loader

Przewodnik krok po kroku, jak zbudować swój własny dom

Bardzo niewiele osób posiada kwalifikacje do wykonywania wszystkich etapów budowy domu, ale być może będziesz mógł działać jako własny Generalny Wykonawca (GC), zatrudniając swoich podwykonawców (poddostawców) w wymaganym przez nich zamówieniu.

Mogą istnieć pewne aspekty pracy, które możesz wykonać sam, ale tylko rozumiejąc cały proces, możesz zdecydować, z jaką pracą masz do czynienia.

Ten przewodnik przedstawia podstawy i chronologię samodzielnego organizowania budowy domu. Zatrudnianie podwykonawców na zasadzie "jak trzeba" i oszczędzanie pieniędzy tam, gdzie jest to możliwe, poprzez wkładanie w to kapitału własnego, to największa oszczędność pieniędzy, jeśli chodzi o budowę domu.

Podstawy placu budowy i budownictwa

Po pierwsze, czas się usytuować dosłownie i w przenośni. Nie tylko wyprostujesz swój projekt w umyśle i na papierze, ale dosłownie usiądziesz na placu budowy.

 • Oczyścić plac budowy z resztek szczotek i innych zanieczyszczeń, aż do poziomu gruntu i co najmniej 25 stóp wokół planowanego obwodu domu: Często wymaga to oddzielnej ekipy roboczej, która wykonuje tę pracę.
 • Geodeta wystawia działkę na podstawie oryginalnych rysunków działki, które wskazują granice nieruchomości.
 • W razie konieczności należy dokonać zmian w topografii terenu, aby zmienić przepływ wody w poprzek działki: Często wymaga to od wykonawcy sprzętu do robót ziemnych.
 • Zamówienie wywrotki na odpady w trakcie realizacji projektu budowlanego.
 • Zamówić jedną lub więcej przenośnych toalet: Jest to niezbędne, chyba że oczekujesz od różnych podwykonawców korzystania z łazienki w Twoim domu.
 • Zamów tymczasowe media w zakładzie energetycznym.
 • Zatrudnij elektryka, aby podczepił tymczasowy panel elektryczny: Jest on często montowany na istniejącym słupie energetycznym.

Zalewanie betonem stóp i fundamentów

Sprawy zaczną się robić poważne - zarówno pod względem pracy, jak i wydatków - z wykopami i montażem fundamentów i płyt. Zanim to nastąpi, poczujesz się jak irytująca praca przygotowawcza; teraz będziesz miał wrażenie, że coś budujesz.

Prace te prawie zawsze wykonywane są przez wykonawców wykopów i specjalistów od fundamentów - zupełnie inną grupę wykonawców niż ekipy stolarskie, które wkrótce znajdą się na budowie. To jest punkt, z którego nie ma powrotu. Stopy i fundamenty składają się na tak dużą część kosztów budowy całego domu, że zatrzymanie się po wybudowaniu fundamentu oznacza, że zmarnujecie Państwo dużo pieniędzy. Plus, będziesz miał ogromną ilość betonu lub pracy murarskiej zagracając miejscu, co sprzedaż nieruchomości niezwykle trudne.

Oto, co się dzieje

Zazwyczaj Ty lub wykonawca wnosicie oddzielną firmę, której jedynym zadaniem jest budowa fundamentów, ponieważ praca ta wymaga bardzo specjalistycznych umiejętności.

 • Wykonawca wykopuje rowy pod stopy mroźnicze.
 • Przyjeżdżają inspektorzy, aby sprawdzić wymiary rowów fundamentowych.
 • Wykonawca wylewa beton na ławy fundamentowe.
 • Wykonywane są odpływy podtynkowe, które mają za zadanie odprowadzać wodę z ław fundamentowych i chronić je.
 • Wykonawca buduje pionowe ściany fundamentowe spoczywające na stopach fundamentowych, wylewając beton lub bloczki z żużlu betonowego: Czasami stosuje się inne rodzaje fundamentów, choć są one rzadkie.
 • Fundament jest wodoszczelny aż do poziomu gotowego stopnia: W ścianie fundamentowej wykonuje się otwory umożliwiające poprowadzenie przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Przewody wodno-kanalizacyjne i elektryczne

Jeśli kładą Państwo fundament płytowy, to przed wylaniem tej płyty betonowej sprowadzą Państwo hydraulików i elektryków do "szorstkiego" wykonania niektórych usług:

 • Hydraulicy: Rury są ułożone, które w końcu pokryją się betonem.
 • Elektrycy: Jeśli linie elektryczne będą przebiegać przez betonową płytę za pomocą metalowych przewodów, teraz jest czas na przeprowadzenie tych przewodów.

Zalewanie płyt betonowych

Gdy wszystko jest już gotowe, czas, aby podwykonawca wylał beton.

 • W przypadku płyty domowej, wykonawca najpierw zainstaluje izolację z płyty piankowej.
 • Przez płytę piankową przechodzi minimum 4-calowy cokół żwirowy, tworzący podstawę dla betonu.
 • Następna jest plastikowa paroizolacja.
 • Następnie układa się i umieszcza zbrojenie z siatki drucianej, dzięki czemu jest ono podniesione nieco powyżej poziomu: pozwoli to na umieszczenie zbrojenia w środku warstwy betonu, gdzie będzie oferować zbrojenie o największej wytrzymałości.
 • Wykonawca wylewa teraz płytę betonową, prawdopodobnie z gotowych ciężarówek, które dostarczają dużą ilość betonu.
 • Jeśli budujesz garaż lub piwnicę, to jest również czas, aby wlać beton w tych miejscach: To jest drogie, aby przynieść beton wykonawca z powrotem do innego wlać.

Wręgowanie, bocznica i zadaszenie

Po wykonaniu wykopów, fundamentów i konkretnych prac, wkrótce zaczniesz uznawać swój projekt za dom. To dlatego, że teraz stolarze szkieletowi przybędą, aby wykonać szkielet tarcicy do podłóg, ścian i sufitów, a następnie przejść do montażu poszycia, bocznicy i pokrycia dachu. Ta praca może się odbyć z niezwykłą szybkością. W ciągu tygodnia lub dwóch może się zdarzyć, że nagle rozpoznasz swój dom jako dom.

Niektórzy właściciele domów mogą na tym etapie pomagać w pracy, choć zazwyczaj praca ta będzie wykonywana przez wykwalifikowaną ekipę stolarską. Niektórzy właściciele domów mogą jednak zająć się częścią prac, np. położeniem poszycia podłogi na legarach lub podwieszeniem płyty ściennej.

Oto ogólna kolejność pracy dla załogi ciesielskiej:

 • Opracuj na podstawie swoich planów budowlanych porządek obramowania potrzebnych tarcicy, gwoździ, filcu budowlanego lub folii domowej oraz klejów.
 • Gdy nadejdzie dobra pogoda, ekipa stolarska przyjedzie obramować ściany domu, łącznie z podłogą, sufitem i szkieletem dachu: Rama jest podstawową "skorupą" domu, minus bocznica i powierzchnia dachu. Szorstkie otwory na okna, drzwi i świetliki będą w tym czasie obramowane. Podstawowe poszycie powierzchni ścian i dachów kończy ten etap.
 • Zamontować okna, drzwi i świetliki: Zazwyczaj będzie to wykonywane przez tę samą ekipę stolarską, która wykonała obramowanie, choć czasami przyjdzie ekipa producenta, aby wykonać tę pracę. Jest to również praca, z którą niektórzy właściciele domów mogą sobie poradzić. W tym momencie, gdy budynek jest osłonięty, a drzwi i okna są zainstalowane, podwykonawcy wykonujący prace elektryczne i hydrauliczne mogą teraz przyjechać, aby rozpocząć surową część swojej pracy.
 • Gotowa powierzchnia bocznicy jest teraz montowana nad poszyciem po tym, jak poszycie domu zostanie najpierw owinięte jakąś formą membrany chroniącej przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi: Ponownie, ta praca jest często wykonywana przez tego samego wykonawcę, który wykonał szkielet i poszycie.
 • Na koniec dekarze przychodzą, aby dokończyć nakładanie obróbek blacharskich i gontów lub innych gotowych powierzchni dachowych: Podstawowa powłoka domu jest już ukończona.

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna w systemie Rough-In

Teraz prace wykończeniowe w Państwa domu rozpoczynają się od przybycia murarzy, elektryków, hydraulików i specjalistów z zakresu HVAC.

 • Masonowie budują komin, jeśli twój dom go ma: Na ogół wiąże się to z zastosowaniem cegły lub forniru kamiennego na podstawie betonowego bloku, który został położony przez wykonawcę fundamentów.
 • Elektrycy i hydraulicy wykonują prace zgrubne w obwodach elektrycznych, rurach hydraulicznych i kanałach systemu HVAC: Prace te są oczywiście łatwiejsze bez konieczności stosowania powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Po zakończeniu prac, wykonawcy ci znikną na jakiś czas, a następnie powrócą po ułożeniu ścian i sufitów, aby dokończyć końcowe połączenia różnych urządzeń.
 • Kontrole wykonywane są z chropowatych wpustów: Przygotowaniem pozwoleń i kontroli zajmuje się wykonawca, ale jeśli samemu podejmujesz się tej pracy, odpowiedzialność za kontrole spoczywa na tobie.
 • Zamontować izolację w ścianach i na poddaszu: Czasami jest to wykonywane przez ekipę stolarską lub specjalistycznego wykonawcę, ale wielu właścicieli domów uważa, że jest to praca, którą mogą wykonać sami, aby zaoszczędzić pieniądze.

Zobacz

W ostatnich latach ciepłe tynki stały się bardzo popularne w Polsce. Ale co to takiego? Ciepłe tynki to nic innego jak tynki z dodatkiem specjalnego pigmentu, który pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci ciepła. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane od ścian, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Termin "ciepłe tynki" odnosi się do...

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty. Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i...