loader

Jak hodować krzewy Oleander Shrubs

Oleander (Nerium oleander) jest pachnącym, zimozielonym krzewem lub małym drzewem, kwitnącym od wiosny do jesieni. Kwiaty tworzą duże skupiska i występują w odcieniach bieli, żółci, różu i czerwieni. Każdy kwiat ma pięć płatków, które rozkładają się jak łopatki wachlarza. Smukłe, lancetowate liście są gładkie, przypominające skórę.

Oleandry są szybko rosnące i wytrzymują trudne warunki, takie jak susza, słaba gleba, mgła solna oraz ciepło odbijające się od chodnika i ścian, np. w pasach piekielnych i wzdłuż autostrad. W krajobrazie domowym doskonale nadają się do zapewnienia żywopłotu lub przesiewania w dowolnym miejscu.

Wszystkie części krzewu oleandrowego są trujące dla ludzi i zwierząt domowych, a ich spożycie, nawet w niewielkich ilościach, może być śmiertelne. Ponadto dym z palącego się oleandrów jest toksyczny, a kontakt z kwiatami i liśćmi może powodować poważne reakcje alergiczne. Najlepiej jest nosić długie rękawy i rękawice podczas pracy w pobliżu oleandrów.

Jednak dzięki bezpiecznemu położeniu krzewy oleandrowe są bardzo dekoracyjnym i łatwym w pielęgnacji dodatkiem do krajobrazu.

Ekspozycja na słońce

Najbardziej obficie kwitnące w pełnym słońcu, ale krzewy oleandrowe będą tolerowały częściowy cień.

Strefy twardości

Oleandry nie są odporne na mróz. Są one niezawodnie bylinami tylko w strefach twardości roślin USDA 8-10. W chłodniejszych rejonach można je uprawiać w pojemnikach, a na zimę sprowadzać wewnątrz.

Dojrzała wielkość zakładu

Oleandry mogą osiągać wysokość 20 stóp lub więcej. Mogą być mniejsze przez przycinanie, ale będziesz musiał się trzymać.

Okres rozkwitu

Rośliny oleandrów będą powtarzać kwitnienie od wiosny do jesieni. Deadheading pomoże odświeżyć roślinę i zachęci ją do wypełnienia, ale nie jest to absolutnie konieczne.

Sadzenie krzewów Oleander Shrubs

Oleander wcale nie jest wybredny w kwestii gleby. Równie dobrze poradzi sobie w ciężkiej glinie i piasku. Mimo że preferują neutralne pH gleby pomiędzy 6,5 a 7,5, dostosują się wszędzie tam, gdzie są sadzone.

Mimo że oleander może przystosować się do słabej gleby, jeśli gleba jest mniej niż idealna, należy dodać trochę substancji organicznych, takich jak kompost, w czasie sadzenia, aby poprawić wchłanianie wody i pomóc roślinie się ustabilizować.

Pomaga to również utrzymać roślinę regularnie podlewaną, aż do momentu zaobserwowania nowego wzrostu i poznania korzeni.

Opieka nad Twoją rośliną Oleander

Główną konserwacją będzie przycinanie po kwitnieniu, aby roślina była pełna i krzaczasta. Chociaż nie ma potrzeby przycinania krzewu oleandrowego, szczypanie końcówek wczesną wiosną zachęci roślinę do wypełnienia się, a nie stania się rośliną strączkową. Możesz również przycinać śliwki, aby ukształtować swoją roślinę lub utrzymać jej rozmiar w ryzach. Najlepiej zrobić to późną jesienią.

Krzewy oleander radzą sobie z okresami suszy, ale będą zdrowsze i będą wyglądać świeżiej, jeśli dostaną regularną wodę. Nie należy jednak pozwalać im na dłuższe przebywanie w wilgotnej ziemi w okresie zimowym, kiedy mogą być podatne na gnicie korzeni. Liście pożółkną, jeśli korzenie będą zbyt długo pozostawać wilgotne.

Dodatkowe karmienie nie powinno być konieczne, po ustaleniu oleandrów. Zaadaptują się one wszędzie tam, gdzie zostaną posadzone.

Szkodniki i problemy Oleandra

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny oleandrowe są wolne od problemów, ale jest kilka szkodników i chorób, na które trzeba uważać.

Szkodniki:

Najczęstszymi szkodnikami są mszyce, łuska i mszyce. Zazwyczaj można je zwalczać za pomocą mydła owadobójczego lub neemu.
Gąsienica Oleander może defoliakować rośliny. Użyj Bt do kontroli.
Istnieje również konik liściasty znany jako szklisto-skrzydlaty sharpshooter, który rozprzestrzenia śmiertelną chorobę oleandrową. Jest on najczęściej spotykany w Kalifornii.

Choroba:

W chłodnej, wilgotnej glebie mogą występować gnidy korzeniowe.
Spalenie liści oleandrów, najczęściej spotykane w Kalifornii, to bakteria Xylella fastidiosa, rozprzestrzeniająca się w szklisto-skrzydlatych świdrach, która powoduje żółknięcie i wysychanie liści. Nie ma lekarstwa na oparzenia z liści oleandrów, a szklisto-skrzydlate strzępy są trudne do opanowania.
Używanie oleandrów w krajobrazie
Pojedynczy oleander w ogrodzie da Ci kolor przez cały sezon. Ponieważ rośliny mogą stać się dość duże, trzeba będzie przyciąć okazy, aby zmieściły się w przestrzeni, która jest podana.

Krzewy oleander są powszechnie stosowane jako żywopłoty i stanowią doskonałą osłonę, zarówno dla prywatności, jak i w celu ukrycia odleżyn oczu, np. w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać oleander, pamiętaj, że rośliny te są bardzo trujące i nie powinny być uprawiane tam, gdzie będą się bawić małe dzieci i gryźć zwierzęta domowe.

Niektóre z Najlepszych Odmian Oleandra do Hodowli

Dzięki nowym wprowadzeniom każdego roku, trudno jest wybrać najlepsze odmiany roślin do ogrodu, ale te oleandry przetrwały próbę czasu.

"Hardy Pink" żyje zgodnie ze swoimi nazwiskami. Urosną do około 15 stóp wysokości i 10 stóp szerokości, z różowymi kwiatami przez całe lato.
"Mathilde Ferrier" ma podwójnie bladożółte kwiaty i wykazuje pewną odporność na uszkodzenia spowodowane mrozem. Osiąga wysokość około 8 stóp wysokości.
"Pani Lucille Hutchings" jest pokryta podwójnymi kwiatami w brzoskwiniowym odcieniu. Jest to duży oleander, wieńczący się na wysokości około 20 stóp wysokości i 10 stóp szerokości.
"White Sands" to karłowata odmiana oleandra, która nie jest większa niż 4-6 stóp wysoka i szeroka. Ma piękne, czyste, białe kwiaty.

Zobacz

Sadzenie krzewów ozdobnych do ogrodu kwitnących wieloletnich to fascynująca przygoda dla każdego ogrodnika. Przy odpowiedniej pielęgnacji te piękne rośliny mogą cieszyć nas swoim urokiem przez wiele lat. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z sadzeniem krzewów oraz udzielamy praktycznych wskazówek dla początkujących ogrodników. Czy ziemia ma znaczenie? Zacznijmy...

Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się także zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Zima to czas na przycinanie, a wiosna to czas na sadzenie i pielenie. Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek, usuwanie zużytych roślin warzywnych i grabienie. Niezależnie od pory roku należy poświęcić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Najbardziej efektywny harmonogram konserwacji ogrodu to...

Po przycince drzew w sadach i ogrodach pozostaje wiele gałęzi. Gałęzie te można wykorzystać do opalania pieca lub kominka, można też zrobić z nich zrębki do ściółkowania. Rozdrabniacz do gałęzi jest doskonałym narzędziem, które przyspiesza proces przygotowania i oczyszczania drewna. Ale który z nich powinieneś wybrać? Rodzaje rębaków do gałęzi Rozdrabniacz...