loader

Łuparka świdrowa - możliwości i samodzielna konstrukcja urządzenia

Łuparka świdrowa jest rozwiązaniem w istotny sposób ułatwia prace wykonywane w gospodarstwie domowym, gdy konieczne jest przygotowywanie opału. Okazuje się przy tym, że te funkcjonalne narzędzie jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie.

Czym jest łuparka świdrowa?

Łuparka świdrowa jest jednym z narzędzi, które możemy wykorzystać, aby ułatwić sobie zadanie polegające na łupani polan, a więc drewnianych bali, dla których charakterystyczna jest zróżnicowana długość i grubość. W narzędziu tym elementem roboczym jest stożek posiadający nacięty gwint. To właśnie on jest określany jako świder łupanki. Zasada jego działania nie należy do skomplikowanych bazując na technice rozłupywania drewna z wykorzystaniem klinów. W tym wypadku klinem jest właśnie wspomniany stożek. Wkręca się on w drewno, a tym samym przyczynia się do tego, że rozpycha się ono wzdłuż włókien. Ta metoda cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swoją prostotę. Nie można nie docenić także tego, że nie generuje dużych kosztów. Jeśli sami chcemy stworzyć łuparkę, wystarczy, że zaopatrzymy się w świder ora w coś co przyniesie napęd. Może być to silnik, a nawet wałek zdawczy pochodzący z traktora. W gospodarstwach rolnych bez trudu możemy natknąć się na stary silnik elektryczny, który dobrze sprawdzi się w tym celu.

Jak dobrać świder do rodzaju drewna?

Jeśli nasza łuparka ma być funkcjonalna, w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób dobrać świder odpowiedni do rodzaju poddawanego obróbce drewna. Tak świdry, jak i same bele drewniane posiadają różne średnice, co zawsze musimy brać pod uwagę. Im większa jest średnica stożka, tym większe automatycznie stają się stwarzane przez niego możliwości. Może więc rozłupywać także drewno o większej średnicy. Należy jednak liczyć się również z tym, że systematycznie wzrastać będzie również zapotrzebowanie na moc, a zatem – im większy świder wybierzemy, tym solidniejszy będziemy musieli dobrać silnik. Tu warto zwrócić uwagę na długość łupanego drewna, a więc na parametr, który do tej pory nie był wzmiankowany. Nie ulega wątpliwości, że również ona wzrasta razem ze wzrostem średnicy stożka. Tu zastosowanie znajduje prosta zasada klina mówiąca o tym, że im jest on szerszy i dłuższy, tym dalej ma miejsce pęknięcie drewna. Gdy zatem będziemy już wiedzieli, jaki rodzaj drewna jest najczęściej spotykany w naszym gospodarstwie, będziemy mogli zdecydować, na jaką średnicę świdra postawić, a tym samym – jakiej mocy silnik do niej dopasować.

Właściwy dobór nośnika napędu

W łuparce świdrowej mamy możliwość zastosowania jednego z dwóch rodzajów napędu. W zależności od tego, jakie mamy możliwości może być to zarówno silnik elektryczny, jak i wałek zdawczy, który możemy spotkać w ciągnikach rolniczych. Nic dziwnego, że duże znaczenie ma także wybór właściwego przeniesienia napędu tak, aby możliwe było połączenie świdra z silnikiem lub z wałkiem. Można zrobić to samemu bazując na przeprowadzonych przez siebie obliczeniach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy mają duże doświadczenie w konstruowaniu tego rodzaju rozwiązań.

Piasta wzmocniona i obroty świdra

Piasta wzmocniona to dość solidne rozwiązanie, nic więc dziwnego, że do niedawna było kojarzone przede wszystkim z łuparkami konstruowanymi na potrzeby przemysłu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby sięgać po nią podczas tworzenia łuparki na potrzeby gospodarstwa domowego. Tego rodzaju inwestycja z pewnością nam się zwróci, bo piasta zapewni dłuższe funkcjonowanie łuparki. Gdy już wiemy, na jaki świder się zdecydować, a także, jaki nośnik napędu zastosować, musimy dowiedzieć się nieco o przełożeniach i obrotach. Przeważnie optymalna praca świdra jest zapewniona, gdy mamy do czynienia z zakresem 400-600 obrotów na minutę. Jest to spowodowane przede wszystkim potrzebami gwintu. Jeśli silnik wykorzystany w łuparce pracuje z większą liczbą obrotów, a nie jest to wcale zjawisko rzadkie, z pewnością pomoże nam reedukacja obrotów. Tu dobrym pomysłem z pewnością okaże się zastosowanie koła redukcyjnego, pasowego lub zębatego. Nie jest to nic nietypowego, z podobnym rozwiązaniem większość z nas ma do czynienia choćby wtedy, gdy sięga po rower wyposażony w przerzutki. Oczywiście, ustalenie tego, jak ma przebiegać reedukacja obrotów, wymaga pewnych obliczeń. W sieci można znaleźć wzory, które ułatwią ich samodzielne przeprowadzenie, można jednak liczyć również na pomoc firm zajmujących się przygotowywaniem narzędzi do łupania drewna.

Sprawdź ofertę łuparek świdrowych na https://alltech-shop.eu/

Zobacz

Biokominek to urządzenie ze wbudowanym palnikiem, w którym procesy spalania zachodzą w wyniku spalania biopaliwa. Jak to działa? Biotechnologia pojawiła się po raz pierwszy w latach 70. Nad rozwojem biokominków starannie pracował włoski Giuseppe Luchifora. Chciał zapewnić mieszkańcom miasta możliwość cieszenia się jasnym płomieniem paleniska w domu, bez uciekania się do...

Agregaty wody lodowej są urządzeniami, których podstawowe zadanie polega na odprowadzaniu z cieczy ciepła. Możemy spotkać się z nimi zarówno w klimatyzacji, jak i w przemyśle, gdzie dostarczają zarówno powietrze, jak i ciecz we właściwej temperaturze po to, aby możliwe było utrzymywanie konkretnych procesów. Gdy mamy do czynienia z systemami klimatyzacji, powstająca w...

Okablowanie elektryczne wymaga fachowej uwagi przy każdym projekcie budowlanym. Jest to bezpośrednio związane z bezpieczeństwem ludzi i mediów/sprzętu, którym ludzie się zajmują. Zakres okablowania elektrycznego obejmuje dostawę, instalację, testowanie i uruchamianie wszystkich przewodów i akcesoriów, okablowania, przełączników, gniazdek, gniazdek odgałęźnych, puszek...