loader

Klucze płaskie

Jeszcze w latach 50. klucze płaskie były podstawowym narzędziem każdego warsztatu, a te z grzechotką traktowaną raczej jako fanaberię, narzędzie dla niewyszkolonych, początkujących majsterkowiczów. Obecnie sytuacja nieco się odwróciła - każdy chciałby posługiwać się grzechotką. Mimo to nadal to klucz płaski jest elementem podstawowego wyposażenia, choć przy jego użyciu trzeba się znacznie bardziej namęczyć. Jest ponadto uniwersalny i ciężko go zniszczyć. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że jest to zakup na lata.

Klucze płaskie - dostępne alternatywy

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów kluczy płaskich, z czego najpopularniejsze, najchętniej kupowane to:

 • klucze M5 - 8 mm,
 • klucze M6 - 10 mm,
 • klucze M8 - 13 mm,
 • klucze M10 - 17 mm,
 • klucze M12 - 19 mm,
 • klucze 30 mm.

Decydując się na zakup, warto rozważyć nabycie całego zestawu, ponieważ jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż uzupełnianie warsztatu o kolejne, pojedyncze klucze. Średnia cena pojedynczego narzędzia waha się pomiędzy 4 a 5 zł, tymczasem skompletowany tuzin ok. 30-40 zł, czyli niespełna 2,00 - 3,00 zł za sztukę. Choć mowa tu o klasie ekonomicznej, to również przy zakupie profesjonalnych kluczy płaskich mimo zdecydowanie wyższe ceny i tak bardziej opłacalne jest nabycie gotowego zestawu. Ponadto gotowe komplety zawierają wszystkie podstawowe rozmiary, które z pewnością zaspokojoną potrzeby zarówno początkującego majsterkowicza, jak i profesjonalistę w tym fachu.

Klucze płaskie i ich alternatywy niezbędne w warsztacie

Klucz płaski jest bez wątpienia podstawowym narzędziarzem każdego warsztatu. Trudno sobie wyobrazić majsterkowicza, który go nie posiada w swojej skrzynce narzędziowej. Warto jednak uświadomić sobie, że w wielu przypadkach będzie on niewystarczający i konieczne staje się wówczas uzupełnienie kluczy alternatywnych:

 • klucz oczkowy stały - jest wygodniejszy w użyciu niż klucz płaski z uwagi na większą powierzchnię styczną z wkręcaną śrubą bądź nakrętką (obejmują ją ze wszystkich stron). To sprawia, że wyeliminowane zostaje ryzyko ślizgania się narzędzia i uszkodzenia np. łba śruby. Niestety zastosowanie tego klucza wymaga nieco więcej miejsca do operowania.
 • klucz płasko-oczkowy stały - jest to połączenie klucza płaskiego z jednej strony narzędzia i oczkowego z drugiej. To sprawia, że zakup staje się znacznie bardziej uniwersalny - zamiast jednego klucza zyskuje się od razu dwa.
 • klucz oczkowy z grzechotką - jest to tradycyjny klucz oczkowy wyposażony w grzechotkę, czyli ruchomy element z zapadką, co umożliwia ruch w jedną stronę i blokuje w drugą. Dzięki temu przykręcanie śrub czy nakrętek jest znacznie bardziej wygodne i nie wymaga zdejmowania narzędzia po każdym wykonanym obrocie. Warto przy tym zaznaczyć, że ilość zębów w grzechotce ma wpływ na zakres ruchu - im jest ich więcej, tym obrót jest pełniejszy.
 • klucz płasko-oczkowy z grzechotką - stanowi rozbudowaną wersję klucza płasko-oczkowego stałego. Jednak oczko posiada w tym przypadku dodatkowo wbudowaną grzechotkę. Ten typ klucza jest często mylnie nazywany kluczem płaskim z grzechotką. Należy jednak pamiętać, że klucz plaski z założenia jest kluczem stałym i nie umożliwia objęcia całej śruby czy nakrętki, a jedynie jej część.
 • klucz płaski i torx - jest to zestaw obejmujący klasyczny klucz płaski oraz klucz torx. Torx jest typem nacięcia w kształcie sześcioramiennej gwiazdy w rozmiarach od T1 do T100. Nie jest to jednak dość powszechnie stosowany typ narzędzia. Znacznie popularniejsze są torxy oczkowe.

Zobacz

Smartfon w samochodzie posłużyć może między innymi jako narzędzie do odtwarzania muzyki, nawigacja czy też standardowo do odbierania czy też wykonywania połączeń. Zanim wyruszymy w podróż powinniśmy zadbać o wygodne oraz bezpieczne mocowanie do telefonu. Jaki wybrać uchwyt oraz czym się kierować przy zakupie? Wszystkie uchwyty w zasadzie bez względu na cel dominujący...

Założenie własnego biznesu to niewątpliwie odważna decyzja, wymagająca nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale i wkładu finansowego. Z pomocą przychodzi Unia, która przeznaczyła na ten cel dofinansowania. Przedsiębiorcy mogą starać się o zarówno o wsparcie merytoryczne, jak również o dotacje dla nowych firm. Jednym z wiodących celów unijnych jest rozwój społeczeństwa...

Montażownica do opon to rozwiązanie, którego wybór wcale nie należy do najłatwiejszych. Składa się na niego przynajmniej kilka czynników. Do ogólnych zalicza się choćby rodzaj, markę i stan takiego urządzenia, nie można jednak zapominać także o tych czynnikach, które bezpośrednio są uzależnione od naszych potrzeb, możliwości i warunków, jakie panują w konkretnych...