loader

Jak wybrać klucz dynamometryczny?

Szukając uniwersalnego klucza, który bez problemu dokręci każdy rodzaj śruby z użyciem określonej przez nas siły, warto zwrócić uwagę na takie narzędzie jak klucz dynamometryczny. Precyzyjność jego działania sprawia, że dziś najchętniej używany jest dziedzinie motoryzacji, przemyśle oraz budownictwie. Jakie są jego właściwości oraz na jaki rodzaj się zdecydować?

Na czym polega dokładne działanie klucza dynamometrycznego ?

Klucz dynamometryczny służy do przykręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek z momentem siły. Fachowe nazewnictwo dotyczy tutaj głównie prawa fizyki, kiedy w czasie przykręcania śruby, widoczna w kluczu sprężyna napina się i pozwala na dostosowanie odpowiedniej siły do panujących warunków. W momencie osiągnięcia wystarczającej siły do wykonania zadania, specjalna zapadka zamontowana w tym inteligentnym narzędziu blokuje się i uniemożliwia dalszy nacisk na śrubę.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

- klucz dynamometryczny mechaniczny – znany również jako klucz klikowy. To jeden z najbardziej podstawowych wersji tego typu narzędzi. Po dostatecznym dokręceniu śruby słychać charakterystyczny „klik”.

- klucz dynamometryczny wychylny – klucz ze wskaźnikiem, który w momencie stawiania przez śrubę oporu zaczyna wychylać się i pokazywać za pomocą skali siłę dokręcania. Standardowy zakres pracy to od 0 do 200 niutonometrów.

- klucz dynamometryczny wskazówkowy — specjalny wskaźnik umieszczony najczęściej w rączce klucza kontroluje siłę dokręcania śruby.

- klucz dynamometryczny łamany — w czasie osiągnięcia dostatecznego momentu (siły), klucz ten ulega złamaniu w przedniej jego części o około 20 stopni, po wyjęciu powraca jednak do poprzedniej formy.

- klucz dynamometryczny wyzwalany – ruch kątowy odbywający się co 3 stopnie dokręca śrubę do momentu, aż klucz nie poinformuje nas o zakończeniu pracy charakterystycznym dźwiękiem.

- klucz dynamometryczny elektroniczny – najbardziej zaawansowany sprzęt pośród kluczy dynamometrycznych, zapewnia nie tylko najwyższą precyzję, ale wyróżnia się również wieloma innymi dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak pamięć ustawień czy możliwość połączenia z komputerem. Jest to jeden z najdroższych, ale i najbardziej profesjonalnych kluczy dynamometrycznych dostępnych obecnie na rynku.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jeżeli poszukujemy klucza do domowego użytku, nie warto inwestować w jego droższe elektroniczne wersje. W zależności o rodzaju wykonywanych prac warto wybrać jeden z kluczy łamanych, wyzwalanych, bądź kluczy z klikiem, które do amatorskich zadań nadadzą się idealnie. Ceny takich narzędzi wahają się pod względem producenta, zakresu siły, dodatkowych funkcji i ich dokładności. Szukając odpowiedniego narzędzia do przykręcania śrub w rowerze, nie potrzeba zbytnio zaawansowanych rozwiązań. Najlepiej sprawdzi się tutaj klucz dynamometryczny łamany charakteryzujący się pracą w zakresie od 0 do 20 niutonometrów, w innym wypadku bardzo łatwo o uszkodzenie delikatnych śrub i nakrętek stosowanych w układach rowerowych.

Zobacz

Jednym z najnowszych ostatnio i jednym z największym trendów w odniesieniu do aranżacji wnętrz, są płytki 3D, czyli płytki o magicznej trójwymiarowej fakturze. Mają wiele zalet, ale za największą uważa się to, że wprowadzają do naszych domów, mieszkań oraz apartamentów nutkę magicznej beztroski, nonszalancji, a przy tym nowoczesnego zacięcia. Architekci wnętrz sięgają po...

Klucz dynamometryczny, który jest wykorzystywany do dokręcania i odkręcania elementów śrubowych, to niezwykle popularne narzędzie. Choć znajduje on zastosowanie przede wszystkim przy regulacji śrub, nadaje się także do dokręcania nakrętek. Jest bardzo przydatny zwłaszcza wówczas, gdy tego rodzaju czynność należy wykonać ze wskazana siłą, którą fachowo określa się momentem...

Przez cały rok do szyb i lakieru samochodu przyczepiają się różne zanieczyszczenia: liście, owady, żywica. Ich usunięcie bywa bardzo problematyczne, bo wycieraczki nie dają rady, chemia jest za słaba, a czyszczenie mechaniczne grozi uszkodzeniami. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Zasada pierwsza: szybko Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby samochód nie stał...