loader

Przeszczepianie lilii dziennych

Jeśli chodzi o niezawodne byliny na słoneczne miejsca w ogrodzie, niewiele roślin może pokonać wesołego dnia. Rośliny są tak twarde jak paznokcie, otrząsając się ze wszystkich szkodników i chorób owadów, a niektóre odmiany (pomyślmy o wszechobecnej "Stelli D'Oro") mają okresy kwitnienia trwające do czterech miesięcy. Lilie jednodniowe mają tę dodatkową cechę, że każdego roku rosną coraz większe kępy, co daje ogrodnikowi więcej roślin do zaludnienia krajobrazu lub do dzielenia się nimi z przyjaciółmi i rodziną. Dla ogrodników rozpoczynających przesadzanie i dzielenie roślin, lilia jednodniowa jest najbardziej wybaczającym okazem do nauki tych technik.

Po co przeszczepiać Daylilie?

To takie satysfakcjonujące widzieć, jak plama lilii dziennej rośnie coraz większa i bardziej energiczna, wyrzucając nowe łodygi kwiatów każdego ranka przez tygodnie lub miesiące na koniec. Jednak wraz z rozwojem lilii dziennych, ich systemy korzeniowe stają się coraz bardziej zatłoczone, konkurując o ograniczone ilości składników odżywczych i wody w otaczającej je glebie. Również nadziemne liście stają się zatłoczone, rzucając cień na siebie i zasłaniając kwiaty w centrum dużych miłośników liści.

Kiedy kopiesz i dzielisz lilie dzienne, rozbijasz przerośnięte kępy na mniejsze rośliny, co odmładza je poprzez zmniejszenie konkurencji o słońce, wodę i składniki odżywcze. Ruchome lilie dzienne dają również możliwość umieszczenia ich w miejscu o lepszym nasłonecznieniu lub glebie, jeśli oryginalne nasadzenia stoją w cieniu dojrzałego drzewa lub krzewu. Wreszcie, przesadzanie lilii dziennych pozwala na całkowite przeniesienie cennych odmian w inne miejsce, jeśli chcesz podzielić się nimi z przyjaciółmi lub jeśli się przeprowadzasz. Nie jest niespotykane, aby znaleźć niezwykłe lilie dzienne wymienione za dwadzieścia dolarów lub więcej w katalogach, więc zabranie roślin ze sobą, aby rozpocząć nowy rabat jest zaradny ruch dla budżetu myślący ogrodnik.

Kiedy do przeszczepu lilii dziennych

We wszystkich klimatach najlepszy czas na przeszczepianie lilii jednodniowych to wiosna, kiedy pędy dopiero zaczynają się pojawiać. W tym czasie chłodne temperatury gleby i delikatne wiosenne deszcze pomagają nowo podzielonym lub przeniesionym roślinom w powrocie do zdrowia po szoku związanym z przesadzaniem. Chociaż dokładny czas nie jest krytyczny, atakowanie przeszczepu raczej wcześniej niż później zwiększa szanse, że rośliny będą w stanie wrócić do zdrowia na tyle, by zakwitnąć później w sezonie.

Ogrodnicy z południa (7 i wyższe strefy upraw USDA) mogą przeszczepiać lilie jednodniowe również jesienią. Poczekaj do końca września, kiedy fale upałów w lecie ustąpią.

Przygotować się do przeszczepu lilii dziennych

Zanim przeszczepisz lilie jednodniowe, poświęć jeden dzień na wybór i przygotowanie nowego miejsca sadzenia. Rośliny potrzebują co najmniej sześciu godzin pełnego słońca, aby wyprodukować kwiaty. W przypadku odmian czerwonych lub fioletowych pożądany jest popołudniowy odcień, aby uniknąć przypalenia kwiatów. Wrzuć trochę kompostu do gleby, spulchniając ją do głębokości 12 cali.

Ostrożnie kopać wokół ustalonej kępy lilii dziennych. Usuń tyle ziemi, ile potrzeba z bryłą korzeniową, aby zachować korzenie; powalisz tę ziemię, jak ustalisz, ile podziałów należy wykonać.

Usuń ziemię rękoma i wężem, aż będziesz mógł wizualizować, gdzie każdy wentylator liści łączy się z systemem korzeniowym. Wyceluj na podział trzech wentylatorów na dział. Użyj czystego, ostrego noża ogrodowego (jak japoński hori hori), aby przeciąć korzenie. Umieśćcie podział w zacienionym miejscu i pozostawcie rany od noża do wyschnięcia na powietrzu podczas pracy.

Czas na przeszczepienie Daylily

Powinieneś mieć teraz luźną, zmienioną glebę w swoim miejscu przesadzania. Wykopać dół nieco większy niż bryła korzeniowa. W środku dołka należy spiętrzyć trochę rodzimej gleby zmieszanej z kompostem i ułożyć korzenie nad tym kopcem. Miejsce, w którym liście łączą się z korzeniami (koroną), powinno znajdować się na poziomie otaczającej je gleby. Ostrożnie wypełnij otwór, wyciskając wszelkie kieszenie powietrzne. Podlewać przeszczep kompostem lub herbatą z obornika, dokładnie namoczyć.

Opieka nad liliami dziennymi po przeszczepie

Teraz, gdy już z powodzeniem wykopałeś i przeszczepiłeś swoje lilie jednodniowe, musisz zacząć się nimi opiekować tak, jakby były to nowe rośliny, które właśnie zainstalowałeś w swoim ogrodzie. Każda roślina, która jest wykopana z twierdzy w ziemi, jest narażona na suche wiatry i cierpi na uszkodzenia korzeni będzie potrzebowała trochę TLC, aby wrócić do pełnej chwały.

Konsekwentne podlewanie jest najważniejszym elementem uzyskania zdrowej świeżo zasadzonej lilii dziennej. Lilie jednodniowe wymagają odpowiedniego nawadniania wiosną, aby utworzyć nowe pąki, a głęboki napój, który wsiąknie w glebę na głębokość od ośmiu do dziesięciu cali, zachęci również przeszczepy do tworzenia głębokich systemów korzeniowych. Podlewanie u podstawy roślin, a nie nad głową, zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych, takich jak rdza dzienna.

Usuwanie chwastów, które konkurują o składniki odżywcze i wodę. Można użyć kombinacji ciągnięcia, motyki i ściółkowania, aby zredukować chwasty. Utrzymywanie jednodniowych grządek wolnych od chwastów zaprzecza również szkodnikom owadów, takim jak ślimaki i wciornastki, w miejscu, w którym można się ukryć i rozmnażać. Wkrótce Twoje nowe rośliny będą umieszczać w ogrodzie nowe szałasy i pąki kwiatowe.

Zobacz

Sadzenie krzewów ozdobnych do ogrodu kwitnących wieloletnich to fascynująca przygoda dla każdego ogrodnika. Przy odpowiedniej pielęgnacji te piękne rośliny mogą cieszyć nas swoim urokiem przez wiele lat. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z sadzeniem krzewów oraz udzielamy praktycznych wskazówek dla początkujących ogrodników. Czy ziemia ma znaczenie? Zacznijmy...

Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się także zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Zima to czas na przycinanie, a wiosna to czas na sadzenie i pielenie. Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek, usuwanie zużytych roślin warzywnych i grabienie. Niezależnie od pory roku należy poświęcić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Najbardziej efektywny harmonogram konserwacji ogrodu to...

Po przycince drzew w sadach i ogrodach pozostaje wiele gałęzi. Gałęzie te można wykorzystać do opalania pieca lub kominka, można też zrobić z nich zrębki do ściółkowania. Rozdrabniacz do gałęzi jest doskonałym narzędziem, które przyspiesza proces przygotowania i oczyszczania drewna. Ale który z nich powinieneś wybrać? Rodzaje rębaków do gałęzi Rozdrabniacz...