loader

Więźba dachowa. Czy wiesz o niej wszystko?

Więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów drewnianej konstrukcji dachu. O jej rodzaju decyduje kształt zarówno dachu jak i samego budynku. W tym artykule zastanowimy się nad tym jakie są rodzaje więźby dachowej i czym się charakteryzują. 

Tak jak ustaliliśmy to na początku, kształt dachu ma bezpośredni wpływ na wygląd domu i odwrotnie. Proste dachy, tzw. dachy dwuspadowe, posiadają dużą rozpiętość i duży kąt nachylenia połaci, co zapewnia dużo miejsca. Takie konstrukcje drewniane mają też proste kształty i konstrukcje i często używa ich się przy budowie dachów domków jednorodzinnych. 

Przyjrzyjmy się jednak jednej z najprostszych więźb dachowych, czyli więźbie krokwiowej i krokwiowo-jętkowej. W tej konstrukcji z drewna pary krokwi łączą się w kalenicy i tworzą wiązary, identycznie ułożone na całym dachu. W przypadku, gdy strop jest wykonany z drewna, to rolę dolnych pasów wiązarów mogą pełnić belki stropowe. Natomiast gdy stop wykonany jest z żelbetu lub np. z ceramiki, wówczas to konstrukcja nośna może przejmować funkcję pasów dolnych, a krokwię opiera się na zaczepionym w murze krawędziaku, a nie bezpośrednio na nim.

Więźba Dachowa

Drugą w kolejności najpopularniejszą więźbą dachową jest więźba płatwiowa. W tej konstrukcji drewnianej płatwie są równoległe do kalenicy i to na nich opierają się krokwie. Dolne płatwie umieszczone są albo na stropie lub na ściance kolankowej, a pozostałe płatwie stoją na słupach. W więźbie dachowej, wszystkie obciążenia dachowe są przejmowane przez płatwie na ściany nośne lub strop.

W tym miejscu należy wspomnieć o więźbie dachowej wykonanej z wiązarów kratowych. Przy tej konstrukcji z drewna korzysta się z kratownic, czyli cienkich elementów drewnianych, nie tak grubych jak w pozostałych więźbach. Kratownice konstruuje się z pasa górnego i dolnego. Między nimi umieszcza się wąskie, drewniane słupki i tzw. krzyżulce. Te pionowe słupki i ukośne krzyżulce dzielą całą kratownicę na małe trójkąty. 

Ostatnim rodzajem konstrukcji drewnianej stosowanej przy budowie dachu jest więźba wieszarowa. Jest to dość wyjątkowy rodzaj konstrukcji z drewna, ponieważ stosuje się go w sytuacjach, kiedy pomiędzy ścianami nośnymi są duże odległości (np. 15 metrów) i nie ma wewnętrznych ścian nośnych. Przy więźbie dachowej krokwie przekazują ciężar m.in. na płatwie, a potem na wieszaki (nie na słupy). Trzeba przyznać jednak, że więźbę wiązarową stosuje się rzadko.

Pamiętaj - nie ważne na jaką konstrukcję drewnianą do zbudowania dachu się zdecydujesz, zawsze korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych stolarni i tartaków, takich jak tartakdebina.pl. Drewno, z którego tworzy się takie konstrukcje powinno zostać odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane i dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Wybierz takiego producenta i wykonawcę, który oferuje szeroki wachlarz usług stolarskich i ma odpowiednie zaplecze technologiczne. Chodzi przecież o Twój dach nad głową, czyli bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. 

Artykuł partnera

Zobacz

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty. Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i...

Technologia HBE zdobywa coraz większą popularność na świecie. Domy budowane w ten sposób są już standardem w Szwecji czy Finlandii. W Niemczech natomiast podstawiono już pierwsze bloki przy pomocy drewna klejonego warstwowo. HBE to szansa na ponadprzeciętną wytrzymałość, wielość możliwości w zakresie aranżacji czy świetne właściwości akustyczne. Dowiedz się, na czym...