loader

10 kroków do wybudowania własnego domu marzeń

Czy kiedykolwiek rozważał pan budowę własnego domu? Jest wiele do rozważenia, jeśli podejmiesz się tego projektu.

Jednak tylko dlatego, że budujesz swój własny dom, nie oznacza, że musisz być tym, który faktycznie wykonuje każde zadanie lub nawet każde zadanie w tym zakresie. Zazwyczaj oznacza to tylko, że zaprojektowałeś wszystko tak, jak chciałeś.

Chciałbym więc zbadać kroki i opcje, które często pojawiają się przy budowaniu własnego domu. Jeśli się nad tym zastanawiasz, na pewno zechcesz przeczytać ten artykuł, ponieważ obejmuje on wiele podstaw, które musisz wziąć pod uwagę.

1. Pieniądze

Na tym świecie, niestety, dużo mówią o pieniądzach. Kiedy zastanawiasz się, jakie jest twoje marzenie, często jest ono podyktowane tym, na co nas stać lub nie.

Więc budowa domu nie jest inna. Musisz mieć wszystkie swoje pieniądze w kolejce, zanim ten projekt ruszy z miejsca. Będziesz musiał albo mieć swoją gotówkę w ręku i dokładnie wiedzieć, ile musisz wydać, albo będziesz musiał udać się do banku.

Teraz, z mojego doświadczenia w kontaktach z bankami, będą chcieli wiedzieć o tobie wszystko. Nie zdziw się, jeśli poproszą o twoją grupę krwi i to, co miałeś na śniadanie tego ranka. (Okay, żartuję, ale oni chcą wiedzieć jak najwięcej o tobie i twojej sytuacji finansowej.)

Więc będziesz chciał mieć pewność, że masz całkiem dobry wynik kredytowy i przyzwoitą sumę pieniędzy do odłożenia jako zaliczkę. Większość kredytów wymaga od 5-20% zaliczki. Istnieje kilka specjalnych pożyczek, do których możesz się zakwalifikować.

Ale muszę państwa uczciwie ostrzec, że w związku z tym, jak 10 lat temu doszło do krachu na rynku mieszkaniowym, banki są obecnie bardzo dokładne. Szukając możliwości budowy domu, banki muszą pożyczać na potencjalną wartość, a nie na wartość już istniejącą. Oznacza to, że ich ryzyko jest większe.

Co oznacza, że mogą być trochę bardziej wybredni i mogą oczekiwać od ciebie trochę więcej, aby zmniejszyć swoje ryzyko.

Przecież jeśli zaczniesz budować i skończą ci się pieniądze podczas projektu, zgadnij co? Utknęli w niedokończonym domu, nic tak naprawdę nie wisi nad głową, aby odzyskać swoje pieniądze, i dom, który będzie trudny do sprzedania, ponieważ większość ludzi nie chce kupić niedokończonego domu.

Więc zbierz wszystkie swoje kaczki w rzędzie, zanim nawet wybierzesz plan domu, bo musisz wiedzieć, na co cię stać.

2. Stwórz swój budżet i wybierz swoje plany

Po uzyskaniu zielonego światła na własne fundusze lub kredyt bankowy, jesteś gotowy do rozpoczęcia. Musisz zacząć przeglądać plany domu, aby zobaczyć, co ci się podoba. Możesz zamówić online różne plany domów, które Cię interesują.

Właściwie, niektóre strony dają ci układ niektórych domów. Można je wydrukować, aby zabrać je ze sobą na spotkanie z generalnym wykonawcą, aby dać im lepsze wyobrażenie o tym, czego szukasz.

3. GC czy nie do GC? To jest pytanie.

Kolejne pytanie jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych pytań w tym procesie budowy. Czy chcesz być generalnym wykonawcą, czy zamierzasz być generalnym wykonawcą?

Różnica polega więc na tym, że jeśli zatrudnisz generalnego wykonawcę, zatrudnią oni dla Ciebie wszystkie niezbędne osoby. Będą również upewnić się, że dom jest pobyt na budżet i na jego ramy czasowe, jak również.

Ale mógłbyś zaoszczędzić sporo pieniędzy, będąc swoim własnym generalnym wykonawcą. Myślę, że to jest osobista decyzja. Jeśli masz czas, doświadczenie i czujesz się komfortowo z prowadzeniem tego projektu budowlanego samodzielnie, to idź na to.

Jeśli jednak jesteś zajęty, nie masz doświadczenia w wielu dziedzinach i obawiasz się, że może to być potencjalny wrak pociągu, to wynajęcie kogoś, kto zrobi to za Ciebie, jest prawdopodobnie mądre.

Tak czy inaczej, na tym etapie trzeba będzie mieć plan gry. Będziesz musiał zdecydować, jaki dom planujesz zbudować, oszacować, ile kosztuje budowa na stopę kwadratową w Twojej okolicy, a następnie zdecydować, czy stać Cię na ten kwadratowy materiał, który miałeś na myśli.

Jeśli nie, to będziesz musiał się wycofać i uderzyć. Albo wymyślisz inny dom, który mógłbyś wybudować z mniejszą powierzchnią, albo wstrzymaj się z realizacją projektu, dopóki nie będziesz miał takich pieniędzy.

Następnie trzeba będzie zacząć składać oferty na swój projekt, aby znaleźć ludzi, którzy mogą pomóc w takich sprawach jak pokrycia dachowe, szkielety, prace elektryczne, hydrauliczne, HVAC, instalacje suchego tynku, malowanie, podłogi, itp. Będziesz musiał znać ich historię pracy, aby mieć pojęcie o tym, jaką pracę wykonują, i będziesz musiał znać ich zadania.

Teraz, jeśli jesteś Generalnym Wykonawcą, możesz sam zdecydować, jakie zadania (jeśli są) będziesz wykonywał. Jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na pracy. Jeśli nie planujesz wykonywać żadnej z tych prac, to musisz je uporządkować i sporządzić umowy z tymi, które planujesz wykorzystać do ukończenia swojego domu.

Jeśli jednak zatrudnisz generalnego wykonawcę, większość z nich zrobi to za ciebie.

4. Zacznij od ziemi w górę

Pierwszą rzeczą w domu jest położenie fundamentów. Fundament jest super ważny. Jest to część tego, co trwa tak długo, ponieważ budowniczowie mają pozwolić mu usiąść i osiedlić się przed zbudowaniem na nim.

Teraz, jeśli zdecydujesz się na piwnicę w swoim domu, budowa może potrwać jeszcze dłużej. Słyszałem, że niektóre firmy budowlane mówią, że mogą mieć dom w ciągu kilku krótkich miesięcy.

Potem słyszałem, jak inne firmy budowlane mówiły, że to nie jest mądre, bo wtedy dom się zmienia, a ty masz pęknięcia. Przypuszczam, że to wszystko jest osobistą decyzją.

Powiem jednak, że jeśli znajdziesz dobrego budowniczego, który wykonuje dobrą robotę, ale trwa ona tylko trochę dłużej, pójdę z nim, ponieważ chcesz wysokiej jakości pracy w swoim domu, nawet jeśli trwa ona trochę dłużej.

5. Wykończenie zewnętrzne

Następnie trzeba będzie wykończyć zewnętrzną stronę domu. Obejmuje to dach i cokolwiek wybierzesz dla opcji sidingu w Twoim domu. Możesz zdecydować się na bocznicę winylową, drewnianą, ceglaną lub kamienną.

Oczywiście, niektóre opcje sidingu są droższe od innych.

Ale kiedy skończysz z tym krokiem, będziesz wyglądał, jakbyś miał prawdziwy dom na rękach.

Jednakże, wybierz tutaj swoje opcje ostrożnie. Cegła jest zazwyczaj droższa, ale uwielbiam domy z cegły, ponieważ są tak solidne.

Masz też różne możliwości zadaszenia. Możesz wybrać dach metalowy lub asfaltowy. Ludzie mają mieszane emocje, na których jest lepiej, więc decyzję pozostawiam tobie. Po prostu upewnij się, że masz dach dobrej jakości i nie będziesz musiał się o niego martwić przez wiele lat.

6. Zamknij budynek

Twoja zewnętrzna strona jest prawie gotowa, z wyjątkiem okien i drzwi. Możesz wybrać pomiędzy oknami drewnianymi i winylowymi. To nie jest tani zakup. Okna drewniane są zazwyczaj nieco tańsze, ale trzeba się martwić o ich pęcznienie i kurczenie się wraz z temperaturą.

Ale jak już mówiłem, okna winylowe mogą kosztować więcej pieniędzy z góry. Tak czy inaczej, chcesz się upewnić, że masz solidne i dobrze izolowane okna, więc będą one trwałe przez długi czas i są wydajne energetycznie.

Teraz, wybierając drzwi, musisz podjąć podobne decyzje. Oczywiście chcecie drzwi, które przemawiają do waszych oczu, ale musicie zdecydować, które będą najlepiej pasowały do waszego budżetu i będą również energooszczędne.

Ponadto, teraz jest czas, aby zdecydować, czy chcesz drzwi i okna burzowe, jak również. Osobiście, uwielbiam mieć drzwi sztormowe, a nawet parawanowe. Uwielbiam też mieć ekrany na moich oknach. W ten sposób mogę otworzyć drzwi i okna w ładne dni i mieć świeży powiew wiatru przez mój dom i naturalne światło słoneczne zbyt.

7. Wprowadzić swoje systemy na miejsce

Następnym krokiem jest wprowadzenie wszystkich systemów na miejsce. Będziesz potrzebował wykonać instalację wodociągową w domu, prace elektryczne i systemy HVAC.

Więc jeśli czujesz się komfortowo wykonując te zadania, to możesz sobie z nimi poradzić. Ale jeśli nie, to gorąco polecam zatrudnianie profesjonalistów. Te systemy są super ważne, ponieważ mają wpływ na wodę przepływającą przez Twój dom, elektryczność w Twoim domu, oraz na to, jak Twój dom się grzeje i chłodzi.

Kiedy już wszystkie te systemy zostaną zainstalowane, jesteś gotowy, aby zacząć łączyć w sobie wnętrze domu.

8. Gdyby te mury mogły mówić

Nigdy nie zapomnę, kiedy wprowadziliśmy się do naszego obecnego domu. To był wrak pociągu. W zasadzie, to była skorupa domu. Podgrzewacz ciepłej wody tak bardzo przeciekał, że spadł przez podłogę. Nie było podłogi, tylko podłoże, które trzeba było wymienić. Jak powiedziała nasza realistka, uważała, że jedyną rzeczą, która mogła naprawić ten dom, była zapałka.

Ale pracowaliśmy nad tym niestrudzenie, a teraz jest to piękny dom.

Kiedy jednak nad tym pracowaliśmy, chłopaki, którzy instalowali nasz system HVAC, zajmowali się również hydrauliką i innymi rzeczami wokół domów. Nie byli naprawdę zadowoleni, że robimy tak wiele własnych rzeczy wokół naszego domu.

Więc kiedy dowiedzieli się, że kładziemy podłogi przed wykończeniem płyty gipsowo-kartonowej i malowaniem, pomyśleli, że jesteśmy szaleni.

Prawdę mówiąc, byliśmy na terminie. Które po tym, jak skończyli się śmiać, a ja dałam im znać, jak mój mąż pracował na budowie przez prawie 14 lat i że ten dom musi nadawać się do zamieszkania w ciągu 4 tygodni, szybko się uciszyli i wrócili do pracy.

Ale powiedziałem to wszystko, żeby powiedzieć, nie rób tego, co robimy, chyba że musisz. Zazwyczaj chcesz wysuszyć, wyszlifować i pomalować swoje ściany, zanim położysz podłogę na podłodze. Powodem jest to, że nic nie dostanie się na twoją cenną podłogę.

Bo zapewniam cię, że błoto, kurz i farba często będą latać podczas pracy w domu.

9. Czas na spacer po całym tym domu

Po ukończeniu budowy ścian jesteś gotowy do ułożenia podłogi. Zazwyczaj układamy własną podłogę, chyba że jest to wykładzina dywanowa. Jedynym powodem jest to, że zwykle wyjmuję dywany z naszych domów, zamiast je dodawać, ponieważ wymagają one większej konserwacji (moim zdaniem) w porównaniu z innymi opcjami podłogi.

Więc jeśli wiesz jak pracować piłą, umiesz mierzyć i czuć się komfortowo używając pistoletu do paznokci, to może być w porządku z nałożeniem własnej podłogi laminowanej.

Jeśli nie, zawsze możesz zatrudnić kogoś, kto zainstaluje go dla Ciebie. Zazwyczaj, ktokolwiek go kupi, zainstaluje go dla Ciebie za opłatą.

10. Dodaj swoją osobowość

Teraz nadszedł czas, abyś dodał swoją postać do swojego domu. Większość twoich urządzeń i zlewozmywaków wejdzie do środka po tym, jak podłoga lub systemy wejdą do środka.

Ale jeśli nie, będziesz chciał je dodać. Będziesz musiał wziąć pod uwagę oświetlenie, drzwi szafy, zabiegi na okna, blaty, szafki kuchenne i wiele innych. Dlatego też wiele osób, które budują swój własny dom, biorą go pokój po pokoju, gdy tylko dostają wszystkie swoje systemy na miejscu, aby mogły stopniowo zakończyć bez poczucia się tak przytłoczony.

Ponownie, jeśli zatrudnisz to wszystko zrobione, będziesz musiał tylko wskazać i powiedzieć im, co lubisz, a następnie będziesz miał zespół ludzi, którzy szybko zbierze swój dom.

Pamiętaj, że może być więcej kroków do zbudowania twojego domu niż to, o czym tu wspomniałem. Domy i plany różnią się od siebie ze względu na różnice w planach domów lub sposób, w jaki niektóre osoby decydują się na ich budowę. Miało to być tylko ogólne spojrzenie na to, czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się zbudować swój własny dom.

Zobacz

W ostatnich latach ciepłe tynki stały się bardzo popularne w Polsce. Ale co to takiego? Ciepłe tynki to nic innego jak tynki z dodatkiem specjalnego pigmentu, który pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci ciepła. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane od ścian, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Termin "ciepłe tynki" odnosi się do...

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty. Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i...