loader

Wilgotność drewna na więźbę dachową – jaka powinna być?

Wybierając drewno na więźbę dachową o odpowiedniej wilgotności masz pewność, że cała konstrukcja będzie trwała, wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Powinna ona wynosić od 15 do 18%. Jeżeli wilgotność przekracza 24%, pod żadnym pozorem nie wolno stosować materiału drewnianego na dachu. Najpierw drewno należy osuszyć. Dzięki temu można będzie uniknąć późniejszych problemów z trwałością konstrukcji.

Co dzieje się z drewnem posiadającym nadmierną wilgotność?

Drewno pęcznieje, a następnie pęka, jeżeli pobiera zbyt dużo pary wodnej z otoczenia. Do takich sytuacji nie należy dopuszczać, ponieważ wpływa to bardzo negatywnie na wytrzymałość materiału. Obniża się ona znacząco, a co najważniejsze, wpływa to na stabilność całej konstrukcji.

Pękanie drewna jest zjawiskiem, które dyskwalifikuje materiał do zastosowania na dachu, ale także w pozostałych elementach konstrukcyjnych. Drewno nie jest w stanie wytrzymać obciążeń przenoszonych przez dach. Najtrudniejsza sytuacja pojawia się zimą, gdy dachówka jest dodatkowo obciążana przez zalegający śnieg. Rozmiary zniszczeń, jakie mogą w tej sytuacji powstać są różne i uzależnione od wilgotności drewna więźby dachowej. Trudno jest przewidzieć, jak proces pęcznienia i kurczenia będzie w dalszym stopniu przebiegał, dlatego tak istotne jest, aby przygotować materiał pod względem technicznym do zastosowania w niemal każdych warunkach. Decydując się na zakup drewna od Best Timber Polska można mieć pewność, ze otrzymasz materiał drewniany właściwie przygotowany, zarówno pod względem wilgotności, jak i obróbki.

Przed zastosowaniem drewna na więźbę dachową, zbadaj jego wilgotność

Podstawą jest przeprowadzenie specjalistycznego badania technicznego, które podpowie, jaką wilgotność posiada drewno budowlane, które chcesz wykorzystać na więźbę dachową. Badanie należy przeprowadzać już na etapie przygotowań, czyli w momencie obróbki mechanicznej oraz impregnacji. Konieczne jest, aby mieć komplet badań przed zastosowaniem drewna na domu.

Metody badania wilgotności drewna są różne. Jedną z nich jest technika suszarkowo-wagowa, która jest niezwykle dokładna i stosowana w warunkach laboratoryjnych. Dostępna jest także metoda elektrometryczna, którą można zastosować wszędzie. Wykorzystywana jest powszechnie w tartakach i na składach drewna. Klient może zażyczyć sobie sprawdzenie wilgotności drewna przed jego kupieniem, a dzięki praktycznemu narzędziu, z którego właściciel może skorzystać, cały proces jest przeprowadzany szybko i sprawnie, a wyniki są miarodajne.

Na czym polega metoda elektrometryczna? Przede wszystkim na pomiarze oporu elektrycznego, który zmienia się wraz ze zmianą wilgotności drewna. Dochodzi do zwiększenia przewodnictwa elektrycznego, jeżeli włókna są nasycone do 30%. Dalszy wzrost wilgotności prowadzi do nieznacznych zmian przewodnictwa. Wykorzystując profesjonalne wilgotnościomierze, jednym płynnym ruchem możesz sprawdzić wilgotność każdego rodzaju drewna i określić, czy nadaje się do wykorzystania w konkretnym celu, w jakim jest kupowane przez klienta.

Przy pomiarach drewna metodą elektrometryczną, trzeba przestrzegać normy PN-84/D-04150 oraz postępować według instrukcji obsługi urządzenia, szczególnie, jeżeli chodzi o sposób odczytu.

Można śmiało powiedzieć, że nie ma takiej możliwości, aby dostarczyć do klienta drewno o odpowiedniej wilgotności, jeżeli wcześniej nie było kontrolowane przez wilgotnościomierz. Urządzenie powinno znajdować się na wyposażeniu każdej firmy, która oferuje sprzedaż drewna konstrukcyjnego.

Wilgotność więźby dachowej ma bardzo duże znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji

Więźba dachowa składa się z elementów konstrukcyjno-nośnych, dlatego ich wilgotność musi być utrzymywana na poziomie pomiędzy 15 a 18%. Najlepiej jest przygotować drewno na więźbę dachową poprzez suszenie komorowe, gdzie można kontrolować wartość osiąganej wilgotności. Jeżeli zdecydujesz się na metodę naturalną, suszenie musi trwać około rok.

Suszenie komorowe materiałów na więźbę dachową powinno odbywać się w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Pozwoli to na usunięcie owadów, pleśni i grzybów ze struktury drewna. Można, ale nie trzeba wykonać impregnacji chemicznej. Drewno suszone komorowo jest zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i jest w stanie się im skutecznie opierać.

Podczas użytkowania domu, należy starać się, aby mikroklimat na poddaszu był jak najbardziej przyjazny i pozwalał na wytworzenie warunków sprzyjających wypracowanej wcześniej wilgotności. Wówczas nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem stabilności wymiarowej więźby dachowej i zachowaniem odpowiednich parametrów technicznych przez dziesiątki lat. Więźby dachowej nie trzeba będzie wymieniać przez kilka pokoleń, a przecież właśnie do tego się dąży budując domy z drewna.

Decydując się na zakup drewna konstrukcyjnego od Best Timber Polska możesz mieć pewność stworzenia budynku wraz z dachem, z którego eksploatacją nie będzie żadnych, nawet najmniejszych problemów.

Zobacz

W ostatnich latach ciepłe tynki stały się bardzo popularne w Polsce. Ale co to takiego? Ciepłe tynki to nic innego jak tynki z dodatkiem specjalnego pigmentu, który pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci ciepła. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane od ścian, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Termin "ciepłe tynki" odnosi się do...

Domy nowoczesne są energooszczędne. Zwykle mają kształt prostopadłościanu lub kilku prostopadłościanów i zwieńczone są dachem płaskim lub dwuspadowym. Domy w stylu nowoczesnym nie mają ozdobnych gzymsów ani lukarn. Nowoczesną architekturę określają formy geometryczne, kubiczne bryły i dachy o niewielkich kątach nachylenia. Dachy płaskie stają się coraz bardziej...

Przed rozpoczęciem budowy musisz wszystko zaplanować. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zapewni terminowość prac. Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś przeczytać te ważne punkty. Budowa domu może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza lub jedyna poważna inwestycja w życiu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o procesie budowy i...