loader

Czym jest technologia HBE?

Technologia HBE zdobywa coraz większą popularność na świecie. Domy budowane w ten sposób są już standardem w Szwecji czy Finlandii. W Niemczech natomiast podstawiono już pierwsze bloki przy pomocy drewna klejonego warstwowo. HBE to szansa na ponadprzeciętną wytrzymałość, wielość możliwości w zakresie aranżacji czy świetne właściwości akustyczne. Dowiedz się, na czym polega budowanie w technologii HBE.

Czym jest drewno klejone warstwowo?

Drewno klejone warstwowo to materiał, którym posługują się specjaliści w budowaniu technologią HBE. Wytwarza się je, tnąc tarcicę na deski, strugając je, szlifując, a następnie sklejając ze sobą za pomocą specjalnego kleju. Dzięki temu otrzymujemy materiał, który, chociaż wyglądem przypomina drewno lite, jest pozbawiony wszystkich jego wad. Takie drewno charakteryzuje się odpornością na wilgoć, ogień i szkodniki, a także cechuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Jest zatem idealnym materiałem konstrukcyjnym.

Zalety technologii HBE

Technologia HBE to gwarancja sprzyjającego zachowaniu zdrowia mikroklimatu w domu. Metoda służy ochronie środowiska, a jednocześnie umożliwia szybką realizację planu budowy. Wynika to głównie z tego, że do realizacji przedsięwzięcia można wynająć jedną ekipę budowlaną, a drewno klejone warstwowo daje szanse zastosowania prefabrykatów. Przykładem marki, która buduje domy, szpitale, magazyny i mieszkania w tej technologii jest BSHaus, czyli specjaliści od wysokiej jakości konstrukcji drewnianych. Ogromną zaletą HBE jest możliwość dostosowania każdego, nawet murowanego projektu do wykonania metodą drewna klejonego.

Drewniany dom? Niekoniecznie!

Drewno klejone jest ostatnio coraz częściej rozpatrywane jako alternatywa dla domów z balii. W tym przypadku jednak mamy pełną dowolność. Można postawić z niego w pełni drewniany dom lub alternatywnie:

  • ściany we wnętrzu pokryć płytami kartonowo-gipsowymi,
  • wykonać elewację z klinkieru lub tynku,
  • zrobić kamienne kominy oraz pokryć podłogę płytkami.

Wówczas zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz dom będzie prezentował się w taki sam sposób, jak budynki stawiane w technologii murowanej. Budowa zostanie jednak zakończona szybciej, a my przeznaczymy na jej sfinalizowanie mniej środków.

Zobacz

Przygotowanie kosztorysów budowlanych - co musisz wiedzieć? Przygotowanie kosztorysów budowlanych wymaga zrozumienia różnych kosztów w projekcie. Koszty pracy mogą pochłonąć dużą część budżetu, a prosty błąd może spowodować duży błąd w obliczeniach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej Aby uniknąć kosztownych błędów, przedstaw szczegółowy...

Wybierając drewno na więźbę dachową o odpowiedniej wilgotności masz pewność, że cała konstrukcja będzie trwała, wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Powinna ona wynosić od 15 do 18%. Jeżeli wilgotność przekracza 24%, pod żadnym pozorem nie wolno stosować materiału drewnianego na dachu. Najpierw drewno należy osuszyć. Dzięki temu można będzie uniknąć późniejszych...

Korzyści z montażu energooszczędnych okien zauważa coraz więcej osób. Są to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, które znacznie wpływają na komfort życia. Jak dobrać te idealne dla siebie okna energooszczędne? Okna energooszczędne – co to znaczy? Charakterystyka oszczędnych systemów okiennych Jeśli rachunki za ogrzewanie spędzają ci sen...