loader

Klucze płaskie

Jeszcze w latach 50. klucze płaskie były podstawowym narzędziem każdego warsztatu, a te z grzechotką traktowaną raczej jako fanaberię, narzędzie dla niewyszkolonych, początkujących majsterkowiczów. Obecnie sytuacja nieco się odwróciła - każdy chciałby posługiwać się grzechotką. Mimo to nadal to klucz płaski jest elementem podstawowego wyposażenia, choć przy jego użyciu trzeba się znacznie bardziej namęczyć. Jest ponadto uniwersalny i ciężko go zniszczyć. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że jest to zakup na lata.

Klucze płaskie - dostępne alternatywy

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów kluczy płaskich, z czego najpopularniejsze, najchętniej kupowane to:

 • klucze M5 - 8 mm,
 • klucze M6 - 10 mm,
 • klucze M8 - 13 mm,
 • klucze M10 - 17 mm,
 • klucze M12 - 19 mm,
 • klucze 30 mm.

Decydując się na zakup, warto rozważyć nabycie całego zestawu, ponieważ jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż uzupełnianie warsztatu o kolejne, pojedyncze klucze. Średnia cena pojedynczego narzędzia waha się pomiędzy 4 a 5 zł, tymczasem skompletowany tuzin ok. 30-40 zł, czyli niespełna 2,00 - 3,00 zł za sztukę. Choć mowa tu o klasie ekonomicznej, to również przy zakupie profesjonalnych kluczy płaskich mimo zdecydowanie wyższe ceny i tak bardziej opłacalne jest nabycie gotowego zestawu. Ponadto gotowe komplety zawierają wszystkie podstawowe rozmiary, które z pewnością zaspokojoną potrzeby zarówno początkującego majsterkowicza, jak i profesjonalistę w tym fachu.

Klucze płaskie i ich alternatywy niezbędne w warsztacie

Klucz płaski jest bez wątpienia podstawowym narzędziarzem każdego warsztatu. Trudno sobie wyobrazić majsterkowicza, który go nie posiada w swojej skrzynce narzędziowej. Warto jednak uświadomić sobie, że w wielu przypadkach będzie on niewystarczający i konieczne staje się wówczas uzupełnienie kluczy alternatywnych:

 • klucz oczkowy stały - jest wygodniejszy w użyciu niż klucz płaski z uwagi na większą powierzchnię styczną z wkręcaną śrubą bądź nakrętką (obejmują ją ze wszystkich stron). To sprawia, że wyeliminowane zostaje ryzyko ślizgania się narzędzia i uszkodzenia np. łba śruby. Niestety zastosowanie tego klucza wymaga nieco więcej miejsca do operowania.
 • klucz płasko-oczkowy stały - jest to połączenie klucza płaskiego z jednej strony narzędzia i oczkowego z drugiej. To sprawia, że zakup staje się znacznie bardziej uniwersalny - zamiast jednego klucza zyskuje się od razu dwa.
 • klucz oczkowy z grzechotką - jest to tradycyjny klucz oczkowy wyposażony w grzechotkę, czyli ruchomy element z zapadką, co umożliwia ruch w jedną stronę i blokuje w drugą. Dzięki temu przykręcanie śrub czy nakrętek jest znacznie bardziej wygodne i nie wymaga zdejmowania narzędzia po każdym wykonanym obrocie. Warto przy tym zaznaczyć, że ilość zębów w grzechotce ma wpływ na zakres ruchu - im jest ich więcej, tym obrót jest pełniejszy.
 • klucz płasko-oczkowy z grzechotką - stanowi rozbudowaną wersję klucza płasko-oczkowego stałego. Jednak oczko posiada w tym przypadku dodatkowo wbudowaną grzechotkę. Ten typ klucza jest często mylnie nazywany kluczem płaskim z grzechotką. Należy jednak pamiętać, że klucz plaski z założenia jest kluczem stałym i nie umożliwia objęcia całej śruby czy nakrętki, a jedynie jej część.
 • klucz płaski i torx - jest to zestaw obejmujący klasyczny klucz płaski oraz klucz torx. Torx jest typem nacięcia w kształcie sześcioramiennej gwiazdy w rozmiarach od T1 do T100. Nie jest to jednak dość powszechnie stosowany typ narzędzia. Znacznie popularniejsze są torxy oczkowe.

Zobacz

Praca w budownictwie ma wiele zalet. Pomimo dużego zapotrzebowania na pracowników, sama praca jest satysfakcjonująca. Wiele osób lubi ciągłe podekscytowanie i wyzwania, które się z nią wiążą. Jeśli jednak szukasz ekscytującej kariery, która nie wymaga zbyt wielu szkoleń, ta praca może nie być dla Ciebie. Poniżej wymieniono najważniejsze korzyści płynące z pracy w...

Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizować narzędzie i jego funkcję. Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które może dokręcać lub odkręcać różnego rodzaju śruby z określoną siłą. Konstrukcja klucza pozwala na precyzyjny pomiar momentu obrotowego (lub siły) i utrzymanie go podczas użytkowania. Jest to możliwe dzięki sprężynie. Podczas regulacji...

Taras z kostki brukowej to jedno z najmodniejszych rozwiązań, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach. Posiada szereg zalet. Najważniejszą z nich wydaje się jego trwałość, nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdza się znakomicie nawet w przypadku miejsc dobrze naświetlonych wykazując się odpornością na działanie wysokich...