loader

Jak zamontować ceramiczne płytki ścienne

Płytka ceramiczna jest ulubionym materiałem do układania podłóg, dzięki swojej trwałości i odporności na wilgoć i plamy. Te same właściwości, które sprawiają, że świetnie nadaje się do podłóg w kuchni i łazience, sprawiają, że jest to również naturalny wybór ścian. 

Montaż ceramicznych płytek ściennych jest projektem, który nagradza wstępne planowanie i cierpliwość. Nie jest to szczególnie trudne do wykonania, ale łatwo jest zrobić źle. Ponieważ mocuje się stosunkowo ciężki materiał do pionowych powierzchni, jest to nieco trudniejsze niż układanie ceramicznych płytek podłogowych, ale przy odrobinie starannej nauki i cierpliwości każdy majsterkowicz może z dobrym skutkiem zainstalować ceramiczną płytkę ścienną. 

Płytki ścienne vs. Płytki podłogowe

W rzeczywistości masz więcej możliwości wyboru, jeśli chodzi o płytki ceramiczne na ściany, niż w przypadku łazienek, ponieważ praktycznie wszystkie "płytki podłogowe" mogą być również stosowane na ścianach.  W rzeczywistości, większość płytek podłogowych jest oceniana zarówno pod kątem zastosowania na podłodze, jak i na ścianie. Jednak nie wszystkie płytki ścienne są odpowiednie do podłóg; płytki podłogowe muszą być szczególnie grube i wytrzymałe, aby utrzymać się pod ruchem pieszym,

Układ jest krytyczny

Profesjonaliści potrafią układać płytki tak, aby linie fug były idealnie wypoziomowane i pionowe, a przycięte porcje płytek były symetryczne z boku na bok. Dobry układ pozwala również uniknąć wąskich rzędów przyciętych płytek na górze, na dole i po bokach ściany. 

Najlepszym sposobem na osiągnięcie najlepszej pracy z układem są starannie narysowane linie układu. Istnieje wiele sposobów na ustalenie układu, ale najlepszym sposobem jest użycie tej samej metody co w przypadku podłóg: Ustalić wyśrodkowane pionowe i poziome linie rozmieszczenia na samym środku ściany, a następnie zamontować płytki zaczynając od środka i pracując na zewnątrz w kwadrantach. W wielu przypadkach, w projekcie zintegrowane są specjalne płytki akcentujące lub obrzeża, aby pomóc w efektywnej pracy układu. 

Specjalne uwagi dotyczące ścian prysznicowych i wannowych
Chociaż montaż płytek ściennych jest taki sam w przypadku ścian prysznicowych lub wannowych, jak w przypadku ścian standardowych, wymagane są pewne specjalne przygotowania. Oznacza to, że podłoże musi mieć wodoodporną warstwę podkładową. Można to zrobić na kilka sposobów, np. poprzez ułożenie warstwy folii z tworzywa sztucznego, wyszczotkowanie membrany hydroizolacyjnej na podłożu z płyty cementowej lub użycie specjalnej płyty podkładowej z wbudowaną membraną hydroizolacyjną, np. DenseSheild. Niezależnie od zastosowanej metody, hydroizolacja jest krytyczna, ponieważ wilgoć przesączająca się przez płytkę ceramiczną może spowodować poważne uszkodzenia strukturalne. 

Narzędzia i zaopatrzenie, którego będziesz potrzebował

 • Płytka ceramiczna
 • Cienkowarstwowy klej do płytek
 • Paca z rowkami w kształcie litery V (rozmiar zalecany przez producenta płytek)
 • Papier budowlany
 • Taśma malarska
 • Nóż użytkowy
 • Miara taśmowa
 • Poziom
 • Kostka drzewna
 • Młotek gumowy
 • Obcinarka do płytek lub diamentowa piła tarczowa do cięcia na mokro
 • Sutki do płytek
 • Ochrona oczu (przy cięciu płytek)
 • Podkładki dystansowe do płytek z tworzywa sztucznego (1/16 cala lub 1/8 cala, w zależności od rozstawu płytek) 
 • Papier budowlany
 • Taśma malarska
 • Gąbka i wiadro

Duże prace są znacznie łatwiejsze w przypadku wynajmu lub zakupu piły do cięcia na mokro wyposażonej w diamentową tarczę tnącą. Podstawową piłę można kupić za około 100 dolarów i jest to dobra inwestycja, jeśli masz dużą pracę lub regularnie pracujesz przy układaniu płytek. Można też wypożyczyć narzędzie w dużym sklepiku remontowym lub w wypożyczalni narzędzi. 

Przy zakupie płytki należy zmierzyć powierzchnię w stopach kwadratowych i kupić dodatkowe 10% na odpady i stłuczenia oraz trochę resztek na wypadek konieczności naprawy w przyszłości. 

Instrukcje

Nasz przykład poprowadzi Cię przez kroki związane z montażem płytek ceramicznych na ścianie, która została odpowiednio przygotowana wraz z montażem podkładu z płyty cementowej, który jest uważany za najlepszą powierzchnię do montażu płytek ceramicznych.  Nasz przykładowy projekt kończy się fugowaniem płytki - te instrukcje znajdują się w innym miejscu.

Zastosujemy popularny typ ceramicznej płytki ściennej zwanej płytką metra, która wykorzystuje wzorzec wiązania biegnącego, gdzie spoiny pionowe są przesunięte z rzędu na rząd. Płytka metra dostaje swoją nazwę dla stylu wykorzystania w stacjach metra w Nowym Jorku i innych metropolii na początku XX wieku, i jest to bardzo popularny styl do łazienek i kuchni. Podobny wzór spoinowania biegnących może być używany do płytek kwadratowych i innych prostokątnych kształtów, lub dla prostszego układu, płytki mogą używać prostych pionowych spoin, zwanych prostym wzorem siatki. 

Zobacz

Jak wykończyć mieszkanie w warunkach deweloperskich? Takie mieszkanie przyjdzie nam wykończyć pod klucz. Nazywane jest również mieszkaniem w stanie deweloperskim. Nie jest ono gotowe do natychmiastowego zamieszkania i musi zostać wykończone. Wykończenie mieszkania - Jak to zrobić? Jakie kroki należy podjąć, aby mieszkanie nadawało się do zamieszkania? Warto zrobić rozeznanie...

Wybranie łóżeczka dla dziecka to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie. Łóżeczko dziecięce musi być wygodne, a także mieć miły dla oka wygląd i zostać dostosowane dla odpowiedniej kategorii wiekowej. Odpowiednio wybrane stworzy przytulny nastrój w sypialni i zapewni dziecku niezbędny, zdrowy wypoczynek. Drewniane łóżeczka dziecięce - zalety. ...

W naszym salonie wystawowym położyliśmy obok próbki podłogi z twardego drewna kafelki porcelanowe i nie mogliśmy zobaczyć różnicy obok siebie. Co to za płytka, która wygląda jak drewno? Gorącym trendem jest teraz podłoga z płytek, która wygląda jak drewno.  Przy tak wielu opcjach podłóg na rynku, coś, o czym być może nigdy nie pomyślałeś, jest tak naprawdę...