loader

Czym jest technologia HBE?

Technologia HBE zdobywa coraz większą popularność na świecie. Domy budowane w ten sposób są już standardem w Szwecji czy Finlandii. W Niemczech natomiast podstawiono już pierwsze bloki przy pomocy drewna klejonego warstwowo. HBE to szansa na ponadprzeciętną wytrzymałość, wielość możliwości w zakresie aranżacji czy świetne właściwości akustyczne. Dowiedz się, na czym polega budowanie w technologii HBE.

Czym jest drewno klejone warstwowo?

Drewno klejone warstwowo to materiał, którym posługują się specjaliści w budowaniu technologią HBE. Wytwarza się je, tnąc tarcicę na deski, strugając je, szlifując, a następnie sklejając ze sobą za pomocą specjalnego kleju. Dzięki temu otrzymujemy materiał, który, chociaż wyglądem przypomina drewno lite, jest pozbawiony wszystkich jego wad. Takie drewno charakteryzuje się odpornością na wilgoć, ogień i szkodniki, a także cechuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Jest zatem idealnym materiałem konstrukcyjnym.

Zalety technologii HBE

Technologia HBE to gwarancja sprzyjającego zachowaniu zdrowia mikroklimatu w domu. Metoda służy ochronie środowiska, a jednocześnie umożliwia szybką realizację planu budowy. Wynika to głównie z tego, że do realizacji przedsięwzięcia można wynająć jedną ekipę budowlaną, a drewno klejone warstwowo daje szanse zastosowania prefabrykatów. Przykładem marki, która buduje domy, szpitale, magazyny i mieszkania w tej technologii jest BSHaus, czyli specjaliści od wysokiej jakości konstrukcji drewnianych. Ogromną zaletą HBE jest możliwość dostosowania każdego, nawet murowanego projektu do wykonania metodą drewna klejonego.

Drewniany dom? Niekoniecznie!

Drewno klejone jest ostatnio coraz częściej rozpatrywane jako alternatywa dla domów z balii. W tym przypadku jednak mamy pełną dowolność. Można postawić z niego w pełni drewniany dom lub alternatywnie:

  • ściany we wnętrzu pokryć płytami kartonowo-gipsowymi,
  • wykonać elewację z klinkieru lub tynku,
  • zrobić kamienne kominy oraz pokryć podłogę płytkami.

Wówczas zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz dom będzie prezentował się w taki sam sposób, jak budynki stawiane w technologii murowanej. Budowa zostanie jednak zakończona szybciej, a my przeznaczymy na jej sfinalizowanie mniej środków.

Zobacz

W ostatnich latach ciepłe tynki stały się bardzo popularne w Polsce. Ale co to takiego? Ciepłe tynki to nic innego jak tynki z dodatkiem specjalnego pigmentu, który pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci ciepła. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane od ścian, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Termin "ciepłe tynki" odnosi się do...

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty. Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i...