loader

Najpiękniejsze kwiaty, które możesz posadzić w swoim ogrodzie

Niektóre kwiaty jak żadne inne porywają wyobraźnię. Piękno tych kwiatów czyni je ikonicznymi: Kiedy je widzimy, jesteśmy przewożeni na wesele w ogrodzie, do tropikalnego miejsca lub do tajemniczego lasu. Jednak większość kwiatów może rosnąć w typowym podmiejskim krajobrazie, jako odporny okaz byliny lub patio, a niektóre są nawet łatwe do wyhodowania z nasion. Od egzotycznych importów do rodzimych dzikich kwiatów, wybierz jeden z najpiękniejszych kwiatów na świecie, aby rosnąć w swoim ogrodzie.

Zygopetalum Orchidea

Weź pod uwagę nieodłączne piękno orchidei, dodaj fantastyczne plamki i niezwykłą anatomię, a rozpoznasz jeden z kilkunastu gatunków z rodzaju Zygopetalum. W przeciwieństwie do wielu orchidei, zygopetalum jest również bardzo pachnące. Rośnie w częściowym cieniu w wilgotnych warunkach i chroni przed gorącymi temperaturami latem i mrozem. Wiszący kosz pod stonowanym cieniem drzewa zapewnia najlepsze warunki świetlne dla storczyków zygopetalum.

Róża Angielska

Róże angielskie, takie jak pokazana tutaj odmiana 'Abraham Darby', są czczone za duże kwiaty pełne płatków i zapach starego świata. Wiele z najbardziej ukochanych róż angielskich (Rosa) pochodzi z programu hodowlanego Davida Austina, gdzie róże poddawane są ośmioletniemu programowi prób w celu identyfikacji najwybitniejszych odmian ogrodowych. Rośliny te rosną w strefie 5-9 w pełnym słońcu w bogatej glinie, i nawozić raz na wiosnę i raz w lecie.

Płytka obiadowa Dahlia

Niektórzy ludzie automatycznie myślą o gigantycznym talerzu obiadowym kwitnącym na wzmiankę o daliach, ale rodzaj dalii obejmuje również małe pomidory i pojedyncze kwiaty podobne do stokrotek. Uprawa dalii na talerzu obiadowym jest zarówno sztuką jak i nauką. Wybierz odmianę, która ma potencjał do produkcji kwiatów mamutów, jak na zdjęciu "Kevin Floodlight". Rośnij w tych rocznikach w pełnym słońcu, dostarczaj dużo nawozu i wody oraz usuń wszystkie pąki oprócz jednego, aby skierować energię roślinną na duży kwiat. Dalie obiadowe potrzebują długiego czasu dojrzewania i mogą potrzebować główki w pomieszczeniach na północ od 5. strefy wzrostu.

Turkscap Lily

Tak wiele cech lilii tureckiej (Lilium martagon) czyni ją wyjątkową: imponujące czterostopniowe łodygi, wisiorkowaty kształt każdego kwiatu oraz obfitość kwiatów na każdej łodydze. Znacznie rzadziej w handlu niż lilie orientalne czy azjatyckie, lilie martagonowe lubią swoje stopy w cieniu, a ich kwiaty w słońcu w strefach 3-8. Potrzebują osłoniętego miejsca, gdzie nie będą narażone na wiatr i potrzebują bardzo dobrego drenażu. Przedstawiona tu odmiana 'R.O. Backhouse' posiada różowe pąki, które otwierają się na złote kwiaty oprószone fioletowymi piegami.

Mak himalajski

Atrakcyjność Meconopsis betonicifolia jest silna, do czego przyczynia się fakt, że kwiaty potrzebują bardzo szczególnych warunków wzrostu w strefach 5-7 i kwitną tylko przez około dwa tygodnie. Kwiat narodowy Bhutanu najlepiej rośnie na obszarach przypominających jego rodzime siedlisko, z chłodnym latem i wilgotnym podłożem.

Delphinium

Niewiele kwiatów jest tak zniewalających jak zdrowe stanowisko Delphinium elatum w pełnym rozkwicie. Obecny jest każdy pożądany odcień niebieskiego, od wispy pudrowego puchu po mocny fiolet. Delphinium dobrze sprawdza się w miejscach o chłodnym lub łagodnym lecie w strefach 3-7. Potrzebują bogatej gleby, tyczenia i regularnej wilgotności.

Ropucha Lily

Chociaż kolor i forma egzotycznie wyglądającej lilii kumaka nizinnego (Tryicyrtis hirta) czyta się jak delikatną roślinę tropikalną, to ta cieniście kochająca bylina jest zaskakująco odporna. Kwiaty opadowe są odporne do strefy 4, a na wilgotnych glebach rozmnażają się powoli.

Foxglove

Czy naparstnica (Digitalis purpurea) to najpiękniejszy kwiat w krajobrazie? Trzmiele zdają się tak myśleć i kochać je tak drogo, że czasami spędzają noc w rurowych kwiatach, więc mogą wcześnie zacząć, gdy wschodzi słońce. Rośliny są roślinami dwuletnimi w strefach 4-8, co oznacza, że w jednym sezonie produkują liście, a w następnym kwitną. Kiedy jednak samosiew zaczyna się w częściowym cieniu i wilgotnej glebie, zawsze można mieć jedno pokolenie roślin gotowych do kwitnienia, podczas gdy następne przygotowuje się do kwitnienia. Spróbuj "Mountains Mixed", który ma kwiaty skierowane pionowo.

Brodata Iris

Brodate tęczówki (Iris germanica) są tak samo wytrzymałe i mało wymagające pod względem konserwacji, jak i doskonałe do oglądania w słonecznej strefie 3-10 ogrodu. Oczekuj na odmiany takie jak "Wabash", zdobywca medalu "Dykes Memorial Medal", szczyt w maju. Co kilka lat należy dzielić irysy z brodą, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Peonia "Bowl of Beauty

Nazwa mówi wszystko. Podczas gdy nie ma tak naprawdę żadnych nieatrakcyjnych piwonii (Paeonia), 'Bowl of Beauty' jest idealnym połączeniem koloru i formy. Duży obwód płatków fuksji strażniczej otacza faliste cytrynowe centrum płatków, które tworzą misę. Piwonie nie proszą o wiele w swoich dziesięcioleciach życia: pełne słońce i dobry drenaż wystarczają do wytworzenia masy kwiatów w glebie o średniej żyzności. Piwonie są wyjątkowo mrozoodporne, do strefy 3 lub 2, co daje ogrodnikom z północy coś, czego mogą oczekiwać po wyczerpującej zimie.

Rajski Ptak

Śmiało, antropomorfizuj ten kwiat - nie będziesz pierwszym, który rozpieszcza Twoje kwiaty Strelitzia reginae jak zwierzęta domowe. Pomimo ich egzotycznego wyglądu, tubylcy z RPA nie są wybredni i będą rosnąć w wielu sytuacjach, o ile będziesz ich chronić przed zimnem. Sadzimy je w pełnym lub częściowym słońcu w zwykłej ziemi doniczkowej, a wodę, gdy powierzchnia gleby jest sucha. Rośliny muszą przezimować w pomieszczeniach na północ od strefy 10.

Zobacz

Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się także zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Zima to czas na przycinanie, a wiosna to czas na sadzenie i pielenie. Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek, usuwanie zużytych roślin warzywnych i grabienie. Niezależnie od pory roku należy poświęcić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Najbardziej efektywny harmonogram konserwacji ogrodu to...

Po przycince drzew w sadach i ogrodach pozostaje wiele gałęzi. Gałęzie te można wykorzystać do opalania pieca lub kominka, można też zrobić z nich zrębki do ściółkowania. Rozdrabniacz do gałęzi jest doskonałym narzędziem, które przyspiesza proces przygotowania i oczyszczania drewna. Ale który z nich powinieneś wybrać? Rodzaje rębaków do gałęzi Rozdrabniacz...

Aby zachować zdrowie paproci, należy zapewnić im dostateczną ilość wody. Jeśli liście zaczynają żółknąć lub stają się kruche, prawdopodobnie były nadmiernie podlewane. Jeśli na liściach pojawią się czarne lub brązowe końcówki, może to oznaczać, że dostały zbyt dużo wody lub nawozu. W takich przypadkach należy spróbować je przesadzić, przyciąć lub podzielić. Aby...