loader

Pozwolenie na planowanie: Kiedy go potrzebujesz i jak go dostaniesz?

Niniejszy przewodnik po uprawnieniach do planowania wyjaśnia wszystko, od tego, co to jest i kiedy jest potrzebne (a kiedy nie), a także zawiera informacje na temat kosztów wniosku, ram czasowych i tego, co należy zrobić, jeśli wniosek zostanie odrzucony.

Pozwolenie na budowę jest kluczem, który zamienia kawałek ziemi w realną działkę budowlaną i proces ten jest prowadzony w celu zapobieżenia bezprawnej zabudowy. W związku z tym pozwolenie na budowę jest istotną częścią każdego samodzielnego projektu budowlanego lub rozległej rozbudowy, lub każdej modernizacji domu zaplanowanej dla zabytkowego budynku lub nieruchomości położonej na wyznaczonym obszarze.

Podczas gdy ubieganie się o pozwolenie na budowę może być czasochłonne (a czasami stresujące), warto nie tylko zrozumieć, na czym polega ten proces, ale także mieć jasną informację, co lokalny departament planowania może zatwierdzić.

Jeśli projekt wymaga pozwolenia na budowę, ten ostateczny przewodnik obejmuje wszystko, co jest potrzebne do pomyślnego złożenia wniosku - od momentu, kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę i ile ono kosztuje, do tego, czy należy skorzystać z usług konsultanta ds. planowania, aż po to, jak długo proces powinien trwać i jakie są opcje w przypadku odrzucenia wniosku.

Czym jest pozwolenie na budowę?

Zezwolenie na budowę jest zgodą władz lokalnych na proponowany projekt budowlany i ma na celu powstrzymanie niewłaściwej zabudowy. Budowa nowego lokalu mieszkalnego lub rozległe zmiany w istniejących budynkach wymagają zazwyczaj pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę jest często kluczem, który zamienia kawałek ziemi rolnej w realną działkę budowlaną.

Decyzje o przyznaniu pozwolenia na budowę są podejmowane zgodnie z krajowymi wytycznymi (w formie Krajowych Ram Polityki Planowania) i lokalnymi politykami planowania określonymi przez władze lokalne.

Ile kosztuje wniosek o pozwolenie na budowę?

Koszt złożenia wniosku o pozwolenie na budowę jest różny w całej Wielkiej Brytanii, ale obecnie wynosi £462 za pełny wniosek o nowe pojedyncze mieszkanie w Anglii. W przypadku właścicieli domów, koszt złożenia wniosku o przedłużenie mieszkania w Anglii wynosi obecnie £206, podczas gdy w Walii koszt typowego wniosku o przedłużenie mieszkania wynosi obecnie £190.

Od kwietnia 2008 r. wszystkie lokalne wydziały planowania używają tego samego formularza wniosku, znanego jako 1APP, można znaleźć odpowiedni formularz dla swojego obszaru i zakończyć proces składania wniosków online na Portalu Planowania.

Jednakże rzeczywisty koszt uzyskania pozwolenia na budowę prawdopodobnie wiąże się z przygotowaniem planów i dokumentów (opłaty projektowe) w gotowości do złożenia oraz wszelkich towarzyszących im badań (np. badań ekologicznych), które mogą być wymagane. Należy również pamiętać, że może być konieczne złożenie więcej niż jednego wniosku planistycznego w celu osiągnięcia porozumienia z radą i dokonania odpowiednich zmian w swoich planach (co może wiązać się z dodatkowymi opłatami dla architekta/projektanta).

Minimalny budżet wynoszący około 2 000 funtów jest prawdopodobnie realistyczny dla uzyskania pozwolenia na budowę.

Jak długo trwa zezwolenie na planowanie?

Wszystkie uprawnienia do planowania automatycznie wygasają po upływie określonego czasu. O ile pozwolenie nie stanowi inaczej, masz trzy lata od daty udzielenia pełnej zgody na rozpoczęcie budowy.

W zależności od tego, jak szybko wygaśnie Twoja zgoda, możesz podjąć różne kroki, aby rozpocząć swój projekt. Jeśli termin wygaśnięcia zgody jest bliski, najlepiej będzie ponownie złożyć wniosek, aby zapewnić sobie odpowiedni czas na skuteczne planowanie.

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu na zrobienie czegoś, co nazywamy "startem materialnym", wówczas najlepiej jest zabezpieczyć pozwolenie na czas nieokreślony, dając Ci czas potrzebny do prawidłowego rozpoczęcia projektu.

Kiedy potrzebuję pozwolenia na budowę?

Jeśli projekt obejmuje stworzenie nowego mieszkania (poprzez budowę od podstaw lub podział istniejącego mieszkania), pozwolenie na budowę jest zwykle wymagane.

Większe oficyny lub dobudówki, czy też budowle/ulepszenia na wyznaczonych obszarach lub obejmujące budynki wymienione na liście, również prawdopodobnie będą wymagały pozwolenia na budowę.

Mniejsze dodatki i ulepszenia mogą być zazwyczaj dokonywane w ramach Dozwolonego Rozwoju.

Czy istnieją różne rodzaje pozwoleń na budowę?

Pełne Pozwolenie na Planowanie

W ten sposób uzyskuje się pozwolenie na realizację projektu z projektem szczegółowym. Jednak przed przystąpieniem do realizacji projektu na placu budowy należy zutylizować załączone do zezwolenia warunki zabudowy. Muszą one zostać formalnie zrzucone (spełnione) listownie przez władze lokalne, zazwyczaj przed rozpoczęciem prac - w przeciwnym razie zgoda zostaje unieważniona.

Zarys zezwolenia na planowanie

W zasadzie daje to pozwolenie, ale nie uwzględnia specyfiki projektu. Należy zauważyć, że wstępne pozwolenie na budowę nie daje pozwolenia na rozpoczęcie pracy. Wniosek o "sprawy zastrzeżone" - który może obejmować wielkość proponowanego domu, wygląd, położenie, ukształtowanie terenu i dostęp - będzie musiał zostać złożony i zatwierdzony przed rozpoczęciem prac.

Jeżeli Państwa szczegółowe plany znacznie odbiegają od pierwotnego planu, to prawdopodobnie będą Państwo musieli złożyć wniosek o pełne planowanie.

Ponadto, jeżeli zależy nam na szybkim rozpoczęciu projektu, sensowne jest złożenie wniosku o pełne pozwolenie na budowę.

Ile czasu zajmuje uzyskanie zezwolenia na planowanie?

Powinieneś dowiedzieć się, czy Twój wniosek został zatwierdzony po ośmiu tygodniach - chociaż bardziej skomplikowane programy mogą trwać dłużej.

Znak jest umieszczany poza adresem związanym z proponowaną inwestycją, a wszyscy sąsiedzi, których może to dotyczyć, są proszeni o zapoznanie się z planami i skomentowanie ich. Jest to tzw. proces konsultacji publicznych, który trwa od trzech do ośmiu tygodni. Urząd przeprowadzi ustawowe konsultacje z lokalnym departamentem autostrad, a w razie potrzeby również z Agencją Ochrony Środowiska i innymi podmiotami.

Realistycznie rzecz biorąc, w przypadku konieczności złożenia więcej niż jednego wniosku (po wprowadzeniu zmian lub modyfikacji projektu), należy rozważyć przeznaczenie na ten proces 18 miesięcy.

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie musi oznaczać, że można rozpocząć pracę od razu. Należy zapoznać się z warunkami planowania dołączonymi do zezwolenia - na przykład konieczne może być uzyskanie zezwolenia na wybrane materiały okładzinowe lub dachowe.

Czy powinienem skorzystać z usług konsultanta ds. planowania, aby pomóc w zabezpieczeniu pozwolenia na planowanie?

Wiele osób wyznaczy konsultanta ds. planowania, zanim jeszcze kupi działkę, aby sprawdzić, jaki jest potencjał danej inwestycji. To może zaoszczędzić tysiące funtów na zakupie projektu, który okazuje się niewykonalny.

Konsultanci ds. planowania posiadają pełną wiedzę na temat ciągle zmieniających się zasad planowania, którym podlegać będzie każdy projekt. Tak więc, niezależnie od tego, czy rozbudowujesz, remontujesz czy budujesz nowy dom, ich pomoc może być niezbędna - szczególnie jeśli Twój projekt znajduje się na obszarze, który niesie ze sobą ograniczenia takie jak Obszar Chroniony lub AONB.

Co zawiera aplikacja planistyczna?

Ogólnie rzecz biorąc, twój wniosek powinien zawierać:

  • pięć kopii formularzy zgłoszeniowych
  • podpisane świadectwo własności
  • Plan działki, plan blokowy, elewacje zarówno istniejących jak i proponowanych terenów,
  • Oświadczenie o projektowaniu i dostępie
  • właściwa opłata

Zobacz

W gorące letnie dni wiele osób zastanawia się, czy otwierać okna dachowe w celu wietrzenia mieszkania. Szukając efektywnych metod ochłodzenia pomieszczeń, często natrafiamy na spory w kwestii tego, czy okna dachowe, zwłaszcza takie jak: okna dachowe Fakro, mogą rzeczywiście pomóc. W tym artykule przyjrzymy się, czy w upał powinniśmy otwierać okna dachowe oraz jak prawidłowo...

Dlaczego oświetlenie jest ważne w salonie fryzjerskim? Jakie oświetlenie wybrać do salonu? Oświetlenie salonu fryzjerskiego jest kluczowym elementem w sprawnym działaniu salonu fryzjerskiego, zadowoleniu klientów i komforcie fryzjerów. Oświetlenie jest kluczowe w salonie fryzjerskim z wielu powodów. Pierwszym z nich jest to, że odpowiednie oświetlenie (lub lepiej - źródła...

Na rynku istnieje wiele opcji foteli fryzjerskich. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór, aby krzesło w Twoim salonie fryzjerskim wyglądało świetnie, a także imponowało wygodą i funkcjonalnością. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać najlepszy stołek fryzjerski. Najważniejsze funkcje fotela fryzjerskiego Walory estetyczne Fotele fryzjerskie odpowiadają...