loader

Okna energooszczędne rodzaje i właściwości

Korzyści z montażu energooszczędnych okien zauważa coraz więcej osób. Są to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, które znacznie wpływają na komfort życia. Jak dobrać te idealne dla siebie okna energooszczędne?

Okna energooszczędne – co to znaczy? Charakterystyka oszczędnych systemów okiennych

Jeśli rachunki za ogrzewanie spędzają ci sen z powiek i dodatkowo czujesz, że ciepło stale „ucieka” z mieszkania, warto zastanowić się nad kupnem energooszczędnych okien. Czym się wyróżniają tego typu systemy? Przede wszystkim właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki którym zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się – słowem, zmniejszają się rachunki za ogrzewanie. Wartością dodaną jest również izolacja akustyczna, dzięki czemu hałasy z zewnątrz nie dochodzą do pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, kiedy mieszka się blisko ruchliwej ulicy. Okna tego typu zazwyczaj są wykonane z trzech zespolonych szyb oraz ramy z polimeru, a pomiędzy szyby wpuszcza się gazy szlachetne. Trzeba przyznać, że jest to bardzo przemyślana i dokładnie wykonana konstrukcja.

Jakie rodzaje okien energooszczędnych można znaleźć w ofercie sklepowej?

W zależności od potrzeb, można zakupić różnego rodzaju okna o funkcjach energooszczędnych. Ich typy można wyróżnić na podstawie kształtów, wymiarów, materiałów, z których zostały wykonane, a także ich przeznaczania (czyli miejsca montażu). Coraz większe zapotrzebowanie na okna tego typu sprawia, że dzisiaj można kupić dosłownie każdy rodzaj systemów okiennych w wersji energooszczędnej. Okna przesuwne, o standardowym otwieraniu, PCV, drewniane, z aluminium, balkonowe, na poddasze i wiele innych – wybór jest niemal nieograniczony. Co więcej, funkcjonalność oszczędnych rozwiązań do mieszkania można połączyć z estetyką i zamówić okna przygotowane pod wymiar i według indywidualnych preferencji (np. idealnie dopasować do rolety).

Jakie parametry powinny wzbudzić naszą uwagę podczas wyboru okien energooszczędnych?

Wybierając okna energooszczędne, warto zapoznać się z parametrami. Najważniejsze są przede wszystkim dwa konkretne, do których zalicza się:

  • współczynnik przenikania ciepła (Uw) – warto kierować się zasadą, że im mniejsza wartość Uw, tym lepsza jakość okna;
  • współczynnik przepuszczania światła – tu z kolei liczy się wyższa wartość; pozwala określić, ile światła naturalnego może przeniknąć do wnętrza mieszkania; jest to praktyczny sposób na to, by wykorzystać zasoby naturalne do zwiększenia temperatury w budynku oraz używać źródeł światła słonecznego na co dzień.

Ceny systemów okiennych są zróżnicowane – zależą m.in. od wymiarów, typów okna, materiałów wykorzystanych do ich produkcji oraz wielu innych czynników. Warto jednak pamiętać o tym, że energooszczędne okna to jednorazowy większy wydatek, który ostatecznie ma na celu poprawić komfort finansowy na co dzień.

Artykuł sponsorowany

Zobacz

Wybierając drewno na więźbę dachową o odpowiedniej wilgotności masz pewność, że cała konstrukcja będzie trwała, wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Powinna ona wynosić od 15 do 18%. Jeżeli wilgotność przekracza 24%, pod żadnym pozorem nie wolno stosować materiału drewnianego na dachu. Najpierw drewno należy osuszyć. Dzięki temu można będzie uniknąć późniejszych...

Więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów drewnianej konstrukcji dachu. O jej rodzaju decyduje kształt zarówno dachu jak i samego budynku. W tym artykule zastanowimy się nad tym jakie są rodzaje więźby dachowej i czym się charakteryzują.  Tak jak ustaliliśmy to na początku, kształt dachu ma bezpośredni wpływ na wygląd domu i odwrotnie. Proste dachy, tzw...

Czy kiedykolwiek rozważał pan budowę własnego domu? Jest wiele do rozważenia, jeśli podejmiesz się tego projektu. Jednak tylko dlatego, że budujesz swój własny dom, nie oznacza, że musisz być tym, który faktycznie wykonuje każde zadanie lub nawet każde zadanie w tym zakresie. Zazwyczaj oznacza to tylko, że zaprojektowałeś wszystko tak, jak chciałeś. Chciałbym więc...