loader

Przewodnik po zakupie podłóg z twardego drewna

Podłogi z drewna twardego są jednym z najbardziej popularnych rodzajów podłóg, podnoszącym wartość odsprzedaży domów i upiększającym je w procesie. Ale jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze i instalacji podłóg z twardego drewna, takich jak rodzaj, gatunek, rozmiar, koszt i marka. Ten przewodnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o podłogach z twardego drewna, abyś mógł dokonać najlepszego wyboru dla swojego domu.

Co to jest podłoga z twardego drewna?

Podłogi z twardego drewna mogą składać się z różnych gatunków drewna, takich jak bambus, dąb lub teak. Niezależnie od gatunku, wszystkie podłogi z twardego drewna są bejcowane, aby wydobyć ich bogaty kolor i usłojenie, a także uszczelniane, aby zapobiec powstawaniu rys, wgnieceń i innych uszkodzeń. Podłogi z twardego drewna są oceniane od miękkich do twardych, ale najbardziej miękkie twarde drewno jest nadal dość trudne. Z czasem jednak nawet najtwardsze gatunki zaczynają wykazywać zużycie. Zamiast zastępować ją, jak w przypadku dywanów, można odnowić podłogę z twardego drewna i przywrócić jej pierwotny wygląd. Koszt renowacji podłogi z twardego drewna jest znacznie niższy niż zakup i montaż nowej.

Jak kupić najlepszą podłogę z twardego drewna
Aby znaleźć właściwą podłogę z twardego drewna dla swoich potrzeb, należy ważyć takie czynniki jak koszt, ruch pieszy i typ. Na przykład, im twardsze jest drewno, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo jego uszkodzenia, ale twardsze drewno jest również trudniejsze do pracy podczas instalacji, co może oznaczać wyższe koszty instalacji. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest lokalizacja podłogi i rodzaj ruchu, jakiego można się spodziewać w tym obszarze. Obszar o dużym natężeniu ruchu jest lepiej obsługiwany przez np. bardzo twarde gatunki drewna. Poniższe podrozdziały przedstawiają główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłóg z twardego drewna. 

Rodzaje podłóg z drewna twardego

Istnieje możliwość wyboru pomiędzy dwoma rodzajami podłóg z twardego drewna: litą i modyfikowaną.  Podłoga lita charakteryzuje się jednym gatunkiem, natomiast podłoga inżynieryjna jest zbudowana z warstw drewna, zwykle pod kątem prostym. Przy wyborze pomiędzy podłogą litą i inżynieryjną należy wziąć pod uwagę następujące czynniki. 

Podłogi pełne mogą być wielokrotnie lakierowane, natomiast podłogi inżynierskie, w zależności od grubości warstwy twardego drewna, mogą wytrzymać tylko dwie lub trzy renowacje. Dlatego też podłoga lita może wytrzymać kilkadziesiąt lat dłużej niż podłoga inżynieryjna.
Podłogi inżynierskie mogą być instalowane w większej ilości środowisk niż podłogi pełne. Podczas gdy podłogi inżynierskie mogą być układane na wielu powierzchniach, przyklejane do betonu lub przybijane do podłoża, podłogi masywne muszą być przybijane lub przybijane do podłoża i nie powinny być układane poniżej klasy, np. w piwnicach, ze względu na wahania wilgotności.
Podłoga pełna jest nieco droższa niż podłoga techniczna, ale w większości przypadków różnica w cenie jest niewielka. 
Wybierz odpowiedni rozmiar
Rozmiar tablicy jest kolejnym ważnym czynnikiem. Wąskie deski są tańsze, ale wiele osób preferuje estetykę szerszych desek, które zmniejszają ilość szwów w podłodze. Ta sama idea dotyczy krótszych i dłuższych desek. Im szersza i dłuższa jest deska, tym droższa jest na stopę kwadratową i tym większy procent dodatkowej podłogi trzeba zapewnić, aby pasowała do Twojego pokoju. Standardową miarą jest zakup o 10% więcej metrów kwadratowych niż potrzebujesz, ale może to wzrosnąć w zależności od kształtu pomieszczenia.

Porównanie kosztów podłóg z drewna twardego

Koszty mogą wahać się od 1,75$ za stopę kwadratową do 9$ lub więcej, w zależności od takich czynników jak gatunek, szerokość i rodzaj. Podczas gdy podłogi z twardego drewna są zazwyczaj tańsze, koszt w porównaniu z podłogami litymi tego samego gatunku jest zazwyczaj o około 1$ mniej za stopę kwadratową. Dodatkowo, wstępnie wykończone drewno może dodać kolejny 1$ za stopę kwadratową w porównaniu z drewnem niewykończonym, ale oznacza to również, że nie trzeba będzie go wykończyć po instalacji.

Jeden z najbardziej popularnych gatunków, Red Oak, działa za około 4$ za stopę kwadratową niedokończoną i 5$ niedokończoną, z dodatkowymi kosztami za szersze deski. Drewno bardziej egzotyczne lub takie, które jest twardsze i bardziej odporne na zużycie, jest droższe, podczas gdy drewno bardziej miękkie jest zazwyczaj tańsze.

Przeczytaj opinie o podłogach z twardego drewna

Upewnij się, że zbadałeś dostawców podłóg z twardego drewna, czytając recenzje i porównując różne jakości. Niektórzy dostawcy specjalizują się w niedrogich podłogach, podczas gdy inni oferują szeroki zakres cen. Należy również szukać opinii na temat gwarancji, kosztów wysyłki i dostępnych szerokości. Oprócz opinii klientów, powinni Państwo zapoznać się z opiniami wykonawców, którzy mogą zaoferować perspektywę kogoś, kto często zajmuje się podłogami z drewna twardego.

Instalacja

Podłogi z litego drewna twardego układa się przez przybijanie gwoździami lub zszywanie do podłoża, które jest bardziej ograniczające niż podłogi inżynierskie, które można przybijać gwoździami, kleić lub pływać na różnych powierzchniach, w tym na betonie. Kiedy już zdecydujesz się na podłogę litą lub inżynierską, musisz się zastanowić, czy chcesz zainstalować ją samodzielnie, czy też zlecić to profesjonaliście. Chociaż istnieją znaczne oszczędności na kosztach instalacji podłogi samodzielnie, może to unieważnić gwarancję podłogi. Dodatkowo, profesjonalni instalatorzy zazwyczaj gwarantują swoją pracę, dając Ci pewność, że zostanie ona wykonana prawidłowo. 

Zobacz

Jak wykończyć mieszkanie w warunkach deweloperskich? Takie mieszkanie przyjdzie nam wykończyć pod klucz. Nazywane jest również mieszkaniem w stanie deweloperskim. Nie jest ono gotowe do natychmiastowego zamieszkania i musi zostać wykończone. Wykończenie mieszkania - Jak to zrobić? Jakie kroki należy podjąć, aby mieszkanie nadawało się do zamieszkania? Warto zrobić rozeznanie...

Wybranie łóżeczka dla dziecka to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie. Łóżeczko dziecięce musi być wygodne, a także mieć miły dla oka wygląd i zostać dostosowane dla odpowiedniej kategorii wiekowej. Odpowiednio wybrane stworzy przytulny nastrój w sypialni i zapewni dziecku niezbędny, zdrowy wypoczynek. Drewniane łóżeczka dziecięce - zalety. ...

W naszym salonie wystawowym położyliśmy obok próbki podłogi z twardego drewna kafelki porcelanowe i nie mogliśmy zobaczyć różnicy obok siebie. Co to za płytka, która wygląda jak drewno? Gorącym trendem jest teraz podłoga z płytek, która wygląda jak drewno.  Przy tak wielu opcjach podłóg na rynku, coś, o czym być może nigdy nie pomyślałeś, jest tak naprawdę...