loader

Co trzeba wiedzieć o budowie domu, zanim się ją rozpocznie?

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty.

Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i zaplanować cały projekt przed rozpoczęciem. Dzięki temu prace będą przebiegać sprawniej, zmniejszy się ryzyko błędów w wykonaniu, a inwestor będzie mógł spać spokojnie, nie martwiąc się o walącą się ścianę czy przeciekający dach.

Działka budowlana a MPZP

Raczej nie minęły już czasy, kiedy można było wybudować domek na leśnej polanie, czy "zająć" kawałek ziemi bez pytania o zgodę. Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do realizacji naszego marzenia o posiadaniu własnego domu. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z miejscową mapą zagospodarowania przestrzennego. Plan ten dostarczy informacji o planowanych inwestycjach publicznych na danym terenie. Dlaczego jest to ważne? Znajomość planu zagospodarowania przestrzennego pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek, gdy w pobliżu Twojego nowego domu powstanie duża fabryka lub hałaśliwa autostrada. Plan zagospodarowania przestrzennego może również wpłynąć na projekt domu i rozwiązania architektoniczne.

Jeśli dziedziczymy (np. po rodzicach lub dziadkach) ziemię, która nie została zabudowana, warto upewnić się, że jest to działka budowlana. Jeśli dziedziczymy (np. po rodzicach lub dziadkach) ziemię, warto zadbać o to, by była to działka budowlana. Wynika to z tego, że nawet jeśli działka jest rolna, to i tak musimy ją odrolnić. Może to stanowić pewien problem. Dzieje się tak dlatego, że odrolnienie może być trudniejsze, jeśli gleba jest bogata (ma wysoką klasę jakości), może też kosztować więcej.

Formalności - diabeł nie taki straszny 

W następnej kolejności należy dopełnić formalności. Choć nie zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę, to jest ono niezbędne. Zgłoszenie budowy jest wymagane, jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania nie przekracza granic danej działki budowlanej. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z wszelkich formalności. Zgłoszenie należy wypełnić i złożyć w urzędzie miasta. Odpowiedni wniosek można pobrać z Internetu, ale najlepiej zrobić to z oficjalnej strony. Musimy w nim zawrzeć informacje o zakresie, rodzaju i metodach prowadzenia prac budowlanych. Należy również podać termin rozpoczęcia budowy. Do wniosku nie trzeba dołączać całego projektu budowlanego. Wymagany jest jednak plan zagospodarowania działki, jeśli mają być wykonane przyłącza (kanalizacyjne, wodociągowe i elektryczne). Do zgłoszenia budowy należy dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa własności (prawa do dysponowania działką na cele budowlane). Urząd nie wydaje ostatecznej decyzji po otrzymaniu zgłoszenia budowy. Ma jednak 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec proponowanej budowy, która może naruszać przepisy. Jeśli w tym czasie urząd nie otrzyma informacji zwrotnej, wyda zgodę na budowę.

Promesy przyłączeniowe to drugi najważniejszy aspekt formalny procesu budowlanego. Oznacza to, że musimy złożyć wnioski do firm dostarczających prąd, wodę, kanalizację i gaz oraz otrzymać od nich zobowiązania do podłączenia naszej działki do sieci.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy dokonać rejestracji i uzyskać dziennik budowy. Jego prowadzenie należy do obowiązków i odpowiedzialności kierownika budowy. Więcej porad i wskazówek dotyczących budowy domu znajdziesz na nabudowie.com.pl

Budowa domu

Początek - faza zerowa budowy domu

Wszystkie formalności zostają dopełnione, abyśmy mogli rozpocząć przygotowanie terenu pod budowę. Geodeta musi wyznaczyć dokładne położenie domu i wszelkich innych obiektów (np. garaży wolnostojących) na działce. Obok działki musi zostać wywieszona tablica z informacjami. Powinny się na niej znaleźć takie informacje jak adres, rodzaj zabudowy oraz liczba zgłoszeń budowy. Gotową tabliczkę można kupić w marketach budowlanych i sklepach internetowych.

Następnie będziemy musieli wykonać instalację wodno-kanalizacyjną i izolację. Następnie możemy przejść do prac, które doprowadzą konstrukcję domu do stanu surowego.

Stan surowy otwarty lub zamknięty.

Wiosna i lato to najlepsze pory roku do pracy nad domem w stanie surowym. Na etapie stanu surowego otwartego wykonuje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy i kominy, więźbę dachową, pokrycie dachowe, schody wewnętrzne (ewentualnie schody betonowe / żelbetowe wewnątrz domu).

Do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego pozostaje już tylko kilka kroków. Etap ten obejmuje również montaż drzwi zewnętrznych lub okien. Po tym etapie wykonywane są wszystkie niezbędne instalacje, w tym elektryczna i gazowa. Należy pamiętać, że przygotowanie instalacji elektrycznej powinno być wykonane przed rozpoczęciem budowy. Obejmuje to uziemienie domu oraz zlokalizowanie rozdzielni i kabla do wewnętrznego zasilania (NN).

Dom powinien mieć izolację termiczną

Izolacja termiczna jest niezbędnym elementem budowy domu. Warto zainwestować w wysokiej jakości materiały i rzetelne wykonanie, aby dom był bardziej komfortowy. Styropian i wełna mineralna to od lat najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju i stylu izolacji. Izolacja termiczna powinna chronić wnętrze domu przed zimnem i zapewniać przepuszczalność wilgoci i pary wodnej, aby zapobiec rozwojowi pleśni na ścianach.

Prace końcowe podczas budowy

Ostatnim etapem budowy domu są prace wykonywane wewnątrz domu. Obejmują one instalację ogrzewania (piece i grzejniki), a także białej armatury (wanna i zlew oraz inne przybory sanitarne), jako prace końcowe takie jak tynkowanie i malowanie ścian, podłogi, oświetlenie i tak dalej. Po wykonaniu tych wszystkich czynności przychodzi czas na montaż mebli i dodatków. Przed wprowadzeniem się do naszego nowego domu musimy jeszcze sfinalizować formalności.

Odbiór budowy - finalizacja procesu

Kiedy wszystkie prace zostały już zakończone, a teren wokół domu uprzątnięty, czas przejść do formalnego, uroczystego zakończenia budowy. Kierownik budowy dokonuje wpisu zamykającego w dzienniku budowy i podpisuje oświadczenie, że dom został wybudowany zgodnie z projektem. Trzeba też spotkać się z geodetą, który dokona inwentaryzacji. Ważna jest również kontrola i odbiór przez wszystkie instalacje, które zostały potwierdzone protokołem.

Po skompletowaniu całej dokumentacji składamy zawiadomienie do inspektoratu budowlanego. Dołączamy do niego dziennik budowy, oświadczenie zarządcy, świadectwo charakterystyki energetycznej, protokoły odbioru instalacji oraz wyniki inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, a także kopię projektu budowlanego. Wymagana jest kopia pozwolenia na budowę, jeśli dom był budowany. Inspektorat musi poczekać 21 dni na podjęcie decyzji. Jeśli inspektorat nie wniesie zastrzeżeń, to ostatnim krokiem jest nadanie każdemu budynkowi przez gminę lub miasto kolejnego numeru. Gdy tabliczka z numerem zostanie zawieszona na ścianie lub ogrodzeniu, możemy zorganizować przeprowadzkę i zaplanować przydział domu.

Zobacz

W ostatnich latach ciepłe tynki stały się bardzo popularne w Polsce. Ale co to takiego? Ciepłe tynki to nic innego jak tynki z dodatkiem specjalnego pigmentu, który pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci ciepła. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane od ścian, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Termin "ciepłe tynki" odnosi się do...

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Technologia HBE zdobywa coraz większą popularność na świecie. Domy budowane w ten sposób są już standardem w Szwecji czy Finlandii. W Niemczech natomiast podstawiono już pierwsze bloki przy pomocy drewna klejonego warstwowo. HBE to szansa na ponadprzeciętną wytrzymałość, wielość możliwości w zakresie aranżacji czy świetne właściwości akustyczne. Dowiedz się, na czym...