loader

Jak wybrać klucz dynamometryczny?

Szukając uniwersalnego klucza, który bez problemu dokręci każdy rodzaj śruby z użyciem określonej przez nas siły, warto zwrócić uwagę na takie narzędzie jak klucz dynamometryczny. Precyzyjność jego działania sprawia, że dziś najchętniej używany jest dziedzinie motoryzacji, przemyśle oraz budownictwie. Jakie są jego właściwości oraz na jaki rodzaj się zdecydować?

Na czym polega dokładne działanie klucza dynamometrycznego ?

Klucz dynamometryczny służy do przykręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek z momentem siły. Fachowe nazewnictwo dotyczy tutaj głównie prawa fizyki, kiedy w czasie przykręcania śruby, widoczna w kluczu sprężyna napina się i pozwala na dostosowanie odpowiedniej siły do panujących warunków. W momencie osiągnięcia wystarczającej siły do wykonania zadania, specjalna zapadka zamontowana w tym inteligentnym narzędziu blokuje się i uniemożliwia dalszy nacisk na śrubę.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

- klucz dynamometryczny mechaniczny – znany również jako klucz klikowy. To jeden z najbardziej podstawowych wersji tego typu narzędzi. Po dostatecznym dokręceniu śruby słychać charakterystyczny „klik”.

- klucz dynamometryczny wychylny – klucz ze wskaźnikiem, który w momencie stawiania przez śrubę oporu zaczyna wychylać się i pokazywać za pomocą skali siłę dokręcania. Standardowy zakres pracy to od 0 do 200 niutonometrów.

- klucz dynamometryczny wskazówkowy — specjalny wskaźnik umieszczony najczęściej w rączce klucza kontroluje siłę dokręcania śruby.

- klucz dynamometryczny łamany — w czasie osiągnięcia dostatecznego momentu (siły), klucz ten ulega złamaniu w przedniej jego części o około 20 stopni, po wyjęciu powraca jednak do poprzedniej formy.

- klucz dynamometryczny wyzwalany – ruch kątowy odbywający się co 3 stopnie dokręca śrubę do momentu, aż klucz nie poinformuje nas o zakończeniu pracy charakterystycznym dźwiękiem.

- klucz dynamometryczny elektroniczny – najbardziej zaawansowany sprzęt pośród kluczy dynamometrycznych, zapewnia nie tylko najwyższą precyzję, ale wyróżnia się również wieloma innymi dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak pamięć ustawień czy możliwość połączenia z komputerem. Jest to jeden z najdroższych, ale i najbardziej profesjonalnych kluczy dynamometrycznych dostępnych obecnie na rynku.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jeżeli poszukujemy klucza do domowego użytku, nie warto inwestować w jego droższe elektroniczne wersje. W zależności o rodzaju wykonywanych prac warto wybrać jeden z kluczy łamanych, wyzwalanych, bądź kluczy z klikiem, które do amatorskich zadań nadadzą się idealnie. Ceny takich narzędzi wahają się pod względem producenta, zakresu siły, dodatkowych funkcji i ich dokładności. Szukając odpowiedniego narzędzia do przykręcania śrub w rowerze, nie potrzeba zbytnio zaawansowanych rozwiązań. Najlepiej sprawdzi się tutaj klucz dynamometryczny łamany charakteryzujący się pracą w zakresie od 0 do 20 niutonometrów, w innym wypadku bardzo łatwo o uszkodzenie delikatnych śrub i nakrętek stosowanych w układach rowerowych. Wszystkie rodzaje i modele kluczy dynamometrycznych znaleźć można na https://dynamometryczne.pl/ >>

Zobacz

Praca w budownictwie ma wiele zalet. Pomimo dużego zapotrzebowania na pracowników, sama praca jest satysfakcjonująca. Wiele osób lubi ciągłe podekscytowanie i wyzwania, które się z nią wiążą. Jeśli jednak szukasz ekscytującej kariery, która nie wymaga zbyt wielu szkoleń, ta praca może nie być dla Ciebie. Poniżej wymieniono najważniejsze korzyści płynące z pracy w...

Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizować narzędzie i jego funkcję. Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które może dokręcać lub odkręcać różnego rodzaju śruby z określoną siłą. Konstrukcja klucza pozwala na precyzyjny pomiar momentu obrotowego (lub siły) i utrzymanie go podczas użytkowania. Jest to możliwe dzięki sprężynie. Podczas regulacji...

Taras z kostki brukowej to jedno z najmodniejszych rozwiązań, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach. Posiada szereg zalet. Najważniejszą z nich wydaje się jego trwałość, nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdza się znakomicie nawet w przypadku miejsc dobrze naświetlonych wykazując się odpornością na działanie wysokich...