loader

Klucze płaskie

Jeszcze w latach 50. klucze płaskie były podstawowym narzędziem każdego warsztatu, a te z grzechotką traktowaną raczej jako fanaberię, narzędzie dla niewyszkolonych, początkujących majsterkowiczów. Obecnie sytuacja nieco się odwróciła - każdy chciałby posługiwać się grzechotką. Mimo to nadal to klucz płaski jest elementem podstawowego wyposażenia, choć przy jego użyciu trzeba się znacznie bardziej namęczyć. Jest ponadto uniwersalny i ciężko go zniszczyć. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że jest to zakup na lata.

Klucze płaskie - dostępne alternatywy

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów kluczy płaskich, z czego najpopularniejsze, najchętniej kupowane to:

 • klucze M5 - 8 mm,
 • klucze M6 - 10 mm,
 • klucze M8 - 13 mm,
 • klucze M10 - 17 mm,
 • klucze M12 - 19 mm,
 • klucze 30 mm.

Decydując się na zakup, warto rozważyć nabycie całego zestawu, ponieważ jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż uzupełnianie warsztatu o kolejne, pojedyncze klucze. Średnia cena pojedynczego narzędzia waha się pomiędzy 4 a 5 zł, tymczasem skompletowany tuzin ok. 30-40 zł, czyli niespełna 2,00 - 3,00 zł za sztukę. Choć mowa tu o klasie ekonomicznej, to również przy zakupie profesjonalnych kluczy płaskich mimo zdecydowanie wyższe ceny i tak bardziej opłacalne jest nabycie gotowego zestawu. Ponadto gotowe komplety zawierają wszystkie podstawowe rozmiary, które z pewnością zaspokojoną potrzeby zarówno początkującego majsterkowicza, jak i profesjonalistę w tym fachu.

Klucze płaskie i ich alternatywy niezbędne w warsztacie

Klucz płaski jest bez wątpienia podstawowym narzędziarzem każdego warsztatu. Trudno sobie wyobrazić majsterkowicza, który go nie posiada w swojej skrzynce narzędziowej. Warto jednak uświadomić sobie, że w wielu przypadkach będzie on niewystarczający i konieczne staje się wówczas uzupełnienie kluczy alternatywnych:

 • klucz oczkowy stały - jest wygodniejszy w użyciu niż klucz płaski z uwagi na większą powierzchnię styczną z wkręcaną śrubą bądź nakrętką (obejmują ją ze wszystkich stron). To sprawia, że wyeliminowane zostaje ryzyko ślizgania się narzędzia i uszkodzenia np. łba śruby. Niestety zastosowanie tego klucza wymaga nieco więcej miejsca do operowania.
 • klucz płasko-oczkowy stały - jest to połączenie klucza płaskiego z jednej strony narzędzia i oczkowego z drugiej. To sprawia, że zakup staje się znacznie bardziej uniwersalny - zamiast jednego klucza zyskuje się od razu dwa.
 • klucz oczkowy z grzechotką - jest to tradycyjny klucz oczkowy wyposażony w grzechotkę, czyli ruchomy element z zapadką, co umożliwia ruch w jedną stronę i blokuje w drugą. Dzięki temu przykręcanie śrub czy nakrętek jest znacznie bardziej wygodne i nie wymaga zdejmowania narzędzia po każdym wykonanym obrocie. Warto przy tym zaznaczyć, że ilość zębów w grzechotce ma wpływ na zakres ruchu - im jest ich więcej, tym obrót jest pełniejszy.
 • klucz płasko-oczkowy z grzechotką - stanowi rozbudowaną wersję klucza płasko-oczkowego stałego. Jednak oczko posiada w tym przypadku dodatkowo wbudowaną grzechotkę. Ten typ klucza jest często mylnie nazywany kluczem płaskim z grzechotką. Należy jednak pamiętać, że klucz plaski z założenia jest kluczem stałym i nie umożliwia objęcia całej śruby czy nakrętki, a jedynie jej część.
 • klucz płaski i torx - jest to zestaw obejmujący klasyczny klucz płaski oraz klucz torx. Torx jest typem nacięcia w kształcie sześcioramiennej gwiazdy w rozmiarach od T1 do T100. Nie jest to jednak dość powszechnie stosowany typ narzędzia. Znacznie popularniejsze są torxy oczkowe.

Zobacz

Kiedy przychodzi czas na wybór fotela biurowego z zagłówkiem, istnieje kilka kluczowych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, ergonomia jest kluczowym elementem. Fotel powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, umożliwiając regulację wysokości, kąta nachylenia siedziska i oparcia oraz wsparcie lędźwiowe. Ergonomiczne właściwości fotela...

W gorące letnie dni wiele osób zastanawia się, czy otwierać okna dachowe w celu wietrzenia mieszkania. Szukając efektywnych metod ochłodzenia pomieszczeń, często natrafiamy na spory w kwestii tego, czy okna dachowe, zwłaszcza takie jak: okna dachowe Fakro, mogą rzeczywiście pomóc. W tym artykule przyjrzymy się, czy w upał powinniśmy otwierać okna dachowe oraz jak prawidłowo...

Dlaczego oświetlenie jest ważne w salonie fryzjerskim? Jakie oświetlenie wybrać do salonu? Oświetlenie salonu fryzjerskiego jest kluczowym elementem w sprawnym działaniu salonu fryzjerskiego, zadowoleniu klientów i komforcie fryzjerów. Oświetlenie jest kluczowe w salonie fryzjerskim z wielu powodów. Pierwszym z nich jest to, że odpowiednie oświetlenie (lub lepiej - źródła...