loader

Jak dbać o ogród?

Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się także zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Zima to czas na przycinanie, a wiosna to czas na sadzenie i pielenie. Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek, usuwanie zużytych roślin warzywnych i grabienie. Niezależnie od pory roku należy poświęcić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Najbardziej efektywny harmonogram konserwacji ogrodu to taki, który pozwala rozłożyć pracę w czasie.

Rośliny wymagają pielęgnacji o każdej porze roku. Pielęgnacja ogrodu wczesną wiosną wiąże się z wieloma ważnymi pracami. Ma to wpływ na przyszłe roczniki i wzrost upraw ogrodowych. Ale zanim to nastąpi, rośliny muszą przetrwać zimę. Jest wiele rzeczy, których nie należy w tym czasie pomijać.

Ochrona roślin przed mrozem

Na początku grudnia zwróć uwagę na młode drzewa i krzewy. Aby dobrze przezimowały, powinieneś zadbać o dobrą izolację kręgów sadzenia roślin. Śnieg można wykorzystać jako grzejnik - rozsypać go pod drzewami i wokół krzewów i ubić. Zapewni to ochronę przed mrozem i gryzoniami. Przez całą zimę kontynuuj przykrywanie roślin śniegiem.

Ochrona przed szkodnikami 

Pielęgnacja ogrodu zimowego i wiosennego obejmuje różne działania. I każdy z nich ma swój własny czas. W zimie zwróć uwagę na zabezpieczenie drzew przed gryzoniami. Myszy i zające mogą uszkadzać korę na drzewach. Szczególnie podatne są uprawy jednoroczne i dwuletnie. W okresie jesiennym należy chronić pień drzewa. Jest on owinięty różnymi materiałami. Pod koniec zimy stosuje się preparaty, które będą odstraszać gryzonie. Są one umieszczane wokół drzew.

zwalczanie szkodników

Szkodniki mogą zniszczyć Twoje rośliny, ale istnieją naturalne środki do ich zwalczania. Używanie ogrodzeń do utrzymania większych zwierząt z dala od ogrodu jest skutecznym sposobem zapobiegania inwazji owadów. Inną metodą jest stosowanie mulczu wokół roślin. Mulcz uniemożliwi szkodnikom owadzim ich zjadanie. Zapewniając odpowiednią pielęgnację gleby, możesz zmniejszyć ilość pielenia i stresu związanego z ogrodnictwem. 

Wiosenne prace w ogrodzie

Marzec to pracowity czas dla ogrodników. Gdy śnieg topnieje i zaczynają pojawiać się pierwsze strumienie, wzmagają się prace w ogrodzie warzywnym lub na działkach przydomowych. Jak najlepiej zadbać o swój ogród na wiosnę? Co robić w pierwszych dniach marca? W tym okresie śnieg staje się sypki. Stopniowo się topi i nie ma potrzeby przyspieszania tego procesu. Wyjątkiem są zaspy, które całkowicie pokrywają krzaki. Aby zapobiec uszkodzeniu gałęzi przez śnieg podczas jego topnienia, odśnieżaj go, aby uwolnić rośliny.

Przycinanie drzew

Temperatura powietrza jest kluczowa dla tej czynności. Nie należy prowadzić prac, jeśli na zewnątrz panuje mróz. Drzewa nie powinny być przycinane, jeśli termometr wskazuje poniżej minus dziesięciu stopni Celsjusza. Specyficzne strefy klimatyczne powodują różnice w wiosennej pielęgnacji ogrodu.Zimowa i wiosenna pielęgnacja ogroduDobre prace przycinające przeprowadza się przed nabrzmieniem pąków. Wykonuj je w słoneczne dni, gdy nie ma temperatury powietrza.

przycinanie drzew

Czyszczenie narzędzi ogrodniczych

Narzędzia są niezbędne w pielęgnacji ogrodu, dlatego upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. Jakich narzędzi ogrodniczych potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu? Przede wszystkim rękawice, aby chronić dłonie przed drzazgami, ale upewnij się, że są one lekkie, a nie nieporęczne, żeby były wygodne w użyciu. Kup kielnię ręczną, jeśli planujesz kopać lub sadzić zioła. Narzędzia te są niezwykle przydatne i w razie potrzeby można je przechowywać w szopie. Rozważ także zainwestowanie w ręczną konewkę i małe, jednorazowe wiadro.

Regularnie czyść swoje narzędzia ogrodnicze. Ostre narzędzia ogrodowe będą służyć dłużej, jeśli będą regularnie czyszczone i konserwowane. Do czyszczenia narzędzi ogrodowych niezbędna jest odporna na rdzę szczotka, dlatego pamiętaj o jej regularnym myciu. Należy je również czyścić przed przechowywaniem, ponieważ z wiekiem tracą swoją ostrość. Jeśli planujesz przechowywać je na zimę, pamiętaj, aby namoczyć je w ciepłej wodzie. I pamiętaj, że ostrość narzędzi ogrodniczych będzie z czasem blaknąć, więc upewnij się, że często je czyścisz.

Kiedy nawozić glebę? 

Wreszcie, dobrze utrzymany ogród oznacza zdrowe rośliny i glebę. Dodanie kompostu wzbogaci glebę i dostarczy jej niezbędnych mikrobów. Należy również stosować mulcz, aby zatrzymać wilgoć i stłumić chwasty. Oprócz ściółkowania ogrodu, należy zastosować płynny nawóz trzy do czterech tygodni po posadzeniu, a następnie tak często jak to konieczne do czasu zbiorów. Ważne jest, aby obserwować glebę, aby uniknąć chorób roślin. Jeśli odkryjesz problem, zacznij od minimalnie toksycznego rozwiązania i zacznij od niego. 

nawożenie roślin

Cotygodniowe odchwaszczanie i nawożenie to podstawowe elementy rutynowej pielęgnacji ogrodu. Nawożenie raz w tygodniu delikatnym nawozem organicznym, takim jak emulsja rybna. Jeśli Twój ogród jest podatny na występowanie mszyc, spróbuj zastosować ziemię okrzemkową na chwasty, ponieważ zapobiega ona ich rozmnażaniu. O wiele łatwiej jest usunąć mszycę niż próbować ożywić umierającą roślinę.

Kiedy podlewać ogród? 

Jednym z częstych błędów jest nadmierne podlewanie ogrodu. Zbyt duża ilość wody spowoduje rozwój grzybów i uszkodzenie liści. Dobrą zasadą jest podlewanie ogrodu tylko raz w tygodniu lub co kilka dni. Upewnij się, że podlewasz swój ogród regularnie, ale nie przesadzaj! Nadmierne podlewanie roślin zwiększa ryzyko pojawienia się chorób, ponieważ nie otrzymają one wystarczającej ilości składników odżywczych z gleby. Gleba w Twoim ogrodzie jest na ogół zbyt sucha i zbyt gliniasta.

podlewanie roślin

Kiedy kosić trawnik?

Koszenie trawnika jest również ważną częścią rutynowej pielęgnacji ogrodu. Ważne jest, aby kosić trawnik regularnie, ale nie za często, ponieważ odcięcie więcej niż jednej trzeciej ostrza spowoduje uszkodzenie korzeni. Podlewanie trawnika nie musi być tak częste jak pielęgnacja ogrodu, o ile przestrzegasz kilku wytycznych. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy półtora cala wody tygodniowo. Unikaj nadmiernego podlewania trawnika, ponieważ osłabi to korzenie i zniszczy wygląd trawy. Kontrola chwastów jest również dużą część konserwacji trawnika, i należy rozważyć zainwestowanie w push-along kosiarki, jeśli chcesz spalić kilka dodatkowych kalorii podczas robienia.

koszenie trawnika

Jeśli jesteś zbyt zajęty, aby wykonać wszystkie niezbędne zadania związane z utrzymaniem ogrodu samodzielnie, możesz zatrudnić ogrodnika. Koszt utrzymania ogrodu będzie różny, w zależności od obszaru, który musisz utrzymać, trudności zadania i rodzaju potrzebnego sprzętu. Istnieją również firmy, które oferują miesięczne i tygodniowe umowy, ale większość z nich to jednorazowe płatności. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych usług lub masz wyjątkowo duży ogród, wtedy możesz zatrudnić ich na zasadzie godzinowej i uniknąć płacenia im w całości.

Zobacz

Sadzenie krzewów ozdobnych do ogrodu kwitnących wieloletnich to fascynująca przygoda dla każdego ogrodnika. Przy odpowiedniej pielęgnacji te piękne rośliny mogą cieszyć nas swoim urokiem przez wiele lat. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z sadzeniem krzewów oraz udzielamy praktycznych wskazówek dla początkujących ogrodników. Czy ziemia ma znaczenie? Zacznijmy...

Po przycince drzew w sadach i ogrodach pozostaje wiele gałęzi. Gałęzie te można wykorzystać do opalania pieca lub kominka, można też zrobić z nich zrębki do ściółkowania. Rozdrabniacz do gałęzi jest doskonałym narzędziem, które przyspiesza proces przygotowania i oczyszczania drewna. Ale który z nich powinieneś wybrać? Rodzaje rębaków do gałęzi Rozdrabniacz...

Aby zachować zdrowie paproci, należy zapewnić im dostateczną ilość wody. Jeśli liście zaczynają żółknąć lub stają się kruche, prawdopodobnie były nadmiernie podlewane. Jeśli na liściach pojawią się czarne lub brązowe końcówki, może to oznaczać, że dostały zbyt dużo wody lub nawozu. W takich przypadkach należy spróbować je przesadzić, przyciąć lub podzielić. Aby...