Okablowanie elektryczne wymaga fachowej uwagi przy każdym projekcie budowlanym. Jest to bezpośrednio związane z bezpieczeństwem ludzi i mediów/sprzętu, którym ludzie się zajmują. Zakres okablowania elektrycznego obejmuje dostawę, instalację, testowanie i uruchamianie wszystkich przewodów i akcesoriów, okablowania, przełączników, gniazdek, gniazdek odgałęźnych, puszek łączeniowych / ciągnionych, przewodów ciągnionych GI, róż sufitowych wykonujących połączenia itp. O ile nie zaznaczono inaczej, okablowanie powinno składać się z przewodów o izolacji PVC, przewodów miedzianych zainstalowanych w rurkach stalowych ocynkowanych o dużej średnicy.
1. WARUNKI
1.1 OCYNKOWANE STALOWE RURY I OSPRZĘT
- Typ przewodu: Zasadniczo przewody wewnętrzne i zewnętrzne powinny być wykonane z metalowych rurek elektrycznych (EMT). Rury powinny spełniać wymagania wszystkich laboratoriów ubezpieczycieli UL 797, American National Standard Institute c80-3, Federal Specification WWC-563A i National Electrical Code art. 384. Rura powinna być prosta, mieć okrągły przekrój poprzeczny wystarczająco dokładny, aby można było stosować zatwierdzone złączki i osprzęt. Grubość ścianek powinna być jednolita, a spawanie szwów powinno być ciągłe i dokładne. Powierzchnia wewnętrzna musi być wolna od szkodliwych wad.
- Liczba przewodów w rurkach: Liczba przewodów w pojedynczej rurze nie może przekraczać procentowego wypełnienia określonego w NEC.
- Złączka połączeniowa, kolanka: Złączka i łącznik stosowane z przewodami rurowymi powinny być wykonane szczelnie. Zagięcia w rurach powinny być wykonane w taki sposób, aby nie doszło do zranienia rury i aby nie doszło do skutecznego zmniejszenia jej wewnętrznej średnicy.
1.2 SZTYWNA I ELASTYCZNA RURA PVC
- Typ przewodu: Rura osłonowa z PCW powinna być wykonana z szaro-czarnej, okrągłej, ciężkiej rury osłonowej z polichlorku winylu (PCW) zgodnej z BS 4607 część I, 1970 z odpowiednimi puszkami ocynkowanymi. Powierzchnia wewnętrzna rury powinna być gładka. Wszystkie elastyczne stalowe rury osłonowe powinny być zgodne z normą 4607. Rury i osprzęt końcowy z PCV, taki jak blokady zagięć, reduktory, nakrętki kontrolne złączy, tuleje, itp. powinny być zgodne z normą BS 4607. O ile nie określono inaczej, minimalne rozmiary rur przewodowych powinny wynosić 20 mm. Rury powinny być odpowiednie do stosowania w temperaturze otoczenia wynoszącej 60 stopni Celsjusza i nie mogą być instalowane w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy stosować gotowe łuki.
- Liczba przewodów w rurach: Liczba żył w pojedynczej rurze nie może przekraczać procentowego wypełnienia określonego w kodeksie NEC.
- Złączka sprzęgająca, kolanka: Złącze i łącznik stosowane z rurą muszą być szczelne. Zagięcia w rurach powinny być wykonane w taki sposób, by nie doszło do zranienia rury i by nie doszło do skutecznego zmniejszenia jej wewnętrznej średnicy.
2. PRZEWODY, KABLE I SZNURY
1. Przewody: O ile nie określono inaczej, wszystkie żyły powinny być jednożyłowe, plecione z miedzi, o izolacji PVC, zgodne z normą BS 6004. Wszystkie żyły powinny być oznaczone kolorami w następujący sposób:
-
- Etap A z 1: Czerwony Kolor drutu
- Etap B z 2: Żółty Kolor przewodu
- Faza C z 3: Niebieski Kolor drutu
- Neutralny: Czarny
- Ziemia: Żółty zielony lub zielony (tylko jeden kolor może być użyty do kompletnej instalacji).
Rozmiar przewodów powinien być taki, jak wskazano na rysunkach.
2. 2. Przewody telefoniczne: Kabel telefoniczny używany do gniazda telefonicznego powinien być wykonany z dwóch par 22 AWG, żył miedzianych o izolacji PVC, z atestem UL. Kable telefoniczne stosowane jako główny zasilacz łączący puszki telefoniczne z głównymi puszkami telefonicznymi powinny być wieloparowe, jak określono na rysunkach.
3. Przewody elastyczne: Sznury łączące krótkie przedłużenie z oprawami oświetleniowymi, grzałkami zanurzeniowymi, urządzeniami itp. powinny być wykonane z PVC o izolacji PVC zgodnie z BS 6500 - 1969 z żyłami miedzianymi.
3. OSPRZĘT KABLOWY
1. 1. O ile nie określono inaczej, wszystkie akcesoria okablowania powinny być typu Standard British. Dokładny typ i model powinien być taki, jak określono na rysunkach, w zestawieniu ilościowym lub w niniejszym dokumencie w specyfikacjach.
2. 2. Wylot, puszka poboru, puszki przyłączeniowe i osprzęt.
Każdy wylot, puszka przyłączeniowa lub ciągniona musi być odpowiedniego typu, klasy i konstrukcji, aby dopasować się do konkretnych napotkanych warunków. Skrzynka wylotowa lub puszka przyłączeniowa musi być zgodna z przepisami dotyczącymi IEE i innymi mającymi zastosowanie wymogami ustanowionymi przez różne agencje, kodeksy i organy.
SKRZYNKI WYLOTOWE, CIĄGNĄCE I ŁĄCZENIOWE W OGÓLNOŚCI SĄ NASTĘPUJĄCE:
2.1 Wyloty dla punktów świetlnych, wygodnych gniazdek, gniazdek zasilających, puszek łączeniowych, puszek ciągnionych/łącznikowych powinny być wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 46 mm i powinny mieć kształt i rozmiar odpowiadający ich położeniu i instalacji oraz powinny być wyposażone w pokrywy dostosowane do ich funkcji i instalacji.
2.2. Skrzynki odpływowe są w razie potrzeby wyposażone w uchwyty lub taśmy. Wszystkie skrzynki wylotowe powinny być wyposażone w mosiężne zaciski uziemiające.
2.3 Wszystkie skrzynki przyłączeniowe/skrzynki zbiorcze muszą być wyposażone w odpowiednie pokrywy.
2.4. Napowierzchniowo montowane skrzynki odpływowe i skrzynki łączeniowe na zewnątrz są wykonane z żeliwa z gwintowanymi piastami.
2.5 Skrzynki wewnętrzne montowane powierzchniowo powinny być wykonane z blachy stalowej malowanej w celu montażu powierzchniowego.
3. WYŁĄCZNIKI OŚWIETLENIOWE
Do użytku wewnętrznego należy stosować schemat montażu siatki z przełącznikami kołyskowymi odpowiednimi do pracy z obciążeniami indukcyjnymi. Wyłączniki powinny być jedno-, dwu- lub pośrednie, jak wskazano na rysunkach, i powinny mieć natężenie 20 Amperów.
Płytki łączników powinny być wykończone szampanem, węglem drzewnym lub chromem satynowym, MK make Accent typ dla wszystkich powierzchni biurowych.
Płyty zwrotnicowe powinny być wykończone chromem matowym, MK make ALBANY zakres dla wszystkich obszarów usług, w tym toalet, kuchni, wartowni, pijalni, pomieszczenia elektrycznego itp. oraz metalowe wykończenie pokrywy powinny być stosowane w fabryce, pomieszczeniu magazynowym, produkcie gotowym itp. gdzie stosowane są rury Electrical Metal Tube (EMT), jak pokazano i opisano na rysunkach.
W przypadku instalacji na powierzchni wewnętrznej wyłączniki powinny być wyposażone w odpowiednią stalową obudowę i powinny być wykończone metalową okładziną.
Zewnętrzne wyłączniki zewnętrzne powinny być przykryte klapą odporną na warunki atmosferyczne. Marka rur EGA.
Wyłączniki linek pociągowych są wykonane z białego formowanego tworzywa sztucznego nadającego się do montażu powierzchniowego i są dostarczane z odpowiednimi wzorami. Są one produkowane przez firmę MK Co. Ltd. Ltd. (Anglia) lub zatwierdzony odpowiednik.
4. DOGODNE GNIAZDKA
Do instalacji podtynkowej w pomieszczeniach zamkniętych powinno być 13 A, 3-pinowe gniazdo przełączane ze wskaźnikiem i produkowane zgodnie z British Standard. Wykończenie pokrywy chrom matowy, MK zrobić ALBANY zakres dla wszystkich obszarów usług, w tym toalety, kuchnia, wartownia, pijalnia, pomieszczenie elektryczne itp. i metalowe wykończenie pokrywy powinny być używane w fabryce, magazynowanie, produkt końcowy, itp. gdzie stosowane są rury Electrical Metal Tube (EMT), jak pokazano i opisano na rysunkach.
5. GNIAZDA TELEFONICZNE
Gniazda telefoniczne powinny być przystosowane do instalacji natynkowej lub podtynkowej z gniazdem w standardzie amerykańskim. Wykończenie płyt przełączników powinno być matowo-chromowe, MK make ALBANY zakres dla wszystkich obszarów usług, w tym toalety, kuchnia, wartownia, pijalnia, pomieszczenie elektryczne itp. oraz metalowe wykończenie pokrywy powinny być używane w fabryce, magazynie, gotowy produkt, itp. gdzie stosowane są rury Electrical Metal Tube (EMT), jak pokazano i opisano na rysunkach.
6. JEDNOSTKI SPECJALNE
Zespoły prądotwórcze powinny być typu 20A lub 45A, przełącznik DP z lampą pilotową. Do instalacji podtynkowej powinny być przełączane i wyposażone w neonik oraz gniazdo do podłączenia przewodu na płycie czołowej. Wykończenie powinno być takie, jak określono w innym miejscu.
7. WYLOT WYŁĄCZNIKA KROPLOWEGO
Wyjście przełącznika DP musi być odpowiednie do instalacji podtynkowej lub powierzchniowej. Wydajność powinna być taka, jak pokazano na rysunkach. Wykończenie powinno być matowo-chromowe, Mk make ALBANY zakres dla wszystkich obszarów serwisowych, w tym toalet, kuchni, wartowni, pijalni, pomieszczenia elektrycznego itp. oraz wykończenie metalowej osłony powinno być stosowane w fabryce, pomieszczeniu magazynowym, produktach gotowych itp. gdzie stosowane są metalowe rury elektryczne (EMT), jak pokazano i opisano na rysunkach.
8. GNIAZDA PRZYŁĄCZENIOWE
Gniazda przyłączeniowe powinny składać się z nakładających się na siebie płytek z białego formowanego tworzywa sztucznego, odpowiednich do mocowania do standardowych stalowych skrzynek wpuszczanych. Powinny być one wyposażone w trzy zaciski zaciskowe dla wychodzącego przewodu elastycznego.
4. INSTALACJA OKABLOWANIA
Instalacja okablowania musi być zgodna z przepisami IEE lub zatwierdzoną normą równoważną.
O ile nie określono inaczej, wszystkie przewody elektryczne muszą być wykonane ze sztywnej rury PCV wbudowanej w ścianę lub sufit albo ukrytej w suficie podwieszanym.
Wielkość rur kablowych dobiera się zgodnie z przepisami dotyczącymi IEE, a minimalna średnica rur kablowych wynosi 20 mm, chyba że wskazano lub zatwierdzono inaczej.
W razie potrzeby stosuje się fabrycznie wykonane kolanka kablowe. Minimalna odległość przewodów od rur innych służb nieelektrycznych wynosi 100 mm.
Należy stosować oddzielne rury i pasy startowe:
1. System oświetlenia.
2. Gniazda zasilające.
3. Oświetlenie awaryjne. 3.
4. System telefoniczny. 3. Światło awaryjne.
5. System alarmu przeciwpożarowego. 4. System telefoniczny.
6. System dźwięku / nagłośnienia.
7. System telewizyjny.
8. System komputerowy.
Okablowanie dla krótkich przedłużeń do gniazd w suficie podwieszanym lub do urządzeń, silników itp. powinno być zainstalowane w przewodach elastycznych. W przeciwnym razie należy stosować sztywne przewody.
Rury biegnące po powierzchni powinny być podparte na ocynkowanych / PCV siodłach, które z kolei są odpowiednio przykręcone do ściany lub sufitu. Odstępy między siodłami nie powinny być większe niż 60 cm. Śruby mocujące powinny być wykonane z okrągłego łba sera lub z materiałów odpornych na rdzę. Odsłonięte przewody powinny być prowadzone równolegle lub pod kątem prostym do ściany budynku. Puszki pociągowe muszą być umieszczone pod kątami prostymi i w odległości nie większej niż 20 metrów długości.
Przewody wbudowane w ściany powinny być mocowane za pomocą zszywek w odstępach nie większych niż 60 cm. Grzałki w ścianie powinny być starannie wykonane i ponownie napełnione po ułożeniu rurki i doprowadzone do końca ściany.
Rury zakopane w konstrukcji betonowej powinny być ułożone i pewnie zamocowane do zbrojenia oraz zatwierdzone przez konsultanta przed wylaniem betonu. Należy zadbać o to, aby podczas wylewania betonu rury i skrzynki nie uległy przemieszczeniu ani nie udławiły się.
Przed zalaniem betonem we wszystkich przewodach należy wciągnąć odpowiednie druty rybne.
Skrzynki inspekcyjne udostępnia się do okresowej kontroli w celu ułatwienia przeciągania i usuwania kabli. W przypadku kanałów wnękowych takie skrzynki inspekcyjne są umieszczone na równi ze ścianą.
Skrzynki rewizyjne są rozmieszczone w odległości nie większej niż 12 metrów od siebie lub dwa pełne zagięcia 90 stopni lub równe.
Zabrania się stosowania rur osłonowych z PVC w miejscach, w których temperatura otoczenia wynosi 60 stopni C lub więcej. Rury osłonowe z PVC nie mogą być stosowane w instalacjach zewnętrznych. Rury osłonowe nie mogą mieć ostrych krawędzi, a do przeciągania drutu nie mogą być stosowane zadziory ani tłuszcze lub oleje. Przed wciągnięciem przewodów cały system przewodów musi być całkowicie zainstalowany i elektrycznie nieprzerwany.
Wszystkie rury osłonowe z PCW powinny być łączone za pomocą złączek z czystego PCW przy użyciu zatwierdzonych materiałów łączących z PCW, zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie złącza powinny być wodoszczelne. Połączenia między przewodem a puszkami adaptacyjnymi, tylnymi puszkami odpływowymi, puszkami łączeniowymi itp. muszą być wyposażone w wylewki wlotowe i gładkie tuleje PCV.
Przewód uziemiający o powierzchni nie mniejszej niż 2,5 mm2 miedziany powinien być prowadzony wewnątrz każdego przewodu. Przewód powinien być izolowany i oznaczony kolorami.