loader

Więźba dachowa. Czy wiesz o niej wszystko?

Więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów drewnianej konstrukcji dachu. O jej rodzaju decyduje kształt zarówno dachu jak i samego budynku. W tym artykule zastanowimy się nad tym jakie są rodzaje więźby dachowej i czym się charakteryzują. 

Tak jak ustaliliśmy to na początku, kształt dachu ma bezpośredni wpływ na wygląd domu i odwrotnie. Proste dachy, tzw. dachy dwuspadowe, posiadają dużą rozpiętość i duży kąt nachylenia połaci, co zapewnia dużo miejsca. Takie konstrukcje drewniane mają też proste kształty i konstrukcje i często używa ich się przy budowie dachów domków jednorodzinnych. 

Przyjrzyjmy się jednak jednej z najprostszych więźb dachowych, czyli więźbie krokwiowej i krokwiowo-jętkowej. W tej konstrukcji z drewna pary krokwi łączą się w kalenicy i tworzą wiązary, identycznie ułożone na całym dachu. W przypadku, gdy strop jest wykonany z drewna, to rolę dolnych pasów wiązarów mogą pełnić belki stropowe. Natomiast gdy stop wykonany jest z żelbetu lub np. z ceramiki, wówczas to konstrukcja nośna może przejmować funkcję pasów dolnych, a krokwię opiera się na zaczepionym w murze krawędziaku, a nie bezpośrednio na nim.

Więźba Dachowa

Drugą w kolejności najpopularniejszą więźbą dachową jest więźba płatwiowa. W tej konstrukcji drewnianej płatwie są równoległe do kalenicy i to na nich opierają się krokwie. Dolne płatwie umieszczone są albo na stropie lub na ściance kolankowej, a pozostałe płatwie stoją na słupach. W więźbie dachowej, wszystkie obciążenia dachowe są przejmowane przez płatwie na ściany nośne lub strop.

W tym miejscu należy wspomnieć o więźbie dachowej wykonanej z wiązarów kratowych. Przy tej konstrukcji z drewna korzysta się z kratownic, czyli cienkich elementów drewnianych, nie tak grubych jak w pozostałych więźbach. Kratownice konstruuje się z pasa górnego i dolnego. Między nimi umieszcza się wąskie, drewniane słupki i tzw. krzyżulce. Te pionowe słupki i ukośne krzyżulce dzielą całą kratownicę na małe trójkąty. 

Ostatnim rodzajem konstrukcji drewnianej stosowanej przy budowie dachu jest więźba wieszarowa. Jest to dość wyjątkowy rodzaj konstrukcji z drewna, ponieważ stosuje się go w sytuacjach, kiedy pomiędzy ścianami nośnymi są duże odległości (np. 15 metrów) i nie ma wewnętrznych ścian nośnych. Przy więźbie dachowej krokwie przekazują ciężar m.in. na płatwie, a potem na wieszaki (nie na słupy). Trzeba przyznać jednak, że więźbę wiązarową stosuje się rzadko.

Pamiętaj - nie ważne na jaką konstrukcję drewnianą do zbudowania dachu się zdecydujesz, zawsze korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych stolarni i tartaków, takich jak tartakdebina.pl. Drewno, z którego tworzy się takie konstrukcje powinno zostać odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane i dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Wybierz takiego producenta i wykonawcę, który oferuje szeroki wachlarz usług stolarskich i ma odpowiednie zaplecze technologiczne. Chodzi przecież o Twój dach nad głową, czyli bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. 

Artykuł partnera

Zobacz

Wybierając drewno na więźbę dachową o odpowiedniej wilgotności masz pewność, że cała konstrukcja będzie trwała, wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Powinna ona wynosić od 15 do 18%. Jeżeli wilgotność przekracza 24%, pod żadnym pozorem nie wolno stosować materiału drewnianego na dachu. Najpierw drewno należy osuszyć. Dzięki temu można będzie uniknąć późniejszych...

Korzyści z montażu energooszczędnych okien zauważa coraz więcej osób. Są to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, które znacznie wpływają na komfort życia. Jak dobrać te idealne dla siebie okna energooszczędne? Okna energooszczędne – co to znaczy? Charakterystyka oszczędnych systemów okiennych Jeśli rachunki za ogrzewanie spędzają ci sen...

Czy kiedykolwiek rozważał pan budowę własnego domu? Jest wiele do rozważenia, jeśli podejmiesz się tego projektu. Jednak tylko dlatego, że budujesz swój własny dom, nie oznacza, że musisz być tym, który faktycznie wykonuje każde zadanie lub nawet każde zadanie w tym zakresie. Zazwyczaj oznacza to tylko, że zaprojektowałeś wszystko tak, jak chciałeś. Chciałbym więc...