Kołdry obciążeniowe stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż są produktem nieznanym dla wielu osób. Naszym zdaniem warto szerzyć wiedzę na ich temat. Kołdry te mogą bowiem znacznie poprawić komfort życia. To nie jest zwykłe nakrycie - przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Sprawdź, co konkretnie kryje się pod tymi słowami!
Kołdra obciążeniowa - czym różni się od zwykłej?
Kołdra obciążeniowa różni się znacznie od tej tradycyjnej. Jak sama nazwa sugeruje - jest przede wszystkim cięższa od standardowego nakrycia. A wszystko dzięki wypełnieniu małymi, szklanymi kuleczkami. Dzięki temu kołdra równomiernie obciąża całe ciało i jest hipoalergiczna (jej wnętrze nie uczula, tym bardziej gdy sama poszewka wykonana jest z naturalnych materiałów).
Jak działa kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa działa bardzo pozytywnie na organizm. Dociąża ciało, ale dając wysokie poczucie komfortu. Niektórzy porównują to doznanie do... przytulania. A taka czynność jest przecież dla nas niezmiernie ważna - pozwala się uspokoić, relaksuje i poprawia jakość snu. Dzieje się tak dlatego, że kołdra obciążeniowa wywiera nacisk na ciało pobudzając układ proprioceptywny, który odpowiada za zmysł orientacji ułożenia ciała. Uruchamia się wówczas tzw. czucie głębokie.
Kołdra obciążeniowa - najważniejsze zalety
Nic dziwnego, że coraz więcej specjalistów poleca kołdry obciążeniowe, które nie bez powodu nazywane są też terapeutycznymi czy sensorycznymi. Wspierają pacjentów w terapii np. w leczeniu bezsenności, ADHD, depresji czy nawet choroby Alzheimera. Badania pokazują też, że kołdry obciążeniowe poprawiają koncentrację u dzieci i zmniejszają ich nadpobudliwość, co ułatwia im zasypianie oraz poprawia ogólną jakość snu. Nakrycie to też pomaga młodszym i starszym uspokoić się i uporać się z lękami, które nasilają się głównie w nocy.
Kołdra sensoryczna - dla kogo?
Kołdry sensoryczne polecane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Nakrycie te dedykowane jest głównie pacjentom w różnego rodzaju terapiach, ale również osoby zdrowe lub nie posiadające dużych problemów ze zdrowiem na pewno będą chwalić to rozwiązanie. Większość osób jest przecież narażona na stresowe sytuacje, które nie raz utrudniają zasypianie czy wybudzają w nocy. Silne napięcie warto zwalczać. Stres odpowiada bowiem za wiele chorób i znacznie zmniejsza komfort codziennego życia. Kołdra sensoryczna może okazać się świetnym narzędziem w zmniejszaniu codziennego napięcia.
Kołdra obciążeniowa - przeciwwskazania
Czy występują jakieś przeciwwskazania do używania kołdry obciążeniowej? Zdecydowanie większość osób może stosować to rozwiązanie. Warto jednak przed zakupem, czy to dla siebie, czy dla bliskiej osoby (zwłaszcza dziecka), skonsultować się ze specjalistą, np. z lekarzem i/lub fizjoterapeutą. Tego typu produktu medycznego nie powinny bowiem stosować osoby z obniżonym napięciem mięśniowym oraz te chorujące na dolegliwości kardiologiczne. Kołdra obciążeniowa nie jest także polecana osobom mającym problemy z układem krążenia czy układem oddechowym.
Sprawdź szczegóły na temat kołdry obciążeniowej na gravityblankets.pl