loader

Co to jest i do czego służy płaski klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny, który jest wykorzystywany do dokręcania i odkręcania elementów śrubowych, to niezwykle popularne narzędzie. Choć znajduje on zastosowanie przede wszystkim przy regulacji śrub, nadaje się także do dokręcania nakrętek. Jest bardzo przydatny zwłaszcza wówczas, gdy tego rodzaju czynność należy wykonać ze wskazana siłą, którą fachowo określa się momentem. Klucz dynamometryczny pozwala w precyzyjny sposób dobrać i dostosować ów moment. Dzięki temu połączenie śrubowe jest dokręcane zgodnie z wymaganiami podanymi przez producenta w specyfikacji. Na co dzień narzędzia tego używa się w licznych sytuacjach. Jest ono szczególnie rekomendowane wtenczas, gdy zamierzamy wykorzystać śruby umożliwiające złączenie dwóch elementów aluminiowych albo też połączyć część aluminiową z elementem wykonanym ze stali, tym bardziej jeśli wymagana jest przy tym duża dokładność. Dobry przykład stanowi tutaj chociażby głowica silnika.

Klucze dynamometryczne typu płaskiego

Płaski klucz dynamometryczny to jedno z podstawowych narzędzi, jakimi posługują się mechanicy oraz monterzy. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje kluczy dynamometrycznych, które różnią się pomiędzy sobą konfiguracją oraz przeznaczeniem. Wybierając bardziej skomplikowany model, z początku będzie się on wydawał niełatwy w użytkowaniu, aczkolwiek po pewnym czasie z pewnością można wprawić się w jego obsługę.

Określenie „standardowe klucze płaskie” dotyczy przede wszystkim modeli używanych do dokręcania śrub i nakrętek z główkami w kształcie sześciokąta. Wielkość takiego narzędzia mierzymy ustalając odstęp występujący pomiędzy jego szczękami. Istnieją dwie metody jej pomiaru. W przypadku systemu metrycznego używa się skali milimetrowej, natomiast drugi sposób polega na szacowaniu rozmiaru klucza w calach. W codziennej pracy jeden egzemplarz klucza w warsztacie może jednak nie wystarczyć. Dlatego też warto zaopatrzyć się w większą ich ilość, posiadając po jednej sztuce najbardziej popularnych rozmiarów, takich jak: M8, M10, M15 oraz M13, czy M17.   

Poza tym warto mieć na wyposażeniu klucz nazywany oczkowym, który również jest powszechnie wykorzystywany w pracach warsztatowych. Posiada on zamknięte zakończenie (tzw. oczko) z dwunastokątnym profilem. W porównaniu z kluczem płaskim, co można łatwo zauważyć, posługiwanie się wersją oczkową jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze. Dzięki zamkniętej końcówce zredukowane zostaje bowiem ryzyko obsunięcia się narzędzia ze śruby w czasie wykonywania obrotu, co zapobiega uszkodzeniu jej główki.

Manualny klucz dynamometryczny z wymiennymi zakończeniami

Całości zestawienia kluczy dynamometrycznych dopełniają modele wyposażone w wymienialne końcówki. Mowa tutaj o kluczach bocznych, płaskich oraz otwartych. Wykorzystując standardowe nakładki oraz końcówki nie w każdym przypadku będą one bowiem pasowały do odkręcanej bądź dokręcanej części. Zatem komplet końcówek może się niekiedy okazać bardzo przydatny.

 

 

Zobacz

Jednym z najnowszych ostatnio i jednym z największym trendów w odniesieniu do aranżacji wnętrz, są płytki 3D, czyli płytki o magicznej trójwymiarowej fakturze. Mają wiele zalet, ale za największą uważa się to, że wprowadzają do naszych domów, mieszkań oraz apartamentów nutkę magicznej beztroski, nonszalancji, a przy tym nowoczesnego zacięcia. Architekci wnętrz sięgają po...

Przez cały rok do szyb i lakieru samochodu przyczepiają się różne zanieczyszczenia: liście, owady, żywica. Ich usunięcie bywa bardzo problematyczne, bo wycieraczki nie dają rady, chemia jest za słaba, a czyszczenie mechaniczne grozi uszkodzeniami. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Zasada pierwsza: szybko Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby samochód nie stał...

Szukając uniwersalnego klucza, który bez problemu dokręci każdy rodzaj śruby z użyciem określonej przez nas siły, warto zwrócić uwagę na takie narzędzie jak klucz dynamometryczny. Precyzyjność jego działania sprawia, że dziś najchętniej używany jest dziedzinie motoryzacji, przemyśle oraz budownictwie. Jakie są jego właściwości oraz na jaki rodzaj się zdecydować?...