loader

Podkład pod podłogi z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne i porcelanowe są paradoksalnie bardzo mocne i jednocześnie nieco delikatne. Materiały te są bardzo twarde i trwałe, a po prawidłowym ułożeniu tworzą niezwykle sztywne i trwałe podłogi, które mogą przetrwać wiele dziesięcioleci. Jednak ich prawidłowe wykonanie zależy od struktury podłogi, która jest również solidna i sztywna. Jeżeli konstrukcja podłogi - która zwykle składa się z belek podłogowych, podłoża i podkładu - nie jest w dobrym stanie, to podłoga z płytek ceramicznych uginać się będzie pod stopami, prowadząc do pęknięć w fugach i zrujnowania instalacji.

Z tego powodu podłogi z płytek ceramicznych i porcelanowych można uznać za nieco delikatne, pomimo naturalnej wytrzymałości materiału. Ze względu na problemy związane z wilgocią, ruchem i przyczepnością, płytki ceramiczne będą dobrze współpracować z niektórymi rodzajami podłóg/systemów podkładowych i mogą się radykalnie mylić z innymi materiałami podkładowymi.

Podłoże vs. Podkład

Ważne jest rozróżnienie elementów składowych systemu podłogowego w celu zrozumienia najlepszych praktyk instalacji płytek ceramicznych. Z wyjątkiem podłóg płytowych, każdy system podłogowy składa się z trzech podstawowych elementów: legarów lub elementu podtrzymującego konstrukcję; podkładu, który zazwyczaj jest warstwą płyty OSB (zorientowana deska strunowa) lub sklejki; oraz podkładu, czyli warstwy końcowej, która leży tuż pod powierzchnią podłogi i która jest dobierana tak, aby dopasować ją do potrzeb materiału podłogowego. Nie każda podłoga posiada wszystkie trzy składniki. W domu z fundamentem z płyty betonowej, lub w piwnicach, płytka ceramiczna jest często montowana bezpośrednio nad płytą betonową.

W każdej instalacji podłogowej, a w szczególności w przypadku płytek ceramicznych, sukces podłogi zależy w dużej mierze od jakości systemu nośnego. Istnieje sześć struktur podpodłogowych/podłogowych, które są powszechnie akceptowane w przypadku podłóg z płytek ceramicznych.

Tablica rezerwowa oparta na cemencie

Obecnie w dużej mierze uważany za najlepszy podkład dla płytek ceramicznych w każdym zastosowaniu - podłogach, ścianach i blatach - płytka nośna na bazie cementu występuje pod wieloma nazwami. Nazywa się ją ogólnie płytą cementową lub płytą nośną, lub może być również określana przez jedną z popularnych nazw marek, takich jak DensShield, Hardiebacker i WonderBoard. Niezależnie od tego, jak się nazywa, płyta nośna na bazie cementu jest tym, co sugeruje nazwa: warstwą materiału cementowego pokrytą siatką z włókna szklanego, która utrzymuje ją razem. Jest ona powszechnie sprzedawana w arkuszach o grubości 1/4 lub 1/2 cala, które mają rozmiar trzy na pięć stóp lub cztery na osiem stóp. Jest to ciężki materiał, więc mniejsze arkusze są nieco łatwiejsze w instalacji, zwłaszcza dla majsterkowiczów.

Kiedy została wprowadzona, płyta podkładowa na bazie cementu, wraz z cienkowarstwowymi klejami do zapraw, w dużej mierze zrewolucjonizowała branżę płytek ceramicznych, ponieważ umożliwiła prawie każdemu zainstalowanie solidnego strukturalnie podłoża dla płytek ceramicznych. Wcześniej posadzki z płytek ceramicznych były zazwyczaj układane na warstwie podkładowej mokrej zaprawy murarskiej, którą układał wykwalifikowany specjalista. Wprowadzone około 1970 roku, podkład na bazie cementu i cienkowarstwowe kleje nie tylko przyspieszyły profesjonalny montaż (a tym samym były tańsze), ale również umożliwiły majsterkowiczom codzienną pracę przy układaniu wysokiej jakości płytek ceramicznych.

Sklejka zewnętrzna

Sklejka zewnętrzna jest akceptowalną warstwą podkładową dla płytek i jest preferowana w stosunku do sklejki wewnętrznej, ponieważ zastosowane kleje klejowe są wodoodporne. Jeśli woda przedostanie się przez układanie płytek do warstwy podkładowej, nie spowoduje to pęcznienia drewna, jak to ma miejsce w przypadku sklejki wewnętrznej. W przypadku zastosowania jako podkładu, arkusze sklejki układa się na płycie OSB lub na podkładzie ze sklejki, na dwuwarstwowym podłożu. Ważne jest, aby szwy nie zachodziły na siebie między warstwami i generalnie zaleca się, aby wkręty mocujące górną warstwę podkładu nie wchodziły aż do legarów podłogowych, ponieważ należy dopuścić pewien stopień ruchu poprzecznego.

Należy zauważyć, że nie jest to już preferowana metoda montażu przez profesjonalistów, z których prawie wszyscy będą układać płytki ceramiczne zamiast cementowych płyt podkładowych. Ale możliwe jest układanie płytek na sklejce, a w rzeczywistości była to bardzo popularna metoda przed wynalezieniem płyty cementowej.

Beton Płyta betonowa

Płyta betonowa jest również dobrym podkładem pod płytkę ceramiczną. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych podkładów, ponieważ ściśle przypomina solidne podstawy z zaprawy, które kiedyś były normą dla instalacji płytek ceramicznych. Ważne jest jednak, aby płyta fundamentowa była idealnie płaska i równa, a także stabilna i nie osiadała i nie brudziła się. I trzeba uważać, aby nie pokryć szczelin dylatacyjnych w płycie fundamentowej, co spowoduje pęknięcie płytki.

W celu zmniejszenia możliwości wystąpienia pęknięć można zastosować materiał interwencyjny zwany membraną rozprężną. Membrana rozpinająca odłącza płytkę od betonowego podłoża i zapobiega przenoszeniu pęknięć w płycie do góry na płytkę. Dostępny pod marką Schluter Ditra lub Redgard Uncoupling Mat, produkt ten jest również znany jako membrana przeciw pęknięciom, membrana izolacyjna, lub membrana tłumiąca pęknięcia.

Łóżko zaprawy murarskiej

Niegdyś bardzo popularne metody układania zaprawy murarskiej polegają na wlewaniu cienkiej warstwy zaprawy cementowej i osadzaniu w niej bezpośrednio płytki ceramicznej. W warstwie zaprawy zazwyczaj osadza się zbrojenie siatką drucianą. Jedną z zalet tej metody jest to, że pozwala ona instalatorowi na zniwelowanie drobnych wad i nierówności podłoża.

Instalacja łoża zaprawy wymaga znacznych umiejętności i czasu, i jest ponad poziom większości majsterkowiczów. Profesjonalna instalacja może być dość kosztowna, ponieważ jest to czasochłonna metoda, a dobrzy instalatorzy są rzadkością i mają duże zapotrzebowanie. Podłoże z zaprawy murarskiej dodaje również sporego ciężaru podłodze. W związku z tym układanie na zaprawie murarskiej jest obecnie nieco rzadkie i nie można się z nim spotkać, chyba że zdarza się, że burzy się podłogę, która została zainstalowana tą metodą. Zaprawa murarska jest jednak nadal powszechnie stosowana przy układaniu podłóg z płytek ceramicznych pod prysznicami.

Montaż nowych płytek ceramicznych na starej?

Zerwanie starej instalacji płytek ceramicznych jest trudne, niechlujne i łamiące plecy, więc bardzo kuszące jest rozważenie ułożenia nowej płytki bezpośrednio na starej. Według Tile Council of North America (TCNA) jest to wykonywane regularnie i jest całkowicie akceptowalne, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Płytka bazowa musi być w dobrym stanie i mocno przytwierdzona, a jej powierzchnie muszą być zeszlifowane i splecione, aby cienkowarstwowy klej użyty do układania nowej warstwy mógł się mocno przylegać. Ponadto, należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach:

Dwie warstwy płytek ceramicznych będą dość ciężkie i mogą być większe niż leżące pod nimi legary i podłoże może być odpowiednio wytrzymałe. System podpodłogowy, który działał dobrze na jednej warstwie płytki ceramicznej, może nie być wystarczająco mocny, aby obsłużyć setki dodatkowych kilogramów dodanych po dodaniu drugiej warstwy.
Dodatkowa warstwa płytek ceramicznych dodaje znaczną grubość do warstwy posadzki. Może to stanowić problem, jeśli tworzy zauważalne przesunięcie w stosunku do przylegających powierzchni podłogi, np. między kuchnią z płytkami ceramicznymi a jadalnią na drewnianej podłodze. Może również wymagać przycięcia drzwi i ponownego zamontowania listew wykończeniowych w celu dostosowania ich do zmian wysokości.
Jednowarstwowa podłoga winylowa z blachy jednowarstwowej
Płytka ceramiczna może być również montowana bezpośrednio na istniejącej podłodze z blachy winylowej, ale tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. TCNA określa następujące wymagania dotyczące stosowania winylowych wykładzin podłogowych jako warstwy podkładowej dla płytek ceramicznych:

Blacha winylowa musi być czysta i wolna od wosku lub innych czynników zakłócających wiązanie. Bardzo błyszczący winyl musi być scuffed up, lub scarified, w celu zapewnienia powierzchni, że kleje do płytek może wiązać.
Blacha winylowa musi być tylko jednowarstwowa i dobrze przymocowana. Nie powinien być klejony obwodowo i nie powinien mieć poduszki lub pianki z powrotem. Innymi słowy, upewnij się, że arkusz winylu jest pełna aplikacja kleju w dół, i że nie ma pianki poduszki z powrotem na nim.
Podłoże pod winylem musi odchylać się mniej niż standard branżowy: L360 kryterium ugięcia. Jako właściciel domu, pomiar ugięcia nie jest łatwym zadaniem. Ale jeśli czujesz, że podłoga "daje się", gdy po niej chodzisz, jest ona prawdopodobnie zbyt elastyczna do instalacji płytek ceramicznych. W tym przypadku wymagany jest jakiś rodzaj wzmocnienia legarów i/lub nowy, mocny podkład.
Aby sprawdzić, czy podłoga winylowa została zainstalowana z pełnym kontaktem z klejem, użyj noża użytkowego do wycięcia małego kawałka na środku podłogi. Użyj końcówki ostrza lub ostrego śrubokrętu, aby spróbować podnieść winyl. Jeśli nie podniesie się, to jest to winyl w pełnym kontakcie. Podczas instalowania płytek na arkuszu winylu, upewnij się, że użyłeś specjalnego, cienkiego kleju, który jest sformułowany w celu połączenia z winylem.

Zbyt błyszcząca lub wyściełana podłoga winylowa nie działa zbyt dobrze jako podkład pod płytkę ceramiczną. Opinie na temat tego, czy płytki ceramiczne można układać na kompozytowych płytkach winylowych, czy też nie. Istnieje jedna szkoła myślenia, która uważa, że jeśli płytka winylowa jest instalacją z pełnym spoiwem (nie złuszcza się i nie przykleja) i jest w dobrej formie, to płytki ceramiczne mogą być układane na niej na tych samych warunkach, co płytki winylowe z pełnego spoiwa. Jednak inni profesjonaliści uważają, że wiele szwów w instalacji płytek winylowych sprawia, że jest to zły wybór jako podkład.

Jedną ze wspólnych opcji z istniejącymi podłogami winylowymi obu rodzajów jest nałożenie warstwy 1/4-calowej cementowej płyty podkładowej na winyl jako wtórnej warstwy podkładowej. Może to być dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że dodatkowa grubość nie stwarza trudności.

Przemysł Brak porozumienia

Podczas gdy wiele źródeł branżowych, takich jak TCNA, zatwierdza te sześć opcji niedopłaty za płytki ceramiczne, nie wszyscy wykonawcy lub organizacje branżowe zgadzają się z tym. Organizacje branżowe, które służą profesjonalnej publiczności instalacyjnej mogą argumentować, że usunięcie istniejących underlayment i instalacja nowych cementowych płyt podkładowych jest jedyną metodą, która naprawdę gwarantuje bezproblemową pracę płytek ceramicznych. Takie opinie mają pewną wiarygodność, ponieważ te organizacje branżowe są oddane sprawie upewnienia się, że profesjonaliści mają niewiele wezwań do niepowodzenia w instalacji.

Jeśli wynajmiesz profesjonalistę w dziedzinie płytek, może się okazać, że oprze się on na przykład instalacji płytek ceramicznych na arkuszu winylu lub ma inne preferowane metody. Jeśli tak, to warto zastosować się do jego zaleceń. Celem każdego wykonawcy jest uniknięcie wezwań do usunięcia uchybienia, więc jeśli on lub ona zaleca pewną metodę, to prawdopodobnie z dobrego powodu.

Nieodpowiednie lub ubogie materiały

Należy unikać niektórych materiałów jako podkładów pod płytki ceramiczne:

  • Wewnętrzna sklejka: Ten rodzaj sklejki pęcznieje przy kontakcie z wodą, więc najlepiej unikać jej jako podkładu.
  • Płyty OSB: Podobnie jak sklejka wewnętrzna, płyta OSB nie sprawdza się dobrze w kontakcie z wodą.
  • Wiele warstw winylowych: Jedna warstwa podłogi winylowej jest dobra. Więcej niż jedna warstwa nie jest dobra.
  • Winyl obwodowy: Blacha winylowa musi mieć pełną spoinę na całej swojej powierzchni, aby mogła służyć jako podkład pod płytkę ceramiczną.
  • Płyta winylowa twarda: Płyty pilśniowe takie jak Masonite nie są odporne na wilgoć, dlatego należy ich unikać jako podkładu pod płytki ceramiczne.
  • Płyta sucha lub zielona: Płytka ceramiczna jest czasami montowana bezpośrednio na płycie gipsowo-kartonowej lub zielonej w zastosowaniach ściennych. Nie należy jej nigdy używać jako podkładu pod podłogi.

Zobacz

Jak wykończyć mieszkanie w warunkach deweloperskich? Takie mieszkanie przyjdzie nam wykończyć pod klucz. Nazywane jest również mieszkaniem w stanie deweloperskim. Nie jest ono gotowe do natychmiastowego zamieszkania i musi zostać wykończone. Wykończenie mieszkania - Jak to zrobić? Jakie kroki należy podjąć, aby mieszkanie nadawało się do zamieszkania? Warto zrobić rozeznanie...

Wybranie łóżeczka dla dziecka to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie. Łóżeczko dziecięce musi być wygodne, a także mieć miły dla oka wygląd i zostać dostosowane dla odpowiedniej kategorii wiekowej. Odpowiednio wybrane stworzy przytulny nastrój w sypialni i zapewni dziecku niezbędny, zdrowy wypoczynek. Drewniane łóżeczka dziecięce - zalety. ...

W naszym salonie wystawowym położyliśmy obok próbki podłogi z twardego drewna kafelki porcelanowe i nie mogliśmy zobaczyć różnicy obok siebie. Co to za płytka, która wygląda jak drewno? Gorącym trendem jest teraz podłoga z płytek, która wygląda jak drewno.  Przy tak wielu opcjach podłóg na rynku, coś, o czym być może nigdy nie pomyślałeś, jest tak naprawdę...