Agregaty wody lodowej są urządzeniami, których podstawowe zadanie polega na odprowadzaniu z cieczy ciepła. Możemy spotkać się z nimi zarówno w klimatyzacji, jak i w przemyśle, gdzie dostarczają zarówno powietrze, jak i ciecz we właściwej temperaturze po to, aby możliwe było utrzymywanie konkretnych procesów.
Gdy mamy do czynienia z systemami klimatyzacji, powstająca w chillerze woda lodowa przeważnie trafia wprost do wentylatorowych wymienników ciepła, choć możliwe jest też wykorzystanie innych urządzeń końcowych. Gdy jest już ogrzana w wymiennikach, zawraca do agregatu. W przemyśle przeważnie jest schładzana w tak zwanym parowniku, a pompy dystrybucyjne sprawiają, że może trafić do chłodni, w których istnieje na nią zapotrzebowanie. Chłodnice przemysłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest kontrolne chłodzenie konkretnych maszyn, mechanizmów oraz produktów. Mamy z nimi do czynienia choćby tam, gdzie produkowane są tworzywa sztuczne, w procesie rozdmuchu i wtrysku oraz tam, gdzie w procesie obróbki metali musi być chłodzony olej. Znajduje zastosowanie także podczas produkowania środków chemicznych oraz w szeroko rozumianym przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Agregaty wody lodowej pojawiają się także w szpitalach, gdzie chłodzą specjalistyczne lasery. Te, które powstają dla zastosowań przemysłowych mogą być scentralizowane. W takim przypadku jeden lub kilka agregatów o właściwej mocy odpowiada za wytwarzanie płynu uwzględniając jednocześnie straty na instalacji. W takim przypadku szczególnie duże znaczenie wydaje się mieć dopasowanie właściwej temperatury. Jeśli mamy do czynienia z tak zwanymi układami zdecentralizowanymi, każdy proces posiada własny agregat. Istnieje też możliwość połączenia w całość agregatów scentralizowanych i zdecentralizowanych wtedy, gdy procesy wymagają takiej samej temperatury, nie ma jednak konieczności korzystania z ciągłej pracy.
Agregaty ze skraplaczem chłodzonym powietrzem.
Skraplacze przeważnie pojawiają się na zewnątrz budynku, w jednej obudowie wraz z innymi częściami, które składają się na agregat. To rozwiązanie nie tylko najpopularniejsze, ale i najczęściej stosowane. Jego największą zaletą wydają się być ograniczone do minimum rozmiary, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to ich jedyny atut. Eksperci wspominają także o relatywnie niskich kosztach inwestycyjnych oraz instalacyjnych, a także o szerokim wachlarzu oferowanych wydajności. Istnieje także opcja pozwalająca na wykorzystywanie wbudowanego modułu hydraulicznego. Nie oznacza to jednak, że mówimy o rozwiązaniu bez wad. Tu wypada wspomnieć przede wszystkim o tym, że zakres temperatury przy urządzeniu jest znacząco ograniczony. Nie można zapominać i o tym, że ograniczona jest również temperatura powietrza otaczającego dla pracy takiego urządzenia.
Oczywiście, zainstalowany na zewnątrz budynku skraplacz chłodzony może być też rozdzielony z innymi elementami agregatu. W takim przypadku lokalizuje się je w maszynowni, która jest zlokalizowana wewnątrz budynku. Również w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem o małych rozmiarach, a jednocześnie wysoce efektywnym. Nie bez znaczenia jest i to, że dobór skraplacza o rozbudowanej powierzchni sprawia, że możliwe jest ograniczenie hałasu charakterystycznego dla takiego urządzenia. Nie można jednak zapominać o tym, że odległość skraplacza od agregatora nie powinna być duża, a choć rozwiązanie jest wydajne, tak koszty samej inwestycji, jak i instalacji nie są małe.
Zobacz więcej na stronie https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/