loader

Najlepszy czas na podlewanie roślin w lecie

Przejedź się po okolicy w gorący, letni dzień, a zobaczysz wiele podejść do podlewania roślin. Niektórzy właściciele domów rozbijają wąż pod koniec dnia pracy, podczas gdy inni programują automatyczne zraszacze, aby pojawiały się o świcie przez 15 minut dziennie, a jeszcze inni przychodzą do roślin po drinku, gdy dzieci decydują, że czas na zabawę w zraszaczu. Niemniej jednak terminowe nawadnianie prowadzi nie tylko do zdrowszych roślin, ale może także przynieść oszczędności na rachunkach za wodę.

Poranne vs. Wieczorne podlewanie

Dużo się robi o podlewaniu rano w porównaniu z podlewaniem wieczorem. Która godzina jest najlepsza? Odpowiedź brzmi, to zależy. Ogólnie rzecz biorąc, mądrze jest podawać wodę z urządzenia napowietrznego jak zraszacz lub różdżka deszczowa rano. Pozwala to szybko wyschnąć liściom, odmawiając zakupu zarodników grzybów na liściach. Jednak nie każdy ma czas, aby stanąć na podwórku o 6 rano pomiędzy wyprowadzeniem psa na spacer a zabraniem dzieci do przedszkola. Jeśli wieczór jest czasem w Twoim ogrodzie, możesz podać swoim roślinom napój, jeśli zadbasz o dostarczenie wody prosto do strefy korzeniowej, gdzie rośliny potrzebują jej najbardziej.

Jak radzić sobie z zwiędniętymi roślinami

Widząc swoje ulubione hibiskusy lub piwonie opadające w upalny dzień, możesz poczuć się jak dzwonek alarmowy w Twoim ciele. Wilczenie sprawia, że rośliny wyglądają jakby były na drzwiach śmierci, a w niektórych przypadkach mogą być. Jednak inne rzeczy mogą powodować więdnięcie, w tym problemy ze szkodnikami i chorobami, a nawet nadmierne nawodnienie. Co więcej, rośliny mogą więdnąć w upalny dzień jako sposób radzenia sobie z temperaturą, ale potem odbijać się po ochłodzeniu wieczoru. Można ponownie sprawdzić rośliny jako zmierzch i określić, czy więdnięcie było spowodowane tymczasowym stresem cieplnym przed podlewaniem. Z czasem poznacie wasze rośliny i rozpoznacie te, które w ten sposób reagują na fale upałów.

Rośliny jednoroczne i wieloletnie

Wiedza o tym, czy rośliny są jednoroczne czy wieloletnie, jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, kiedy podlewać rośliny podczas fali upałów.

Roczniki to rośliny, które kończą cały cykl życiowy w jednym sezonie wegetacyjnym. Są to między innymi ulubione rośliny ogrodowe, takie jak nagietki, niecierpki i pelargonie. Rośliny te mają bardzo płytkie systemy korzeniowe i będą cierpieć, gdy kilka najwyższych centymetrów gleby wyschnie latem. Trzeba je często podlewać, nawet codziennie, gdy wzrasta ilość rtęci.

Rośliny wieloletnie mają głębsze systemy korzeniowe, które pozwalają im przetrwać okresy suszy z jednej pory roku na drugą. Niektóre byliny, takie jak chwasty motylkowe i fałszywe indygo, mają korzenie sięgające wielu centymetrów w głąb ziemi, dzięki czemu w okresach bez opadów wykorzystują zapasy wody. Najlepiej podlewać byliny raz lub dwa razy w tygodniu, powoli i głęboko, aby woda nie spłynęła zanim nie zdąży wsiąknąć do gleby. Pomocny może być deszczomierz; wiele roślin potrzebuje około jednego cala wody w tygodniu.

Rośliny kontenerowe

Jeśli chodzi o rośliny w pojemnikach, woda funkcjonuje prawie jak nawóz: dobrze nawodnione rośliny wykazują bujny wzrost, podczas gdy rośliny, które dopiero radzą sobie z nawadnianiem, wyglądają na zahamowane i niechlujne. W okresie letnim zasady dotyczące terminu podlewania są mniej ważne dla roślin w pojemnikach. Najlepszy czas na podlewanie może być dwa razy dziennie, raz rano, aby dać roślinom zastrzyk energii, zanim słońce zacznie się piec, a raz wieczorem, aby uzupełnić to, co zabrał dzień. Im mniejszy pojemnik, tym więcej będziecie podlewać, więc wybierzcie donice o średnicy co najmniej 18 cali.

Sprawdź również : Trawnik z rolki czyli jak założyć trawnik z rolki >>

Ogrody warzywne

Nie ma czegoś takiego jak odporna na suszę roślina warzywna. Zaniedbywanie nawadniania ogrodu warzywnego może prowadzić do kropli kwiatów, zahamowania rozwoju warzyw, a nawet śmierci roślin. Rośliny warzywne, które potrzebują dodatkowej wody podczas upałów, to kalafior, seler naciowy, ogórki, papryka, rzodkiewki i squash. Rośliny te wymagają stałej wilgotności gleby, aby uzyskać najlepsze plony. Użyj nawadniania kroplowego, lub umieścić wąż u podstawy roślin, aby uniknąć zwilżenia liści. Jeśli musisz polegać na zraszaczach, podlewaj wcześnie rano, aby słońce mogło wysuszyć liście.

Drzewa i krzewy

Nie dajcie się uwieść myśli, że mijający deszcz dał waszym drzewom i krzewom odpowiednią ilość wody: jeśli chodzi o rośliny długo żyjące, takie jak te, musicie głęboko podlewać, aby pobudzić zdrowy system korzeniowy. Czasami najlepszym momentem na podlewanie drzew i krzewów jest tuż po lekkim deszczu, aby wchłonąć wilgoć z tej gleby i przenieść ją na głębsze poziomy. Pora dnia nie jest tak ważna, jak osiągnięcie dokładnego podlewania. U podstawy krzewu lub drzewa należy umieścić wąż i pozostawić go do momentu, aż górna część gleby będzie wilgotna. Nowo posadzone okazy należy podlewać co najmniej dwa razy w tygodniu w czasie upałów, ponieważ ich systemy korzeniowe są małe i wciąż się rozwijają. Płytko ukorzenione okazy, takie jak hortensje, drzewostany psie, klony japońskie i magnolie będą potrzebowały dodatkowej wody, aby zapobiec odwodnieniu. Utrzymuj podlewanie przez jesień, aby przygotować rośliny do zdrowego zimowego uśpienia.

Zobacz

Okres zimowy jest szczególnie ciężki dla naszych trawników nawet, jeśli jeszcze nie tak dawno ich wygląd budził szczery zachwyt. Widać na nim zarówno dziury, jak i mech, pojawiają się na nim chwasty, a do tego on sam jest przerzedzony, poszarzały i widocznie słabszy. Doprowadzenie go do porządku może być czynnością budzącą spore obawy. Jeśli jednak zaplanujemy czekające nas...

Jeśli chodzi o niezawodne byliny na słoneczne miejsca w ogrodzie, niewiele roślin może pokonać wesołego dnia. Rośliny są tak twarde jak paznokcie, otrząsając się ze wszystkich szkodników i chorób owadów, a niektóre odmiany (pomyślmy o wszechobecnej "Stelli D'Oro") mają okresy kwitnienia trwające do czterech miesięcy. Lilie jednodniowe mają tę dodatkową cechę, że...

Bar dla każdego barmana Niezależnie od tego, czy jest to samodzielny element, czy też część kompletnej kuchni, bar na wolnym powietrzu może sprawić, że Twoje podwórko stanie się celem i powodem do zabawy. To może być tak proste lub skomplikowane, jak ty i twój budżet pozwalają; wiele z nich jest zrobione z przedmiotów i materiałów repurposeded jak palety i beczki...