loader

Jakie rośliny warto mieć w domu?

Rośliny są istotnym elementem wystroju każdego domu lub mieszkania. Nie tylko dodają estetyki, ale także poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Odpowiednio dobrane rośliny oraz warunki, jakich potrzebują do wzrostu, przyniosą korzyści wszystkim domownikom. Dlaczego zieleń w domu jest potrzebna i jakie rośliny warto mieć?

Rośliny doniczkowe mają wiele zalet

 • - Fotosynteza to proces, w którym rośliny wytwarzają tlen z dwutlenku węgla. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu w pomieszczeniu. W końcu wszyscy potrzebujemy go do przeżycia.
 • - Zwiększa się wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny doniczkowe. Rośliny produkują więcej pary wodnej w ciepłych i suchych pomieszczeniach.
 • - Niektóre rośliny zwiększają ujemną jonizację w powietrzu, co jest korzystne dla naszego zdrowia.
 • - Kwiaty w przestrzeni mogą mieć działanie relaksujące i poprawiające nastrój.
 • - Rośliny doniczkowe mogą pochłaniać niektóre substancje chemiczne emitowane z przedmiotów domowych, takich jak dywany, meble i kleje.

Rośliny filtrujące substancje toksyczne

 • - Amoniak jest używany do produkcji tkanin syntetycznych lub środków czystości. Wdychanie amoniaku w nadmiarze może powodować problemy z oddychaniem i bóle głowy.
 • - Benzen jest rakotwórczą i toksyczną substancją dodawaną do farb, lakierów lub klejów.
 • - Ksylen jest substancją rakotwórczą stosowaną w środkach do konserwacji drewna.
 • - Formaldehyd to konserwant, który jest stosowany w kosmetykach. Wpływa negatywnie na układ oddechowy i wątrobę.
 • - Toluen występuje w farbach, klejach i środkach czyszczących.
 • - Trichloroeten to toksyczna substancja, którą można znaleźć w rozpuszczalnikach.

Jak wykorzystać rośliny w aranżacji wnętrz? Czytaj więcej na https://izrobtosama.pl/wnetrza/uknj/jak-wykorzystac-rosliny-w-aranzacji-wnetrz.html

Roślina w aranżacji wnętrza

Pięć roślin, które powinieneś mieć w swoim domu

Orchidea (storczyk)

Storczyk jest efektowną rośliną ze względu na duże, kolorowe kwiaty. Storczyk jest miłośnikiem wilgoci, ale też chętnie ją oddaje. Może neutralizować smog elektromagnetyczny z urządzeń elektrycznych, takich jak komputery i telewizory.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat może usunąć wiele szkodliwych substancji: formaldehyd, trójchloroetylen, aceton (perfumy), dywany, zasłony, telewizory i monitory, a także toksyny zawarte w dymie papierosowym. Jest to roślina mało wymagająca, która utrzymuje swoje liście zielone przez cały rok. Będzie dobrze rosła w salonie lub w sypialni.

Paproć

Liście paproci są duże i mają dużo powierzchni. Mogą nawilżać powietrze, a nawet jonizować. Paproć pochłania szkodliwe promieniowanie z telewizorów i monitorów. Usuwa też formaldehyd emitowany z kuchenek gazowych i stosowany jako konserwant w kosmetykach. Korzystnie wpłynie na każde wnętrze.

Dracaena

Dracaena jest łatwa w uprawie i szybko się regeneruje. Jej wygląd sprawi, że świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Dracaena filtruje toluen i inne substancje zanieczyszczające powietrze, takie jak formaldehyd i benzen. Zabija również bakterie. Niektóre odmiany rośliny polecane są do mieszkań dla palaczy.

Bluszcz

Bluszcz może być stosowany w każdym wnętrzu, nawet w ciemnym pokoju, ponieważ wymaga tylko niewielkiej ilości światła. Toleruje niskie temperatury i niewielkie podlewanie. Bluszcz pospolity może usuwać z powietrza benzen i formaldehyd.

Zobacz

Wybór mebli do swojego domu czy biura to decyzja, która ma kluczowe znaczenie dla komfortu i estetyki przestrzeni. Czy marzysz o eleganckim wyposażeniu wnętrza, które będzie spełniało oczekiwania zarówno pod względem designu, jak i trwałości? W tym artykule odkryjemy, gdzie znaleźć meble dobrej jakości, które podkreślą charakter Twojego wnętrza. Sklepy meblowe - Szeroki...

Łóżka na wymiar stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne, głównie dlatego, iż dają one ogromną kontrolę nad ostatecznym wyglądem zarówno naszego mebla, jak i całego pomieszczenia. Możemy w ten sposób stworzyć łóżko praktycznie idealnie dopasowane do naszych potrzeb pod każdym względem. Czy jest to dobre rozwiązanie dla każdego i w jaki sposób wybrać...

Oto podstawowe zasady projektowania wnętrz dla tych, którzy nie mają umiejętności, aby zrobić to dobrze. Kiedy wchodzę do jakiegoś pomieszczenia, łatwo jest mi dostrzec, co chcę i gdzie chcę to umieścić. Wiem też, jak powinno być rozplanowane wnętrze. Można potraktować pokój jak czyste płótno. Na nim można ustawić meble lub ozdobić ściany. Te zasady przydadzą się...