loader

Jak zaprojektować ogród deszczowy

Termin "ogród deszczowy" jest czymś w rodzaju błędnego określenia. Ogród deszczowy wyczarowuje wizje wiecznie wilgotnego krajobrazu; soczyste zbiorniki pełne spragnionych roślin i być może płaza lub dwóch. W rzeczywistości ogrody deszczowe doświadczają szerokiego zakresu warunków wilgotnościowych, od czasowo zalanych bagien, po suche kości. Według Soil Science Society of America, ogród deszczowy jest elementem "używanym do spowalniania, zbierania, infiltracji i filtrowania wody deszczowej". Ogrody deszczowe poprawiają środowisko naturalne, a przy tym pięknie wyglądają. Dowiedz się, jak wprowadzić ogrody deszczowe do swojego krajobrazu.

Co to jest Rain Garden?

Rain Garden to sadzenie roślin, które instaluje się w niskim miejscu w krajobrazie. Może to być naturalna depresja na Twojej posesji lub może być wynikiem planowanej zmiany oceny, którą wprowadzisz w swoim krajobrazie. Właściciele domów mogą zdecydować się na skierowanie swoich puchów do ogródków deszczowych, gdzie rośliny mogą wchłaniać i filtrować jeszcze więcej wody. Zamiast roślin głodnych wody, idealną rośliną do ogrodów deszczowych są rośliny rodzime, które są naturalnie przystosowane do szerokiego zakresu warunków wilgotnościowych. Czy wiesz, że około 80% masy rodzimej rośliny znajduje się pod ziemią? Daje to wyobrażenie o potencjale rodzimych roślin do zatrzymywania i filtrowania spływającej wody.

Korzyści płynące z deszczowych ogrodów

Ogrody deszczowe zapobiegają zanieczyszczeniom. Spływająca woda nie jest czystą wodą deszczową, zbiera zanieczyszczenia w trakcie przepływu, zwłaszcza nadmiar azotu i fosforu z nawozów trawnikowych. Zanieczyszczenia te mogą szkodzić rzekom i stawom, powodując zakwitanie glonów i zabijanie ryb. Głębokie korzenie roślin rodzimych łatwo przyswajają te składniki odżywcze, chroniąc jakość wód gruntowych.

Ogrody deszczowe mogą ochronić Twój dom przed powodzią. Dojrzały drzewostan roślin deszczowych pochłonie nadmiar wody, która w normalnych warunkach może kałużować się na Twoim podwórku, prowadząc do problemów z wtargnięciem wody do Twojego domu. Kiedy pozbędziesz się stojącej wody, zmniejszysz również problemy z rozmnażaniem się komarów wokół domu.

Ogrody deszczowe tworzą siedliska dla dzikiej przyrody. Monokultura, która jest trawnikiem, niewiele robi, aby pielęgnować dziką przyrodę, ale mieszane sadzenie rodzimych kwiatów przyciągnie motyle, pszczoły, pożyteczne owady i ptaki.

Ogrody deszczowe pomagają oszczędzać wodę. Rośliny rodzime, które rozwijają się w ogrodzie deszczowym, nie będą wymagały dodatkowego nawadniania, ponieważ są głęboko zakorzenione i rozwinęły się, aby przetrwać okresy suszy pomiędzy deszczami.

Właściwe miejsce, rozmiar i kształt dla deszczowego ogrodu

Jeśli planujesz skierować rynny dachowe do ogrodu deszczowego, nie będziesz chciał instalować tej funkcji zbyt daleko od domu, ale musisz umieścić ją w odległości co najmniej dziesięciu stóp od domu. Podziemne instalacje i korzenie drzew również mogą mieć wpływ na umiejscowienie ogrodu deszczowego. Jeśli podwórko nie ma naturalnej depresji, należy ją stworzyć kopiąc: ręcznie lub przy pomocy koparki. Nie ma potrzeby tworzenia zagłębienia, wystarczy delikatny zbiornik o głębokości nie większej niż około 5 cali. Zbiornik powinien mieć płaskie dno i delikatnie pochylone boki, a część zanieczyszczeń wypełniających można wykorzystać do stworzenia zarodka, który zatrzyma nadmiar opadów, aż rośliny będą mogły go wchłonąć.

Jak duży powinien być ogród deszczowy? Mały ogród deszczowy jest lepszy niż nic, ale należy zaplanować na ogród co najmniej 150 stóp kwadratowych w celu włączenia ciekawej odmiany roślin, które mogą przetwarzać spływ związany z krajobrazem. Wybierz naturalny, zaokrąglony kształt ogrodu deszczowego, taki jak owal, łza lub kształt nerek. Nakreśl najpierw potencjalny obszar za pomocą węża lub liny i obejrzyj go pod każdym kątem, jak również od wewnątrz domu, aby wyobrazić sobie gotowy produkt.

Rośliny dla deszczowego ogrodu

Prawidłowy projekt ogrodu deszczowego nakazuje instalację tylko bylin. Wynika to ze sposobu, w jaki ogród deszczowy funkcjonuje jako funkcja ograniczająca wodę, która zależy od głębokich korzeni roślin wieloletnich.

Rośliny, które instaluje się w centrum ogrodu, doświadczą dłuższych okresów mokrej gleby ogrodowej i będą się rozwijać w tych wilgotnych warunkach. Pięć odpornych i długo kwitnących roślin, z którymi nie można się tu pomylić, to m.in. fałszywe indygo, jeżówka lekarska, hibiskus, czarnookie Susan i żurawik. Należy do nich również kilka odpornych traw, takich jak trawa fontanna lub sitowie korkociągowe.

Rośliny wokół krawędzi ogrodu deszczowego rzadko będą miały mokre stopy i nie będą miały nic przeciwko okazjonalnym okresom suszy. Niektóre atrakcyjne kwiaty o dużej atrakcyjności przyrodniczej to gaura, dzwonki koralowe, krwawnik, chwast motylkowy i mięta dla kotów.

Drzewa i krzewy do deszczowego ogrodu

Chociaż ogród deszczowy nie jest miejscem do uprawy dużego drzewa cienistego, można dodać małe drzewo ozdobne lub krzew, które będzie pełniło rolę centralnego punktu w krajobrazie. Głęboki korzeń kranowy łapki szczególnie dobrze nadaje się do ogrodu deszczowego. Czerwone drzewo ma przyjemny kształt wazonu i osiąga dojrzałą wysokość 15-20 stóp. Okaz hakberry lub brzozy rzecznej może pracować w większym krajobrazie i znacznie zwiększy zdolność absorpcji wody w Twoim deszczowym ogrodzie.

W przypadku mniejszych ogródków deszczowych, krzewy dostarczają tych niezbędnych kości, które w miesiącach zimowych nadają krajobrazowi interesujący charakter. Hortensja dębowa będzie rozwijać się w ogrodzie deszczowym, zapewniając jednocześnie trzy pory roku zainteresowania. Krzewy Ninebark mają kilka interesujących odmian do zabawy w projektowaniu ogrodów deszczowych, w tym liście chartreuse firmy 'Nugget' i nastrojowe purpurowe liście firmy 'Diablo'. Spicebush, nazwany z powodu aromatycznych liści, będzie przyciągał motyle jaskółcze, które wykorzystują go jako roślinę żywicielską.

Pielęgnacja i konserwacja ogrodu deszczowego

Mimo, że ogrody deszczowe są w utrzymaniu niższe niż typowe rabaty, korzystają one z niektórych z tych samych dobrych praktyk pielęgnacyjnych. Ogrody deszczowe mogą wymagać większej dbałości w pierwszym roku, ponieważ zakładają swoje systemy korzeniowe. W czasie suszy należy podlewać je głęboko, ale rzadko, aby zachęcić do zdrowych korzeni.

Ogrody deszczowe muszą być wolne od chwastów, zarówno dla zdrowia roślin, jak i dla estetyki. Najlepszy czas na zachwaszczenie jest po deszczu, kiedy miękka gleba pozwala korzeniom chwastów łatwo uwolnić się od chwastów. Trzycalowa warstwa ściółki będzie dodatkowo tłumić chwasty. Należy stosować drobną ściółkę z twardego drewna, ponieważ jest ona mniej podatna na unoszenie się po ulewnym deszczu.

Zobacz

Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się także zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Zima to czas na przycinanie, a wiosna to czas na sadzenie i pielenie. Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek, usuwanie zużytych roślin warzywnych i grabienie. Niezależnie od pory roku należy poświęcić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Najbardziej efektywny harmonogram konserwacji ogrodu to...

Po przycince drzew w sadach i ogrodach pozostaje wiele gałęzi. Gałęzie te można wykorzystać do opalania pieca lub kominka, można też zrobić z nich zrębki do ściółkowania. Rozdrabniacz do gałęzi jest doskonałym narzędziem, które przyspiesza proces przygotowania i oczyszczania drewna. Ale który z nich powinieneś wybrać? Rodzaje rębaków do gałęzi Rozdrabniacz...

Aby zachować zdrowie paproci, należy zapewnić im dostateczną ilość wody. Jeśli liście zaczynają żółknąć lub stają się kruche, prawdopodobnie były nadmiernie podlewane. Jeśli na liściach pojawią się czarne lub brązowe końcówki, może to oznaczać, że dostały zbyt dużo wody lub nawozu. W takich przypadkach należy spróbować je przesadzić, przyciąć lub podzielić. Aby...