Korzyści z montażu energooszczędnych okien zauważa coraz więcej osób. Są to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, które znacznie wpływają na komfort życia. Jak dobrać te idealne dla siebie okna energooszczędne?
Okna energooszczędne – co to znaczy? Charakterystyka oszczędnych systemów okiennych
Jeśli rachunki za ogrzewanie spędzają ci sen z powiek i dodatkowo czujesz, że ciepło stale „ucieka” z mieszkania, warto zastanowić się nad kupnem energooszczędnych okien. Czym się wyróżniają tego typu systemy? Przede wszystkim właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki którym zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się – słowem, zmniejszają się rachunki za ogrzewanie. Wartością dodaną jest również izolacja akustyczna, dzięki czemu hałasy z zewnątrz nie dochodzą do pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, kiedy mieszka się blisko ruchliwej ulicy. Okna tego typu zazwyczaj są wykonane z trzech zespolonych szyb oraz ramy z polimeru, a pomiędzy szyby wpuszcza się gazy szlachetne. Trzeba przyznać, że jest to bardzo przemyślana i dokładnie wykonana konstrukcja.
Jakie rodzaje okien energooszczędnych można znaleźć w ofercie sklepowej?
W zależności od potrzeb, można zakupić różnego rodzaju okna o funkcjach energooszczędnych. Ich typy można wyróżnić na podstawie kształtów, wymiarów, materiałów, z których zostały wykonane, a także ich przeznaczania (czyli miejsca montażu). Coraz większe zapotrzebowanie na okna tego typu sprawia, że dzisiaj można kupić dosłownie każdy rodzaj systemów okiennych w wersji energooszczędnej. Okna przesuwne, o standardowym otwieraniu, PCV, drewniane, z aluminium, balkonowe, na poddasze i wiele innych – wybór jest niemal nieograniczony. Co więcej, funkcjonalność oszczędnych rozwiązań do mieszkania można połączyć z estetyką i zamówić okna przygotowane pod wymiar i według indywidualnych preferencji (np. idealnie dopasować do rolety).
Jakie parametry powinny wzbudzić naszą uwagę podczas wyboru okien energooszczędnych?
Wybierając okna energooszczędne, warto zapoznać się z parametrami. Najważniejsze są przede wszystkim dwa konkretne, do których zalicza się:
- współczynnik przenikania ciepła (Uw) – warto kierować się zasadą, że im mniejsza wartość Uw, tym lepsza jakość okna;
- współczynnik przepuszczania światła – tu z kolei liczy się wyższa wartość; pozwala określić, ile światła naturalnego może przeniknąć do wnętrza mieszkania; jest to praktyczny sposób na to, by wykorzystać zasoby naturalne do zwiększenia temperatury w budynku oraz używać źródeł światła słonecznego na co dzień.
Ceny systemów okiennych są zróżnicowane – zależą m.in. od wymiarów, typów okna, materiałów wykorzystanych do ich produkcji oraz wielu innych czynników. Warto jednak pamiętać o tym, że energooszczędne okna to jednorazowy większy wydatek, który ostatecznie ma na celu poprawić komfort finansowy na co dzień.
Artykuł sponsorowany